Pokus o oživení starého HDD WD800BB 80Gb

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Pokus o oživení starého HDD WD800BB 80Gb

#1 Příspěvek od kentan »

Zdravím, chtěl jsem, spíš ze zvědavosti, oživit starý hdd WD 800BB 80Gb ATA. Disku kdysi umřela elektronika a já si ho dal stranou. Po letech se ke mě dostal stejný disk s vadnými sektory. Tak jsem skusil přehodit elektroniku.

Disk se normálně rozeběhne a klapnou hlavičky. Windows ho vidí jako nenaformátovaný. Ale při pokusu o jakýkoliv zápis, nebo formát hodí hlášku IO ERROR.

Tušim, že v eeprom jsou kalibrační data a zaváděcí stopa. Ale původní elektroniku už nemam.
Přijde mi, že se elektronika nějak zamkla. Lze to nějak obejít?
Přehrát, nebo smazat eeprom. Nebo rovnou popelnice?

Podotýkám, že disk neni nijak důležitý, ani na něm nejsou důležitá data. Jde spíš čistě o pokus.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Chyba bola vyhadzovat povodnu elektroniku. Nahradna musi byt identicka (pod oznacenim WD800BB sa vyrabali minimalne 3 rozne verzie) a navyse treba prehodit SO8 flash s kalibracnymi datami.

Obash flash sa da rekonstruovat pomocou dat zo servisnej casti disku. Za predpokladu, ze sa ju podari precitat.

Vyborny nastroj na tieto veci je program WD Marvel. Mozno keby si pustil selfscan na tom disku s vadnymi sektormi, tak bude OK.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#3 Příspěvek od LojzaFernet »

I u jednoho typu disků bylo občas více firmwarů, který pak někdy rozdílně komunikoval s hlavičkami, bylo to ale zřetelné ze štítku disku. To co popisuješ, bych viděl na chybu zesilovačů hlaviček, odcházejí do křemíkového nebe zatraceně rychle i při nenápadných výkyvech napětí či řídících desek. Lze v bezprašném prostředí disk opatrně rozebrat a celý systém hlaviček vyměnit z dobrého disku, je to ale pracné, musíš mít vše dopředu nachystané a smířit se stím, že ten disk pak možná na 50% rozjedeš, ale na vyčtení budeš mít jen omezený čas, protože postupně budou hlavičky chybovat až zkolabují úplně. Zesilovač hlavičky je přímo na ohebném vodiči k hlavičce, kalibrace samozřejmě má svůj dopad, ale ty ho neřeš. Určitě to není vhodná práce do obýváku, i nějaké lehčí strojní odprašnění a ionizace prostředí nejsou věci, které manželky či děti oceňují.
Tož si z toho disku vezmi magnety, co mrskají hlavičkou a z ploten si udělej stylové hodiny, zbytek bych neřešil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Na beznych (S)ATA diskoch je hlavna cast firmwaru na platniach. Vo flash na doske je len loader a kalibracne data, aby dokazal procesor roztocit platne a precitat servisnu oblast.

Rozoberat disk je nezmysel pokym nie je potvrdena porucha vnutri. Ten (pred)zosilnovac vydrzi toho dost. U WD som ho videl vadny len raz (pri niekolkych stovkach diskov) po zhoreni dosky.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

rnbw píše: Vyborny nastroj na tieto veci je program WD Marvel. Mozno keby si pustil selfscan na tom disku s vadnymi sektormi, tak bude OK.
Není zrovma nejlevnějěí. :(

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#6 Příspěvek od kentan »

Původní elektroniku jsem měl do doby, než se ke mě dostal jiný stejný disk. Potom (zákon schválnosti) - najednou zmizla.
Původní disk je již nevratně zničen. Zbyla mi jen jeho elektronika a jiný disk, do kterého jsem dal PCB. Oba disky mají celé označení WD800BB - 00JHC0.
Když jsem zkoušel Software: Western digital Data LifeGuard Diagnostics, hodí chybu: Too many bad sectors.
Ve spravci úložiště windows hlasí, že disk je nejprve potřeba zinicializovat, což skončí právě chybou IO Error.
Na netu jsem našel soubor Firmware, ve kterém jsou 3 složky:
Data
Defects
Report
Ve složce data, je i složka ROM s BIN souborem má asi 130Kb, mohl by to být nějaký DUMP.
Naposledy upravil(a) kentan dne 23 pro 2021, 20:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Skus si stiahnut WD Marvel demo a nacitat moduly zo servisnej oblasti.

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#8 Příspěvek od kentan »

Wd marvel demo, mi nejde spustit. Háže chybu: Error checking Driver Signing. A potom Driver WDMarv64 failed to start.
Os mam: Win10 pro x64

Edit: beru zpět, oběvila se tabulka plná otazníků, a potom opět stejná chyba a následně program naběhl. Problém je, že program vidí jen disky v PC, tento nevidí, asi proto, že je připojen přez USB ATA convertor. Takže jedině vyštrachat desku s ATA IDE konektorem.
Naposledy upravil(a) kentan dne 23 pro 2021, 20:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Na to mam jeden disk s Windows XP a tam mam WD Marvel 3.x (verzia 4 mi nefungovala).

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“