li-ion booster Noco Genius GB150

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

li-ion booster Noco Genius GB150

#1 Příspěvek od macmanCZ »

Dostal jsem tento startovací booster, je nový ale nefunguje.. Při nabíjení přes USB i 12V cykluje mezi nabíjím a plně nabito. Zapnout jde, ale hlásí vybitou baterii..

očekával jsem podvybité akumulátory, nebo vadné.. Rozdělal jsem to, na akumulátoru bylo 11.5V proudový zdrojem jsem ho dobil na 12.3V (4.1V na článek) nic se nezměnilo, chová se stejně, takže elektronika asi KO..

nicméně ještě mne napadlo, jestli třeba nemohou mít články více než 4.1/4.2V při plném nabití..

Jak je to vlastně u Li-ion autobaterky?? Protože auto nabíjí až 14V, což na 3 články je moc... Je tam elektronika, nebo prostě větší napětí na článek??

macman

Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#2 Příspěvek od macmanCZ »

Asi jsem na stopě.. Když měřím VCC 3.3V, tak jak nabíjení cykluje, padá až k 2V.. Když sepne relé, booster se vypne..

Z baterek leze 12.3V, ale zbytek elektroniky má nějakých 11V a ještě pěkně měkkých.. Když se rozsvítí svítilna, tak spadne a zdroj cykluje..

šel jsem po VCC 12V a došel k dvou SMD resistorům, kde se napětí ztrácí..

odpory jsou označený R100 a já na nich mám 10 Ohm.. Neměly by být 0,1??
Přílohy
noco.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ano, mali. Vymenit.

Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#4 Příspěvek od macmanCZ »

Odpory dorazily, vyměněno, funguje..

díky

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

macmanCZ píše:Jak je to vlastně u Li-ion autobaterky?? Protože auto nabíjí až 14V, což na 3 články je moc...
Budou tam články LiFePO4. Ty mají nižší napětí a při čtyřech článcích to vychází. Na některých bateriích ani není uvedeno, že jsou LiFePO4.

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#6 Příspěvek od jogi24 »

Ale hodnota by mala byt tych 10ohm. Teda podla oznacenia.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

R100 = 0R100 = 0,1Ω

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#8 Příspěvek od jogi24 »

A ozaj, to R som prehliadol sorry

Uživatelský avatar
macmanCZ
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#9 Příspěvek od macmanCZ »

Nabil jsem to na plno a na akumulátoru je 12.55V a je to krásně vybalancované, takže všechny články mají stejných necelých 4.2V

Předpokládám, že ty odpory slouží jako pojistné.. Zapojení je tak, že elektronika je napájená z akumulátoru, takže v případě hloubkového podvybití už nepůjde nabít, protože i rychlonabíjení 12V 4A vyžaduje běžící řídící elektroniku.. Dá se to brát jako ochrana při poškozeném akumulátoru, zároveň to jistí elektroniku, která není připojená k AKU na tvrdo...

Ale, na DPS je osazení na 3ks paralelně zapojených odporů, zapojeny byly jen dva. Navíc vestavěná svítilna je napájená přes tyto odpory, takže když byly vadné, blikaly dvě diody z asi 20ks..

Na druhou stranu, pokud bude mít akumulátor 9V, poteče při rozsvícené svítilně přes ty odpory docela vysoký proud - takže že by toto byla příčina?? kurvítko??

mimochodem na to, že to je značková hračka za 10.000, mohl si výrobce odpustit startovací proud 4000A, pokud to ve skutečnosti spíná 5x paralelníma 70A relátkama...

mám tu rozebraný i menší boostery od stejného výrobce a vždy je psaný startovací proud ve výši cca 10x hodnoty relé...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“