Renovace přítlačné kladky

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Renovace přítlačné kladky

#1 Příspěvek od mi-ro »

Po opravě staršího videa už chodí všechny funkce jen guma na přítlačné kladce je strašně ztvrdlá ale ne zpuchřelá. Dá se nějak zrenovovat aby alespoň částečně plnila svoji funkci? Zdrsnění jemným smirkem už má za sebou. Taky jsem zkoušel glycerín a regun. Bohužel bez výsledku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Obavam sa, ze nie.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Co je to za video? Případně jaký je v něm mechanismus?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

U několika kladek pomohlo upnout do brusky nakulato mezi hroty a velmi jemně ubírat povrch, klidně i o čtvrt milimetru na průměru.
Šmirgl se neosvědčil - jak zůstal v gumě a dostal se na pásek, byl nebezpečný videohlavám.
Dnes už nemám, kam s kladkami: i to byla jedna z brusek, které skončily s utrženým suportem v důsledku podebrání vidlemi Desty, aniž byly předtím odšroubované od kotvení. Bylo to hodně železa, na kterém držel magnet, a Molnárboys dělali za to, co si prodají do šrotu. Tak koukali si toho šrotu nadělat co nejvíc. Samozřejmě neúmyslně. Že je třeba ty stěhovací práce organizovat už od vyklizení starého závodu, padlo rozhodnutí až příliš pozdě...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Do štamprle farmaceutický glycerín a bazmek ponořit na noc...
pak odmastit špiritusem
ještě doufám že na ojetý gramo řemínek zabere Regum
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

Měl jsem speciální brusku s trny odpovídajícími průměru běžných hřídelí pro kladky. Nejen video, ale i audio.

Kladka se upínala maticí pomocí kónické podložky, proti byl tentýž kónus jako pevná součást trnu. Vše vyrobeno na míru na soustruhu.

Brousil jsem smirkovými papíry nalepenými na kovové destičce. Brousek se přitom opíral o stavitelnou podložku pod kladkou.

Fungovalo to skvěle, dala se odbrousit celá ztvrdlá vrstva (dle výrobce a stáří byla někdy docela silná) a kladka pak byla jak nová.

Problém se zaseknutými zrny jsem nikdy nepozoroval. Kladka byla vždy po broušení samozřejmě pečlivě mnohonásobně vytřena hadříkem s IPA.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

KONOSUKE - ještě doufám že na ojetý gramo řemínek zabere Regum

Ojetý gramo řemínek je lepší nahradit novým, třeba elektroivic má různé rozměry kde si skoro pokaždé vyberu. Dá se koupit i ve specializovaných prodejnách kde stejný stojí několikanásobně víc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Stvrdnuta vrstva moze po rokoch siahat az do stredu, takze po jej zbruseni nezostane nic :D

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

rnbw píše:Stvrdnuta vrstva moze po rokoch siahat az do stredu, takze po jej zbruseni nezostane nic :D
Nepochybně, ale takových případů moc není.

Můj výše uvedený postup jsem používal i v případech, že nebyla k dispozici kladka s požadovaným vnějším průměrem, ale o něco větším (ostatní rozměry souhlasily).

Nicméně pro tazatele: je třeba kladku vyjmout a změřit vnitřní a vnější průměr plus výšku, pak viz třeba https://www.ame.cz/Elektronika/Dily-pro ... -g40520885.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Ano, než laborovat bez konce, tak je lepší tam dát novou kladku za pár korun. :wink:
A kdyby mi-ro napsal typ videa, tak by se možná někde našla docela dobrá kladka ze stejného ležáku někde v regále.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Díky za rady. Je to VCR Silva Schneider VCR 660 Y. Zabroušení klády jme kdysi taky dělali, to když byla ve středu vymačkaná od pásky. Bylo to ale opruz, opravdu přesná práce. Stačila malá nepřesnost a kláda už sunula pásek po hřídeli nahoru nebo dolů. K dotyčnému videu, nepatrně jsem obrousil na smirku, pak důkladně omyl v IP a trochu zvětšil přítlak pružiny na kladku. Zatím to nějak jede.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#12 Příspěvek od starecd »

JirkaZ: přesně tak jsem dělal taky, žádný problém.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od texi »

Míro, kdybys dal rozměry - mám tu asi osm druhů kladek, jestli by náhodou nepasovala některá.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#14 Příspěvek od MiraSt »

>mi-ro< Povím vám jak jsem do dělal na kazeťácích v dřevních dobách kdy byly v kurzu. Taky RMF Diamant, který mi muchlal kazety.
Kladku jsem vyjmul a nasadil na vrták. Kapku oleje na vrták. Stolní bruska na max otáčky a na jemným kotouči z boku kotouče jsem kladku velice lehce přiložil a to tak, že lehce šikmo ke kotouči a lehce šikmo jako kdybych vyráběl soudek (viz obrázek). Pásek se vždycky posunuje na největším obvodu. Okoukáno z plochých řemenic třeba k mlátičce. Obrousil jsem z jedné strany tak aby mi uprostřed zůstala stará, docela úzká hnědá stopa po pásce. To je velice důležité. To je střed kladky a pásky. Pak otočil a to samé z druhé strany. Funguje mi to. Stejnou úpravu jsem udělal na mojí sedmistovce. Už je jetá a funguje to doteď. :-)
Ps... Dělal jsem to jenom na kladkách které měly díru.
Přílohy
Kladka 1.jpg
Broušení kladky.jpg
Naposledy upravil(a) MiraSt dne 20 úno 2022, 20:02, celkem upraveno 1 x.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Pokud je kladka symetrická (většinou ano) demontovat a otočit.
Na chvíli ještě potáhne než se sežene náhrada.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “