Krups XP7200 - stále žádá vysypání zásobníku sedliny

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stehlajz
Příspěvky: 20
Registrován: 19 srp 2015, 02:00

Krups XP7200 - stále žádá vysypání zásobníku sedliny

#1 Příspěvek od stehlajz »

Zdravím ve spolek,
mám problém s elektronikou v kávovaru Krups XP7200, která se chová podivně.

Po zapnutí kávovar udělá auto-test s proplachem a vyžádá si vysypání a vyčištění zásobníku kávové sedliny, to provedu a v 50% případů je kávovar připraven k udělání kávy, v druhých 50% znovu provede autotest a znovu zažádá vysypání zásobníku. Tento postup se opakuje, dokud se neumoudří, že by se káva dala uvařit.

Jakmile se káva dá uvařit, udělá jí naprosto standardním způsobem, nastavení objemu i typ kávy funguje jak má OVŠEM po dovaření znovu udělá autotest a žádá vysypání zásobníku, pouze ve vyjímečných případech lze udělat 2-3 kávy za sebou bez vysypání.

V "servisním" menu, jsem zjistil, že hned po zapnutí je hodnota počtu kávových podů v zásobníku na hodnotě 9, po úspěšném vysypání se čítač vyresetuje, avšak po první kávě skočí opět na hodnotu 9.

Divné je, že vše ostatní se chová naprosto jak má, funkce páry, proplachu atp. bez problémů, ani na desce elektroniky není žádná viditelná závada nebo znečištění.

Osobně mě napadá, zda-li nemůže být bota například někde v EEPROM paměti, pokud jí kávovar využívá pro ukládání hodnot nicméně je to jen má spekulace, protože žádné info o podobné poruše jsem nikde nenašel a náhradní deska elektroniky je prakticky nesehnatelná.

Děkuji za případné rady a nápady
Přílohy
rsz_20190109_183109.jpg

Uživatelský avatar
stehlajz
Příspěvky: 20
Registrován: 19 srp 2015, 02:00

#2 Příspěvek od stehlajz »

Problém vyřešen, chyba byla v zalepeném pístu vyhazovacího mechanismu na kávové puky. Sice se pohyboval, nicméně moc pomalu a občas nevyjel. I přesto, že kávovar puky správně vyhazoval během vaření pohyb byl nejspíš příliš pomalý a elektronika při autotestu to vyhodnocovala jako chybu či uváznutí puku.

Rozebrání a vyčištění vyhazovače, středu termobloku a těsnění pod spodním sítkem vyřešilo zalepování vyhazovače a kávovar funguje jak má.

Můžeme tedy LOCK.

Chyba nebyla v elektronice, původní obsah druhého příspěvku zde:
Dovolím si přidat vývoj situace s kávovarem. Rozhodnut se nevzdat tak snadno, jsem začal zjišťovat možnosti kontroly paměti i samotného procesoru, avšak vzhledem k použití už relativně staršího mikrokontroleru řady ST7 se to zdálo jako větší oříšek než shánět novou desku. Tu jsem nakonec objevil na Allegru, cena nebyla uplně přívětivá nicméně pořád lepší než nový kávovar, který jinak je v pořádku. Rozhodnut jí koupit jsem v posledním momentě narazil tady u nás na celý kávovar, který sice potřeboval přetěsnit ale jinak šlapal bez chyb a za lepší cenu než samotnou desku.

Dárce orgánů dorazil, práce na chvilku jen přehodím hlavní desku a pro jistotu i čelní panel i když v něm je jen obyčejný posuvný registr. Složím, nadšený uvařit si kávu, kávovar zapnu a ..... stejná chyba po autotestu Confused

Začal jsem tedy různě prohazovat desky mezi kávovary, i jsem začal testovat mou původní elektroniku v tom netěsnícím kávovaru kde pracuje absolutně bez problémů a jediné chyby, takže prvotní podezření bylo evidentně chybné. Zatím jsem zkusil prohodit jen průtokoměr, který to není. Co mě zaráží, že v samotném kávovaru zbývá už jen pár spínačů (které jsem navíc předtím měřil a všechny v pořádku) a jinak vlastně nic.

Nemá tedy někdo tušení, co kávovar vlastně během autotestu kontroluje? Začínám mít podezření, že je to nějaká naprostá blbost akorát schovaná za takovou chybu.

V servisním návodu jsem narazil na informaci, že kávovar je schopný detekovat přítomnost nevyhozeného kávového puku v termobloku, začínám si říkat, zda-li se pro elektroniku tedy netváří, že je stále něčím blokován, snaží se ho vyhodit tedy i žádá o vysypání zásobníku a vyčištění planžety, avšak při dalším autotestu ho detekuje znovu. Ovšem nevím jak tento systém funguje jelikož píst sjede naprosto v pořádku až na doraz a i případně uvaří kávu jak má.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“