Jak spolehlivě zabránit vzplanutí napájecího adaptéru?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Decadics
Příspěvky: 1
Registrován: 21 srp 2015, 02:00

Jak spolehlivě zabránit vzplanutí napájecího adaptéru?

#1 Příspěvek od Decadics »

Zdravím,

už delší dobu si lámu hlavu nad tím, jak spolehlivě, levně a rychle zvýšit požární bezpečnost u stále zapojených napájecích síťových adaptérů. Ať už se jedná o adaptér k notebooku, k LED osvětlení akvárka nebo čerpadélka filtrace k akváriu.
Vzhledem k tomu že mám doma stále zapojena minimálně dvě z výše popsaných zařízení bych si kromě pojistky na domácnost dopomohl k většímu klidu i nějakou vychytávkou, která by v případě poruchy a zahoření zdroje zabránila rozšíření požáru. Ano, hasící kouli znám, tu mi prosím neraďte, stejně jako požární hlásiče a podobné věci.

Mě napadlo například obalit ty adaptéry alobalem, ale jestli by to stačilo, netuším. Navíc by e tím asi trochu zhoršil odvod tepla, takže bych tím situaci mohl i zhoršit. Nebo nějaká plechová krabička jen s dírami na síťový kabel a výstup?

Nějaké další nápady?


Děkuji :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Snad jedině bezpečné umístění na azbestovu desku ( :D ). Jakýkoliv zásah do homologovaného zařízení není dobrý krok k bezpečnosti.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Betonová truhla vyložená šamotem, vývody izolovaný skleněným rounem vyvedený přes zatavovaný průchodky, ventilace dvojitou kovovou rourou s nehořlavou izolací mezi stěnama přímo do vnějšího okolí. Lepší bezpečnost proti založení požáru vzplanutým napájecím zdrojem už vymyslet neumím ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Nekupovat adaptery z AliExpressu a pod. Ziadny slusny adapter nezacne horiet.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Zahrab do vedra s pieskom. :marlboro:

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

nesmí tam ale chodit chcát kočka

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#7 Příspěvek od Ivan_01 »

oblúková ochrana AFDD, ale tá funguje až nad 2A a za tú cenu si radšej priplať za kvalitnejšie výrobky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Proti uhelnatění, než to chytne plamenem, pomáháí proudový chránič. Ale vyžaduje to přítomnost ochranného vodiče v těsné blízkosti pracovních, což je u zařízení s dvojitou izolací poněkud problém. Leda s ním nebo s uzemněním spojit zem napájených obvodů.
U dřevostaveb se chránič osazuje pro zvýšení požární bezpečnosti ještě před vstupem přívodu do objektu, ale tam je ten ochranný vodič v kabelu společně s vodiči pracovními, takže, jak začne uhelnatět kabel (například CYKY má navíc povinnost být odolný proti šíření požáru), chránič vypne dřív, než to stihne něco zapálit.
Druhá možnost je umístit to do těsné skříňky a obložit plexisklem - například celuloid se skladuje proložený tabulemi organického skla, protože to nad plamenem produkuje tolik zplodin, že zamezí přístupu vzduchu k ohni a ten, neživen, zhasne.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Když jsem vybíral settopbox chtěl mít zdroj uvnitř kisny a přívod rovnou
ze zásuvky, chyba ! externí adaptér je lepší, snadno se vymění a lépe chladí
(krabice přístroje topí jak vařič dodnes nevím proč) v nepřítomnosti doma
důsledně vytahuji ze zdi.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#10 Příspěvek od PCmaniac99 »

kovová muniční bedna? Skladujou se v tom lipolky právě kuli možnosti náhodného zahoření..

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#11 Příspěvek od Mysteri »

Možno OT, ale: Mám roky Magio TV. Oba adaptéry, t.j. jeden k routru a druhý k Magio setboxu od Motoroly sa hriali ozaj dosť. Pred rokom som prešiel na optiku, tak mi menili aj setbox aj router. K novému setboxu Motorola je adaptér podobný, ako bol u predchodcu a aj sa rovnako hreje už po pár minútach po zapnutí (je v zapojení s TV na vypínateľnom psovi) Čo som však prekvapený, adaptér k novému routeru od Huawei, ktorý je zapnutý non-stop, je stále chladný, má aj netypický plochý tvar. A je stále studený, pritom funkčný.....

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Takhle podivně placatej mám adaptér k noťasu od DELLu. Taky se vůbec nehřeje...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

Pokud bych se bál zahoření od adaptéru některého spotřebiče, pak bych:
1. se seznámil s návodem k použití výrobku, s uvedenými výstrahami a prohlédl si certifikační značky,
2. zagůglil a zjistil si informace od uživatelů ke kvalitě výrobku,
3. nekupoval zařízení neznámé kvality, od neznámého výrobce,
4. zařízení, napájené z adaptéru, při svém odchodu odpojil od sítě,
5. adaptér připojil do zásuvky pevného rozvodu a z okolí odstranil hořlavé předměty (záclony, závěsy, nábytek),
6. adaptér vyměnil za řádně dimenzovaný napájecí zdroj, jištěný pojistkou, případně v kovové krabici,
7. zvážil, zda již nejsem moc paranoidní...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

som si spomenul na hlášky z legendárneho videa...
Viděls hořet někdy panel? Víš co to je panel? Viděls někdy co to je panel? To jsou šutry natimovaný do sebe a v tom jsou armatury. Viděls někdy hořet sklo? Ty jseš jak tá bába, ty...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Jedna věc je závada, zkrat, při kterém může dojít k neočekávanému vývinu tepla. Nemyslím si, že by to ale mohlo způsobit požár. Druhá věc je zahřívání adaptérů všeobecně. Podle mě je způsobeno poddimenzováním trafa, elytů, polovodičů a šetřením, jako u všeho. Jednak zahřívání bezpochyby zkracuje životnost přístroje, to nemluvím o takových které jsou umístěné pod střechou u routeru, kde je v létě 50C a více. Ale je třeba si uvědomit, že takový horký napáječ vyzařuje a pálí zbytečně klidně i 10 a více Wattů. No a pokud jich máte víc, jedou 24/7. Takže adaptéry sbírám, třídím a používám takové, které málo topí. Nakonec změřit klidový odběr, který s oteplením přímo souvisí, dokáže snad každý.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“