Direct drive gramofon-lehce kolísá

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#16 Příspěvek od denis15 »

To by mě nenapadlo,to s kuličkou 😁 Asi zkusím ten proužek z tiskárny.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Počítej s tím, že to bude chtít jemně poladit rozteč značek - trefíš se až tak napotřetí (když to nebudeš ladit naslepo, ale podle výpočtu).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Na ten "meandr" na plošňáku se dá připojit pomocí osciloskopu, nebo pomocí nějakýho čítače a dá se ověřit frekvence, zda je stabilní, nebo zda lítá. Ten "meandr" je tachogenerátor, který dává tomu švábovy, co stabilizuje otáčení, informaci o skutečných otáčkách - jakou vazbu má na ten druhý šváb, co dělá elektronický komutátor jsem nezjišťoval.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#19 Příspěvek od denis15 »

Nojo, zatím budu improvizovat bez osciloskopu, který nemám. Neužil bych ho. Je fakt, že by asi stačila i ta hračka z Číny za pár korun.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud máš možnost nějakýho tónovýho generátoru - i formou nějaké aplikace na mobil, tak to lze "ojebat" i bez osciloskopu.
Na aplikaci nastavíš stejnou frekvenci, jakou má produkovat výstup z meandru při navolených otáčkách (je to v servisním manuálu).
Poslechem obou tónu zaráz poznáš rozdíly formou záznějí.
Podobně jsem nastavoval otáčky motorku v kazeťáku pomocí síťové frekvence a pak později pomocí tonedialeru.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#21 Příspěvek od denis15 »

Zítra prolezu servisak a zkusím. Díky za ideu. Já čuměl do schémat atd,ale ještě jsem nečetl nastavení. Zatím vše kolem ovládání a ramínka.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#22 Příspěvek od samec »

Artaban001 píše:jakou vazbu má na ten druhý šváb, co dělá elektronický komutátor jsem nezjišťoval.
Jednosmernú, šírkovo impulzne modulovanú. V druhom švábe je potom dolno-priepustný filter. Zaujímavá by mohla byť aj stredná hodnota toho riadiaceho napätia.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Jediná rozumná kontrola kolísání je měřící deska + vyhodnocení, ať už kolísoměrem, nebo na ucho záznějem, nebo vyhodnocení v PC nějakým chytrým softem.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“