Gramochassis HC15, zaseknutá hřídel talíře

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
griffonboiler
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2022, 01:00

Gramochassis HC15, zaseknutá hřídel talíře

#1 Příspěvek od griffonboiler »

Zdravím všechny,

dostal jsem darem Gramorádio 1037A Moderato. Při silvestrovém poslouchání se deska přestala otáčet. Zjistil jsem, že původní řemínek se natáhnul, objednal jsem tedy nový. Při montáži nového řemínku jsem zjistil, že se neotáčí subtalíř. Existuje prosím nějaký způsob jak jej znovu rozpohybovat?

Díky,
G.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Předpokládám že motor se točí. Subtalíř půjde asi ztuha - je potřeba s ním pomalu otáčet a koukat seshora do zdepřítomného otvoru dokud není vidět hlava šroubku. Šroubek povolit (ne vyšroubovat) a posunou směrem od středu ven. Pak už jenom subtalíř směrem nahoru vykroutit, vyčistit ložisko, namazat a složit. Kdyby byl problém napiš, pošlu fotky ale takhle je to snad jasné (?).

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

okolo hriadele kvapnúť s mierou pár kvapiek nejakého redšieho maziva (WD, petrolej, v krajnej núdzi brzdovka), nechať navzlínať a rozpohybovať. Prípadne opakovať. Keď pôjde subtanier dole, poriadne hriadeľ aj dieru vyčistiť, odmastiť a jemne namazať olejíčkom

Uživatelský avatar
griffonboiler
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2022, 01:00

#4 Příspěvek od griffonboiler »

Pojistku jsem našel a odmontoval. Když otáčím tím subtalířem silou, tak se protáčí na hřídeli. Zkusil jsem hřídel přes utěrku vzít kleštěmi, ale sundal jsem jen takovou chromovanou čepičku. Budu asi potřebovat nějak vymyslet, jak to šasí uchytit abych mohl za hřídel vzít.
Každopádně má ještě to uložení nějakou perspektivu, pokud je tam ta hřídel tak silně zakořeněná?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Řešením by možná bylo nahřát hřídel, ale domek ložiska je bohužel z plastu, stejně jako subtalíř. Někdo mi tvrdil, že je to totálka.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

Tak jak píše ivan - zkusit ke hřídeli nakapat nějaké hodně řídké mazivo a počkat jestli to povolí. Pokud to nepůjde napiš SZ, zkusil bych pohledat, někde určitě bude. Při osobním odběru zdarma (česká lípa), jinak po dohodě tak za 100 za utrpení s hledáním, balením a cestou na poštu + 65 pošta.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“