Před 40 lety se na Silvestra ochladilo o 30 stupňů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Hubert_79 »

:roll:
Ještě chybí ocitovat udavačovu píseň Ladovská zima. Prosím, udělejte to někdo ať je to úplné.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#32 Příspěvek od fredis »

Chtěl jsem taky něco přidat, ale po tomhle vyblitku mě přešla chuť... :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Generalsound »

fredis píše: mě přešla chuť... :roll:
Jen přidejte. Docela by mě zajímalo, jak se řešila následná energetická krize. Když nebylo číím topt v elektrárnách.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#34 Příspěvek od Eleman »

Regulační opatření, snížení, zastavení výroby ve fabrikách...
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#35 Příspěvek od xsc »

Dokonce i omezení vysílání TV, analogové vysílače byly docela žravé.
Jinak energetické krize nebyla následná, ta přišla velmi brzo, protože elekrárny měly vlastní zásoby minimální a spoléhaly se na dovoz uhlí vlaky (tak to funguje dodnes, ale máme navíc Temelín a Dukovany). Uhlí ve vagónech ovšem zamrzalo a byl problém ho vyložit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

Jak už jsem psal, měsíc se nesměl zapnout sálovej počítač co žral asi 27kW.
Topení v práci udržovalo teplotu v kanclech na cca 19 stupních a to měla firma svoji parní kotelnu. Hradečáci možná pamatujou Miletu v Třebši, co měla tovární komím s vodojemem uprostřed. Topilo se koksem ale ten byl volně loženej a zmoklej a tak se kotelník musel probourávat skrz cca 1 m tlustou zmrzlou šlupku.
Taky vzpomínám, že se vypínalo veřejný osvětlení ale rudý hvězdy svítily všude dál. Tenkrát šel vtip, že poslední emigrant se bude musel vrátit a zhasnout je.
:)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#37 Příspěvek od Achab »

Eleman píše:Regulační opatření, snížení, zastavení výroby ve fabrikách...
Fabriky pár dní nezaskočilo, uhlí měly větší zásoby. Ani v odběru elektriky nebyly extrémní výkyvy. Po celý rok platil převážně regulační stupeň 6 (stupnice 1-16), vyjímečně 7. Při sedmičce ještě nebylo nutné omezovat výrobu, pouze kontrolovat energetickou kázeň, dodržování smluveného maxima a každou hodinu evidovat stavy elektroměrů. Nejvyšší co pamatuju byla desítka, ale to šlo o nějaký vážný energetický problém, který trval jenom jeden den.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#38 Příspěvek od fredis »

Byli jme tenkrát na silvestra u známých, to jsme bydleli ještě v Přerově. Šel jsem si po půl noci puknout na WC a když jsem otevřel okno, málem jsem umrzl :| . Když jsem jim to potom řekl, měli to za špatný vtip než se sami přesvědčili. Ráno se musela Š110L roztahovat až k porodnici.... Večer k nim bylo jako v létě. Jinak na omezování TV vysílání si nevzpomínám. Vysílalo se normálně.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#39 Příspěvek od xsc »

Tady je kus v "Retru":
https://www.ceskatelevize.cz/porady/101 ... 000360035/

Pokud jde o to TV vysílání, tak se omezilo jen to přes den. Tehdy ČST běžně vysílala jen ráno, přes poledne běžel monoskop + Hvězda a odpoledne se zas vysílalo, na druhém programu byla díra ve vysílání ještě větší, tam se odpoledne teprve začínalo. Takže se vykašlali na 1/2 dne monoskopu + něco z programu a přes den to vypli. Zbytek vysílali normálně.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#40 Příspěvek od lumca »

První program ČST vysílal o víkendu od 19h do +-22h, druhý program tehdy nevysílal vůbec, v týdnu pak první program od 20.30h do 22h, druhý program nevysílal opět vůbec.

