kondenzátory

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
renda4
Příspěvky: 62
Registrován: 12 dub 2005, 02:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

kondenzátory

#1 Příspěvek od renda4 »

Potřebuji zhotovit novou výhybku , dají se použít tyto kondy nebo raději koupit nové MKT ? Dík za odpověď.
Přílohy
upraveny_kondi.jpg

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Zahodit. Dej MKT, pokud jseš fajnšmekr pak MKP.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

zkus je zapojit na 100V DC a změř jim svod . . .
. . . uvidíš.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#4 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Podla mojho nazoru ten zvod pri NF vela nenaskodi. Ledaby ze pri merani ste namerali menej nez dajme tomu 5kOhm. Na vystupe zosilnovaca aj tak by ste nemali mat jednosmerne napatie.
Ivan

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

Ivan_Ryger píše:PLedaby ze pri merani ste namerali menej nez dajme tomu 5kOhm.
Když ten svod jsou pak řádově jednotky ohmů, to se pak dějí věci. Melu to tady pořád dokola, že tyhle krabičáky stojej za hovno. Viz hledat.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Vím, že to píšeš. Tak jsem jich pár zkusil a v pohodě...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

Já měl zatím taky asi štěstí, že jsem nenarazil na vadný. Mám ještě krabici ruských šedivých. Kdysi , rok 76 až 79 je ČSLA nebo CA vyvezla v Lipníku n.B asi dva náklaďáky na skládku. Ty na 1600V byly ideální do nabíječek, zbytek se použil do beden. :lol: Něco ještě zůstalo.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
renda4
Příspěvky: 62
Registrován: 12 dub 2005, 02:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od renda4 »

Dík za radu , už jsou v kontejneru...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jsi trubka , mohl jsi je prodat . Také jsem špatný nezažil a ve všech mnou zhotovených bednách jsem je použil .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

to já je špatný zažil . . .
přebral jsem krabici starých kondů 4uF/160V, asi 25 kusů
2 měly svod cca 10ohm, ty jsem vyhodil hned.
zbytek měl cca 100 K Ohm až jednotky M Ohmů . . .
vybral jsem z nich dva nejlepší a ty jsem dal do bedýnek.
Ale po nějakém čase ty bedny začaly hrát divně, možná cca půl roku fungovaly . . .
jeden kondík měl svod asi 15 Ohm a druhý měl 4 Ohmy

obecně, pokud se mají přebírat staré kondy, je potřeba měřit svod na jejich nominálním napětí !!!
kdybych to udělal hned na začátku, ušetřil bych si potom hledání závady postupně v obou bednách.
Vyhazovat je hned, je hloupost,
ale jakmile mají krabicáky svod, musí se počítat s tím, že se bude časem zvětšovat !
V závislosti na velikosti okolní vlhkosti.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#11 Příspěvek od Milan_F »

ok1hga píše:Vyhazovat je hned, je hloupost...
Kdybys je vyhodil hned, ušetřil by sis nejen hledání závady, ale i přebírání a měření zmetků nejzmetkovatějších.
Přílohy
Screenshot_5.png
Screenshot_6.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

Milan_F píše:Kdybys je vyhodil hned, ušetřil by sis nejen hledání závady, ale i přebírání a měření zmetků nejzmetkovatějších.
. . . a tys to před čtyřiceti lety už věděl ???
já né a tak jsem se naučil měřit svody . . .

když si začátečník sám nabije hubu, bude si to pamatovat po zbytek života.
chybami se člověk učí . . .
. . . není to smysl tohoto fóra ?

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ec1045 »

Papír je výborné dielektrikum ale má jednu velkou nectnost a to tu že kovové ionty pomalu migrují papírem a zvyšují svod. Pronikání kovových iontu papírem je nevratný proces. Krabičáky typu MP a obecně papírové kondenzátory mají výborné vlastnosti a MP má i docela slušnou odolnost proti průrazu aneb se kus té kovové folie odpaří, ale ten papír je holt prevít a nechá sebou migrovat ten kov. Dnes se snad už papírové kondenzátory nedělají kvůli té nectnosti s migrací kovových iontu papírem a taky tomu že se zvládla výroba foliových kondenzátoru, co jsou schopny nahradit parametricky ti papíráky.

Kdysi jsem na toto téma něco četl, ale už si nepamatuji kde to bylo, takže pokut v některém bodě keckám z hladu tak se omlouvám.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Já byl vychován na elektronkách . Takže měření na jmenovité napětí bylo snad prvním testováním součástek . Takže mne nikdy nenapadlo měřit kondík ohmmetrem , jak jsem pochopil z napsaného .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Tyhle MP se ve starších bednách vyskytovaly až snad do převratu.Byly v bednách od Allegra nebo Z710 (dřevěný 20W dvoupásmovky a plastová černá mříž) a i v těch 3-pásmovkách ARS co se prodávaly ke gramcům NZC a zesíkům AZS.Je pravda,že svodem odcházely a někdy se povedlo je prostřílet podobně,jako odcházej dnešní X2.Dával jsem místo nich svitkáče MKS a MKT(na 250V- a víc),někdy i olejový MKV,hrálo to s nima taky a jen někdo poznal rozdíl.
BTW.Jednou se mi povedlo složit bedny s 5 pásmama (basáky byly nějaký automobilový(4 ohmy) v sérii po dvou,středový z rozhlasu ze 100V bedýnek ( Ø250mm,černej papír modrej rám) a tweeterů bylo víc,něco ARV,nějaký pieza (zvonky z tel.přístrojů) a dokonce tel. sluchátka s 50Ω vinutím.Kondenzátory byly z výtěže,pro tweetery kaskáda s vývodama asi 1uF,2u2 a 4u7 (podobně složená jako filtr pro kolejový obvody,ale bez plechu a svorkovnice),na středy a basy jsem použil rozběháče a zářivkáče.Cívky byly ze zářivek 60W a ze svítidel na SHC150W lampy.Bassreflexový roury byla z husího krku 80mm do země(z venku červenej,zevnitř černej),tlumení byla bublinková červená fólie z reklamního billboardu tehdejšího operátora OSKAR.Vlastní bedny byly vojenský z pracháren za městem ve směru na HK a "xicht" byl ze dřevotřísky ze starý skříně.Sneslo to vysokej výkon (přežilo to půhodinu RMS 250W bez úhony),mělo to indikátory špiček z DIACu KR206,odporu 270R a červený sedmisegmentovky propojený na zobrazení písmene "A" jako "achtung" .

Mělo to nenapodobitelnou barvu zvuku(už se mi to tak potom nikdy nepovedlo),kterou jsem jinde neslyšel,někomu se líbila,někdo FUJ-koval.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“