trafo mezifrekvenčního filtru na 455 kHz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 32
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

trafo mezifrekvenčního filtru na 455 kHz

#1 Příspěvek od conpet »

Prosím zkušené kolegy o radu. Stavím si detektor kovů a v jednom osilátoru mám použít 1/2 běžného trafa mezifrekvenčního filtru na 455 kHz. Mám doma spoustu starých desek se součástkama, ale nevím jak poznám právě toto trafo :cry: Díky všem kdo mě pomohou , Petr

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

no tak jestli tam máš nějaký starý tranzistorák, je to taková cívka v plechové stínicí kostce s dírou nahoře, kterou se ladí jádro toho trafa. Jedno vinutí ladí na těch cca 460 kHz a druhé je vazební na další stupeň.
Ve starších stolních rádiích jsou mf filtry ve větších podélných hliníkových stínicích krytech, princip je stejný.

Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 32
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od conpet »

Těch cívek je tam víc :( a každá má nějakou barvu , je možný vybírat podle tý barvy ? Nebo jsou všechny stejný :?: Díky Petr

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

barva označuje převodový poměr na další stupeň toho vazebního vinutí, v zásadě platí, že pracovní (laděné) vinutí je u traf stejné (některé mají odbočku, ta tě nemusí zajímat. Oscilátorová cívka má o mf větší kmitočet, ta je obvykle na zvláštní kostřičce nebo je na feritu. Ale všechno je možné. bacha při kroucení tím jádrem, dá se při vyšroubování rozervat vinutí když se půlky hrníčku rozpůlí.

Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 32
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od conpet »

Super :D díky moc Crifodo :D kdyby tě jěště něco napadlo , co by mě ulehčilo bastlení s tou cívkou, tak napiš ( cívky jsou pro mě vždycky to nejhorší ) :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“