Ty vysílače až takovou spotřebu neměly, problém byl, že pokud by se zaplo přes milión tv přijímačů u nichž byla spotřeba od 100W výše pak by byl problém. Vysílače mohly fungovat (a mnohde to tak v těch dnech i bylo) na dieselagregáty. Samozřejmě pouze ty v základní síti, kdejaký vesnický převadeč takto vybaven nebyl. Jinak Rakušáci vysílali v tom období bez omezení oba programy k velké radosti u nás, protože neexistovalo přes den rušení od našich TXů. Kahlenberg na E5 (díky absenci Radhošťě na R6 v etéru) byl vítaným spestřením. :D

Tady to je rudé na bílém:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path ... /1/6/2.png

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path ... /1/9/2.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#41 Příspěvek od ok1hga »

. . . a tady aktuální situace: -5°C, 5cm sněhu . . .
Dopravní kolaps v horách. Řidiče uvěznily bezmocné kamiony a bílá tma

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/silnice-dopravn ... domaci_pmk

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Hubert_79 píše::roll:
Ještě chybí ocitovat udavačovu píseň Ladovská zima. Prosím, udělejte to někdo ať je to úplné.
1) Zažils h0vn0, co to byla totalita, takže bejt tebou dával bych si veeelikýho bacha než někoho označím jako "udavače".
2) Rozhodně totiž nemůžeš vědět, čím tehdejší StB dohnala kohokoliv ze svejch seznamů vytipovanejch osob k "podpisu" - respektive jestli dotyčnej i když pod nátlakem podepsal, skutečně někoho ze svýho okolí udal, nebo jestli o něm podával jen takový informace, kterýma mu nemohl uškodit.
3) I kdyby zrovna Nohavica kohokoliv udal, tak zrovna jeho "Ladovská zima" sedí jak tématicky, tak fakticky jak "riť na šerbli" - protože jak jsem napsal vejš, už v těch 70. letech si celá republika vyprávěla, že v Práglu platí (-1) + 2 = 3 neboli když tam nastane situace -1°C teploty a 2cm sněhu [o Muzeu se nemluvilo, bo magistrála kolem něj se teprve stavěla], tak Pražáci mají 3 prdele problémů. A to jako fakt nevyvrátíš, i kdyby o tom psaly a zpívaly celý "Cibulkovy seznamy".
ok1hga píše:. . . a tady aktuální situace: -5°C, 5cm sněhu . . .
V pondělí ráno (na Silvestra) jsem jel od nás na otočku do doslova vedlejší vesnice = do Zhoře ke kolegovi z práce(viz trasa). Bylo těsně po 8. hodině ráno, teplota kolem 0°C a na "Kohoutě" byl černej led - nahoru jsem jel dvoječka-troječka lechtání plynu, dolů se sevřenou (_!_) jak posranej na dvojku bez plynu a s rozsvícenýma "panikama", protože sebemenší přidání nebo přibrždění znamenalo auto ve smyku ... Cestou tam jsem ještě nahoře na kopci volal na 158, ať zvednou mandle silničářskýmu dispečinku, co má ten úsek na starosti - jenže meteostanice, co by jim to měla signalizovat, je právě až nahoře na kopci u autobusový zastávky (bod 3 na trase - je vidět i na tomhle záběru), kdežto to náledí bylo o půl kiláku níž, v lese mezi stromama (zhruba mezi bodama 1 a 2 na mapě v odkazu)... A sypačku jsem potkal až dole ve městě, když jsem se zhruba po půlhodině vracel zpátky do Třebový.

Jenomže to co u nás znamená pomalou opatrnou jízdu s veeelikýma vodstupama mezi jednotlivýma vozidlama znamená v Práglu kalamitu, která zablokuje dopravu v půlce města ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#43 Příspěvek od JiriTom »

Ke komoušům se dal ten kdo buď neměl rozum nebo charakter. Pro podpis spolupráce platily stejná kritéria...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

Budeme hodnotit "zásluhy" pro komunistickej režim, nebo trefnost vyjádření ohledně zimních problémů způsobovanejch v některejch lokalitách počasím? Karel Sabina byl taky udavač pro Habsburskou monarchii - a stejně se o něm učí jako o národním obroditeli ... Prostě Nohavica se s Ladovskou zimou trefil přímo do černýho a Hubertus jako správně na komoru trefená hus gágá na celý kolo - a to jestli Jarek udával nebo ne a koho vlastně a jak na tom vůbec nehraje roli. Prostě s těma Pražákama a jejich kupou problémů se sněhem to je pravda. BASTA.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#45 Příspěvek od ok1hga »

Karle to nemá smysl, nech ho . . .
. . . možná na to přijde sám.
Přílohy
hloupost.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“