Elektro kotel Protherm připojení termostatu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Elektro kotel Protherm připojení termostatu

#1 Příspěvek od Crifodo »

Byl jsem u starého pána přiveden k problému, kotel PROTHERM 12 KB viz foto.
Jednak jedna ze dvou patron má dvě tělesa 2 kW vadná, není mi jasné jak se demontuje, je třeba vysunout o celou výšku z nádoby, ale kousek nad patronou je přivařena piksla s regulační elektronikou.
Ale provoz na 8 kW místo na 12 by zatím stačil.
Druhý problém je absence prostorového termostatu. Je tam jen přímo na kotli v kotelně regulátor teploty topné vody kombinovaný s presostatem.
Neví někdo, jestli kotel měl svorky pro připojení termostatu?
Přílohy
kotel3.jpg
kotel2.jpg
kotel.jpg

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

kam idú tie dva tenké biele (šedé) drôty zo svoriek 3 a 4 ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Pokud si pamatuju, tak to někdo dobastlil spínání kotle natvrdo bez ohledu na HDO - nízký tarif.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#4 Příspěvek od Ivan_01 »

práve tie svorky by mali byť ovládacie, pri spojených svorkách sa kotol dá zapnúť , od výroby tam býva klema. Takže keď zopneš všetky tri spínače a rozpojíš tie svorky, kotol by sa mal vypnúť a Ledky zhasnúť

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Tak jsem to tak udělal, bylo to s tím blokováním tarifu trochu jinak, kabel od vypínače vedl od kotle do rozvaděče k stykači. Ten bílý kablík mizel neznámo kde. V ložnici kde děda vegetuje žádný termostat nebyl. Dal jsem mu tam starý Rego s vypínačem a točítkem na bimetal, starý pán byl velmi spokojen.
Pak to mělo humornou tečku, dovedl mě na protější stranu domku do nepoužívanýho obýváku a tam, za plentou a tyčí s padesáti ramínkama na kabáty na zdi "nový" digitální termostat zažloutlý s dávno vybitýma článkama.
Teď ještě jak vyměnit vadnou topnou patronu, když nad ní překáží šuplík s regulátorem.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

rozober ten šuplík a keď sa vyberie plošný spoj, malo by to ísť von. Určite ho neprivarili až po nakáblovaní

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Povolením těch šroubů M4 se dá povytáhnout vnitřní rámeček s plošným spojem regulátoru, co dovolí vzadu kabely, ale to nosné U drží napevno k zadní stěně. Moc s tím nechci šachovat, protože mrzne a v případě nějakého kiksu tam není náhrada. Teda je tam kotel na dřevo, ale on ho už neobslouží.
Přílohy
uplík2.jpg
uplík.jpg

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#8 Příspěvek od Ivan_01 »

ak nemá ventily na obidvoch stranách kotla, aj tak budeš musieť vypustiť systém, tak do jari to nechaj tak. Bude kúriť 8 kW. Patróna by mohla ísť vytočiť a vysunúť ju von pod uhlom mimo šuflík

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Ventily tam jsou ale je otázka jestli s tím půjde pohnout. Všechno by se vypouštět nemuselo, jen do výšky patron, je to přízemní domek.

Ten konstruktér kotle asi měl celkově špatné životní období. Dráty do svorkovnice se strkají odspodu, kde ale překáží obruba na dně nosné konstrukce.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Myslím, že až ho vyšroubuješ ze závitu, tak ho vykloníš a vytáhneš.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“