Vypnutí SV a DV-co s tím dál...

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

Vypnutí SV a DV-co s tím dál...

#1 Příspěvek od OMA50 »

Zdravím všechny kolegy.
Mám na Vás všechny takovej přátelskej dotaz.
Hned 1.1. po vypnutí DV,SV mi to přímo nedošlo,ale dnes to vidím trošku jinak.

Vrtali jsme se dnes se sousedem v garáži a dělali úklid v elektro krámech,které se čas od času vyplatí uklidit .Během úklidu se mi dostalo do ruky plno drobných věcí typu -mezifrekvenční filtry 455,ladící kondenzátory z radia VEF,feritové antény,germaniové diody,cívečky ad.....
ale pak jsem si říkal -no proboha k čemu to teď všechno bude....prakticky díky vypnutí SV a DV jsou na odpis néé jen samotné vysílače,ale veškerá stará rádia a k nim veškeré komponenty+ jaké-koliv pokusy o bastlení s AM.
Řekněte mi k čemu teď budem potřebovat germaniovou diodu,na čem ukázat mladým elektronikům jak funguje rozhlas a modulace....našel jsem v garáži i KE 2011 ,kde je několik čísel KE věnováno stavbě AM příjímače do posledních detailů,precizně udělaný příjímač,..celkem smutné po tomto zásahu co se udělal...Ano můžem mladým postavit příjímač na 80 metrů s BFO a ukázat jim jak to funguje,jenže to není standarní situace.
Včera večer jsem prolaďoval pásmo SV a DV a hrůza.....
Nechci ,aby můj příspěvek vyzněl jako fňukání po starých věcech to opravdu né,ale veřím,že plno kolegů to cítí podobně.Bylo to tady desítky let a najednou šlus.


Proto se Vás chci zeptat.
Budete stavět nějaké malé pokojové AM vysílače s malým dosahem?Pokud máte více rádií.Jak to budete řešit?
Jako vyhazovat staré elektronkové rádio po renovaci mě připadá jako blbost....leda používat jen NF část a NF signál získat z toho DAB rááádia jak mi radí odborníci.

Na ČT24 mi bylo totiž sděleno,že již žádné AM radia nikdo nemá,nikdo je neposlouchá,nikdo je už ani nezná ,dokonce ani neopravuje,takže vypínáme a zapomeňte pokud možno hodně rychle.Vyplé vysílače se budou teď meřit jen na váhu elektro šrotu,kdy tenhle nepořádek ze starých hnusných dob musíme co nejrychleji ekologicky (bez uhlíkové stopy) zlikvidovat.Jako náhradu si mám prý pořídit digitální analogový bazmek.Spotřeba,kterou AM vysílač spotřeboval za hodinu se rovná x...hodinám provozu elektromobilu a to už prej fakt nejde ,taky říkali.


díky všem za diskuzi...budu jako divák...nebo se přidám podle času,pokud se zrovna nebudu např. testovat PCR metodou.
:D [/u]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Pouštět na sebe svazáky z vysílání ČT, to hygieny dbalý člověk fakt nedělá.

Pásmo SV opravdu prořídlo celkově, hlavně na krátkým konci.
Jestli někoho tíží těch pár cm3 místa a musí povyhazovat mf tráfka, jeho věc.
Já pořád naladím na SV asi 4x české (komerční ale bez reklam) stanice.

"pokojové modulátory" možná v prokazatelně prázdných pásmech časem získají na síle, aniž bych kohokoliv čímkoliv ponoukal. Pokud po nich půjdou strážci zákonnosti, potvrdí mi to vývoj svobod a la Bradburyho knížky atd. atd.

dnešní děti asi sotva něco přitáhne, to už jsou takoví digitální androidi, výjimky nepatrné.

vzhledem k možnému vývoji energetické stability a tím i komunikační, by bylo víc než vhodné disponovat KV/VKV rezervou a to i na digitální komunikaci, ale to je už trochu jiné téma.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

co s tím dál...
Narveme do popelnic. :malta:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

OMA50 píše: co s tím dál... Budete stavět nějaké malé pokojové AM vysílače s malým dosahem?
ano !
. . . jednotrazistorový MW oscilátor ti nikdo nezakáže.

. . . když jsem jako malý kluk "likvidoval" staré tranzistoráky T58 a podobné,
stačilo vhodně připojit do oscilátoru dlouhý drát a do báze přes větší odpor signál z gramofonu . . .
pak jsem radosně pobíhal po zahradě a poslouchal na rádiu Orbita "svoji" rozhlasovou stanici . . .

. . . podobně to mohu pro vnuka udělat i teď.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Samozřejmě, kdyť o to pásmo není žádný zájem. Tyhle malé hračky nikomu nikdy nevadily. Jedině, že by si někdo stěžoval, že mu rušíš příjem instrukcí z Číny nebo Ruska :-)
Ovšem pro to zkoušení rádií to chce něco kvalitnějšího a BM368 každý doma nemá.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Já to vidím spíš opačně. Na SV je pořád co chytat. Teď se ale ukáže, kdo ze sběratelů tomu opravdu rozumí, dokáže to rádio pořádně spravit a hlavně k němu zbudovat anténu, což je asi nejsložitější. Spoustě lidí dřív stačilo, když z toho lezly na jednom místě stupnice nějaké zvuky, což při výkonu Liblic a Dobrochova nebyl problém.

Pokojový AM modulátor nemá pro mě žádný význam. Rádia sbírám kvůli tomu, že jsem zvědavý, co na ně chytnu. Bez opravdového příjmu přes anténu to ztrácí veškeré kouzlo.

Teď zrovna poslouchám Absolute Radio na feritku v japonském tranzistoráku. Problém je akorát rušení, které tu mám dost masivní. Feritce nevadí, ale lampová rádia s náhražkovou drátovou anténou v podkroví toho moc nezahrají.

xsc: veškeré dílenské generátory se vyznačují mizerným modulátorem, který produkuje značné zkreslení. Kdysi jsem se pustil do stavby tohoto: http://pjenicek.sweb.cz/radio/vfgen/VFGEN1.HTML . Pro samotný SV rozsah by se konstrukce razantně zjednodušila. Modulátor je nedokonalý, ale když napíšete autorovi, tak ochotně pošle schéma lepšího.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

Lukas-Peca píše:... Na SV je pořád co chytat. ...
Takže ty krystaly galenitu ještě nemám vyhazovat?

PF
Přílohy
Galenit.jpg

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mikras »

Řešením by mohla být i tato stavebnice.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

To už je podruhé v poslední době, co jsem si všiml, že díky https protokolu ty stránky jedou jen na supermoderních strojích, ideálně s WIN4000000000... :evil:

Na XP ani ťuk. Takový stránky jsou na h....o . Hlásí 50x ERROR.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ne. Na mobilu ale stránky fungují, další počítač zapínat nebudu.
Chyba pri vyrizovani pozadavku

Server nevratil zadnou webovou stranku, kterou by bylo mozne zobrazit.
Pravdepodobna pricina teto chyby je ve scriptu, ktery webovou stranku generuje.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Problém nebude v samotných XP, ale neaktuálnosti certifikátů v už nepodporovaném prohlížeči.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, bohužel ano.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

je tam tohle . . .
Přílohy
transmiter.jpg

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mikras »

Ještě je k dispozice tento odkaz:

http://www.kutilovo.cz/shop/?zbozi=2455

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“