Exploze v PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Exploze v PC

#1 Příspěvek od Celeron »

Před chvílí jsem zapnul po asi 8 hodinách vypnutí PC. Asi za 30 sekund rána jak z děla, málem to se mnou seklo jak jsem se lekl. PC umřelo a než jsem se rozkoukal, tak se zase začalo restartovat. No a tohle na něm píšu. :roll:
To jsem zvědavej, kterej elyt odložil čepici. A taky jsem překvapenej, že v něm není šlus. Trochu je cejtit něco jako spálenej selén.
Zítra na to kouknu, jestli se tam nerozlil nějakej blivaz, co by kolem sebe něco sežral.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pokud ti to jede dál, mohl to být varistor nebo nějaký kond v síťovým filtru. Rozhodně bych to co nejdřív prověřil.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

No, nechci ti radit, ale já bych takové PC vypnul a prověřil hned.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem "explozivní PC" vytáhl asi po třech letech z "nohy" stolu a rozdekloval. Na Haswel prkně jsou polymerový PS Chemicony a ani jeden nevypadá nafoukle nebo z něj nic neteče. Haswel je ale dost zaprášenej, tak se uvidí zítra po pofoukání kompresorem. Na karty v konektorech (grafika, přídavný USB 2 a 3, přídavnej řadič PATA/SATA jsen zatím nekoukal, taky zítra až to odpráším.

Vyndal jsem zdroj a sundal z něj dekl. Je to už dost starel LC Power 5450 ale už jsem v něm jednou měnil všechny elyty. Teď tam jsou KZN Chemicony a taky ani jeden nemá čepici. Ani žádná jiná součástka zdroje není rozprsknutá nebo očouzená. Tak mi není jasný, co mohlo vyrobit takovou dělovku.
Asi ten zdroj vyměním. Našel jsem téměř novej Airen PSU 650 akorát k němu musím přibastlit dva štekry pro napájení Sata periférií. Ucvaknu na něm dvojtej Pata a 3,5" diskeťák kabel a místo toho napojím kabel 2 x Sata ucvaklej z jinýho sfouknutýho zdroje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Už mi to moc nemyslí, ale nemá SATA oranžový chlup na sebe? A PATA zase pro změnu ne?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Má, ale fakticky ho nic nevyužívá. Běžně se prodávají redukce Molex-SATA a běžné disky a mechaniky s tím jedou.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

Pravdepodobne prdnul varistor, ako hneď písal ,,mi-ro". Zbadáš to tak, že bude niekde na ňom malá čierna prepálená bodka, prípadne bude na ňom tenká prasknutá čiara. Prípadne niektorá keramika v primáre, tá bude vyzerať rovnako, ale tu je už malá pravdepodobnosť, že by zdroj pracoval ďalej. Jedine, že by to bol niektorý kondík filtra. Treba to však pozrieť, lebo sa časom môže vytvoriť čiastočný zvod, ktorý najprv bude tlieť, čo poistke ešte nebude vadiť a potom môže chytiť plameň.... Podobné prípady som zažil.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Velké rány dává také termistor NTC. A někdy z něho odletí malinkej kousek a přitom vše funguje dál :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Když Ti bouchne elyt, většinou je smrad jako by po čpavku, "selenový" smrad doprovází explozí nějakého polovodiče. Buď varistor, nebo nějaká zpětná dioda.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Odešla ti jedna deska selenového usměrňovače. Nebo ty už tam máš na vstupu diody? :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

mi-ro píše:Odešla ti jedna deska selenového usměrňovače. Nebo ty už tam máš na vstupu diody? :D
Já ti nevím, co to je. Je to hranatý, černý, děravý a má to 4 nohy. :)

Tak jsem skrz bednu a zdroj prohnal 4 atmosféry, vytahal všechny desky a prohlídl lupou Haswela, grafiku, přídavnou Pata/Sata a USB portovku. Nikde nic, elyty ani keramika. Pak jsem ještě vytáhl všechny disky SSD, HDD a DVD. Taky nikde nic a vše maká. :roll:
Ten smrádek typu selén, čpavek nebo kyselý zelí je čuchometricky největší po rozdeklování zdroje. Zdroj jsem šoupnul na trapič, 15A dával cca 10 minut na všech sekcích 3,3, 5 i 12V a na oscilu bylo pod zátěží jen pár mV šumu. Prohlídl jsem elektrolyty, keramiku, termistor na vstupu, nikde nic. Ty tři modrý disky v síťovým filtru nejsou podle popisu varistory ale vn keramika 4N7.
Pro sichr jsem upravil a osadil zmíněnej zdroj Airen 650.
Hlava mi nebere, co udělalo tu ránu. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše:Už mi to moc nemyslí, ale nemá SATA oranžový chlup na sebe? A PATA zase pro změnu ne?
3,3V je u většiny zdrojů na SATA napájecích kabelech asi tak na půlce z počtu konektorů. Ještě jsem nenarazil na disk, kterej by potřeboval 3,3V. Někde jsem četl, proč se tam 3,3V dávalo ale technologie, která by to potřebovala, (snad něco kolem PCI) se nějak neuchytila.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty exploze byly známý u starých ČB TV, explodoval kondík v síťovým filtru a TV jela dál.

Vážně na tom PC není třeba nálepka Wehrmachtu? Tam by se exploze daly očekávat, hlavně po tolika letech... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hubert_79 »

Laicky řečeno, bouchlo něco, co tam bylo jen do počtu.
Před x lety jsem měl počítač, už nevím proč, vyndaval jsem grafiku. Z té na mě upadl kondenzátor, nenašel jsem odkud. No, zamontoval jsem to pak zpátky a PC normálně běželo ještě asi rok, než jsem ho poslal dál.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem teď večer zkusil zapnout PC s vyměněným zdrojem. Cvaknu vypínačem vzadu na zdroji a hned se roztočily větráky. Hned mi to bylo divný, na tlačítko vpředu bez reakce. Napětí sice byla všecka v toleranci ale nenaběhl ani bios.
Tak jsem zkusil původní smrdící zdroj a na něj PC jelo. Ten Airen 650 má nějakou závadu kolem vyhodnocení PS-ON. Když jsem ho testoval na trapiči, tak mě tohle nenapadlo odzkoušet. Kupa zbytečný práce s přidáváním konektorů, osazení do PC, zapojení a vybindrování kabeláže. :roll: Tohle jsem snad nikdy v PC zdroji vadný neviděl a to jsem jich pár desítek opravil.
Blbý je, že bez schematu konkrétního zdroje se to asi bude hledat dost blbě. Jinej zdroj nad 400W s potřebnejma Sata a 8 a 6 pinů pro 12V nemám.
Ach jo...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“