plyn. kotel Protherm cykluje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

plyn. kotel Protherm cykluje

#1 Příspěvek od Olchor »

Mám postarší plynový kotel Protherm 24KTV turbo, dvoustupňové přepínání výkonu poloviční/celý, zapalovací elektronika IONO800 Italy.
Při nižším výkonu se stává že zapálí, cca 4 sec hoří, vypne, zas zapálí, hoří, vypne a tak asi 4 - 5x cykluje, než se chytí a dál už normálně jede. Při vysokém výkonu se to neděje. Když ho spustím naplno a po nějaké chvíli přepne do 1/2, taky jede dobře. Vyčištění komory a ionizační elektrody nepomohlo. Kdyby byla závada v manostatu, asi by se to vůbec nerozběhlo.
Kde by mohl být zakopaný pes? Dík.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Tlak v nádobě a ve vodě (málo vody) a snímače k tomu určené. Prostě musíš to změřit, ale za studena.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#3 Příspěvek od tomasjedno »

Hlavně bych se kouknul, jestli se při tom sníženém rozběhu rozjede oběhové čerpadlo.

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ok1in »

má pravdu předseda - je to projev přehřátí :idea:

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »

Já tedy mám zkušenost jenom s mým plynovým kotlem ale přehřátí i při vypnutém čerpadle nastane až po době několikanásobně delší než jsou 4 vteřiny. Také by se ten čas měl měnit - studený kotel - zareaguje později, po několikerém pokusu už je výměník teplý, za reaguje dříve. Navíc můj kotel při přehřátí spadne do poruchy a musí se resetovat ručně. Já bych se zaměřil na čidlo které hlídá zda hoří plamen.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Někdy to dělá, když se zapálí plamen a vzápětí modulátor stáhne výkon. Ionizační hlídač pak ztratí plamen a kotel se vypne. Tehdá jsem to řešil pootevřením externího sacího přívodu vzduchu ( používá se, když není to koaxiální odkouření, ale je klasický komín). Odkouření totiž vedlo do světlíku, nad který pak dali přístřešek. Kotel si pak bral odražený roud spalin zpět. To odkuřování musí mít kolem sebe prostor.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#7 Příspěvek od tomasjedno »

Nemusí to být přímo přehřátí, ale dosažení nastavené teploty na termostatu kotle. Čidlo bývá hned za výměníkem.
Při ztrátě plamene by měl taky padat do poruchy, zvlášť při opakované ztrátě.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

@ataban: modulátor výkonu to nemá, jen 2 stupně 1/2-plný. Je divné, že když to jede na plný výkon, je vše v pořádku. To nesvědčí na problém s přehřátím. Nejvíc mi přišlo, že by to mohlo dělat hlídání plamene - ionizační elektroda. Kontrola a vyčištění nepomohlo. Mám náhradní elektroniku, ale ani výměna nepomohla. Tlak a oběh vody jsem zkontroloval hned ze začátku, nic. Komín je koaxiální, na střechu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Při chcípnutí plamene přece naskočí porucha a musí se deblokovat.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#10 Příspěvek od teufel »

Mě dělal něco podobného turbokotel Dakon, bylo to vadné relé. Kotel zapálil, po chvíli přešel na větší výkon. Relé ale nepřeplo dmychadlo na větší otáčky, místo toho se motor zastavil. Čidlo pdtlaku to vyhodnotilo jako chybu a kotel zhasl. A tak pořád dokola. Uprostřed zimy v domě bez možnosti jiného topení byla oprava docela výzva.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

@tajkan: U mého kotle ne. Do poruchy spadne jen když se mu opakovaně vůbec nepodaří plamen zapálit.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Mám turbo dakon a žádné dvoje otáčky ventilátor nemá. On/off. Závadu způsobuje vyschlý elyt u cívky relé, kdy toto pak nesepne nebo diferenční presostat.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#13 Příspěvek od kaja4 »

Takjan ,teufel má kotel DAGAS a ty kotel dua.
Olchor,podívej se ,zda ti při startu studeného kotle nevypíná tlakové čidlo vody.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Tomasjedno: Když nám takhle blbnulo BAXI NUVOLA, tak taky "ztrácel plamen" při přejití na nízký výkon. Do poruchy nepadal - opakovaně cykloval. když jsem ten dekl otevřel úplně, tak sice kotel fungoval bezvadně, ale při "zážehu" často střílel. Tak jsem to víčko podložil matkama, aby tam byla škvíra.
Jinak by to chcelo pozorovat, jak ten plamen vypadá, při té situaci, kdy jsou výpadky. V jakým stavu je to "žároviště" - jestli je čistá vzduchová a spalinová cesta a v jakým stavu je odkuřování.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Niekedy treba tu elektrodu vymenit. V robote mame Buderus a ked casto vypadaval, servisak vymenil elektrodu a odvtedy bezi. Mimochodom, na 7-segmentovom displeji je desatinna bodka pouzita ako indikator ionizacie, takze hned vidiet, ci detekcia plamena funguje.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“