Hromadné zmenšení velikosti jpg souborů

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Hromadné zmenšení velikosti jpg souborů

#1 Příspěvek od dvorak »

Existuje způsob "hromadného" zmenšení velikosti jpg soborů - konkr. fotek ? Nebo musím každou fotku zmenšovat samostatně? Díky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Třeba můj oblíbenej IrfanView, dávková konverze. Taky to občas dělám, všechny ve složce na 50%.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Jestli máš paket "Mrkvošrot Oppice", tak v Picture manageru to jde taky, v levým horním rohu se vybere zobrazení všech náhledů ve složce, pak se vyberou všecky dvojhmatem "Ctrl+a" a napravo nahoře volba "Upravit obrázky" následně výběr "Změnit velikost" - jsou tam možnosti v % vejšky i šířky nebo celku. Akorát to chvíli trvá, než se několik stovek obrázků přechroustá ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Podobně jako IrfanView to má i mé oblíbené XnView.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

používám s úspìchem na tyto vìci Zoner Photo Studio

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

já zase používám s úspěchem JPEG resampler . . .
Přílohy
JPEGresampler.jpg

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

A já zase FastStone Image Viewer.

PF
Přílohy
FSIV-05.jpg
FSIV-04.jpg
FSIV-03.jpg
FSIV-02.jpg
FSIV-01.jpg

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#8 Příspěvek od kbulda »

Taky používám JPEG resampler. Bez problémů.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

A já zase FastStone Image Viewer.

PF
Přílohy
FSIV-10.jpg
FSIV-09.jpg
FSIV-08.jpg
FSIV-07.jpg
FSIV-06.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Načo je dobre hromadne znižovať rozlišenie fotiek? To si môžeš nastaviť menší formát rovno vo foťaku. Veľkosť súborov predsa vo väčšej miere závisí od jpeg kompresie, než od rozlišenia. Potom to končí hentakými miniaturami nečitateľnými, čo tu poniektorí dávajú. Že neviete, čo je to za SMD súčiastku? No teda veru že neviem, čo sú tie tri tmavé pixely. Ak už treba znižovať veľkosť súboru, tak každá fotka má trochu inak rozloženú informáciu. Niekde sa dá orezať nepotrebný okraj, na fotkách bez detailov sa dá zmenšiť aj rozlišenie, na fotkách čiste technických bez umeleckej hodnoty sa dá brutálne znížiť kvalita/zvýšiť kompresia bez straty čitateľnosti. Ak si nevážiš vlastné fotky, tak ich rovno presuň do koša. Ušetríš nie 50, ale rovno 100%. Alebo si nastav hento hromadné zmenšovanie na všetky fotky v počítači do plánovača úloh automaticky každý polrok, alebo aj častejšie. To budeš mať voľného miesta... Niečo jak Onehalf, len ti to nebude ukrajovať z disku, ale naopak.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Obcas clovek potrebuje niekam dat fotky a je tam obmedzenie na velkost. Ci uz datovu alebo rozmerovu.

Ze to nechapes, to ma neprekvapuje :D

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

A na závěr.... Udělej si zálohu původních fotek ať se máš k čemu vrátit kdyby se ti ta komprese nepodařila nebo z jiného důvodu. Z komprese a uložení se už zpátky nevrátíš. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

samec píše:Načo je dobre hromadne znižovať rozlišenie fotiek? To si môžeš nastaviť menší formát rovno vo foťaku...
Prvni problem je, ze v mobilech nizsi rozliseni nebo kvalita vetsinou nastavit proste nejde, druhy ze i kdyz jde, casto se mi stalo ze jsem to zapomel vratit a pak jsem naplacal spoustu fotek na kterych mi zalezelo v nizkem rozliseni, coz je extremne k nasrani.

Snizovat rozliseni taky neni zadna vyhra, prichazis o cast informaci, mnohem lepsi je zvysit kompresi. Osobne pouzivam staricky programek ktery se jmenuje jpeg optimizer (funguje i pod w95). Typicky na vselijake fotky jimiz dokumentuju napriklad postup rekonstrukce bytu, rozborku nejakeho stroje pri oprave apod., kde naplacam tuny fotek kde a jak vedou kabely, rozvody... ale nejsou to zadne umelecke skvosty, potrebuju jen zachovat informaci kde co vede a nechci aby to pri naslednem zalohovani zabiralo gigabajty na disku.
Pro priklad davam 2 fotky tistaku placle mobilem ve stejnem rozliseni, kde nedoslo ke ztrate zadne podstatne informace kterou fotka prezentuje, jen original ma 5MB, po kompresi 280KB
https://postimg.cc/XrvdzS7M
https://postimg.cc/Mv515Kwb

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#14 Příspěvek od dvorak »

Díky za nápady, asi zkusím ten MO a Zoner. Pro kolegu Samce - jedná se o oscenované negativy, některé mají až 80 MB. Originál mám samozřejmě mimo PC.

Odpovědět

Zpět na „Software“