Tesla NZC 130

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

Tesla NZC 130

#1 Příspěvek od NikolausNik »

Ahoj, zjistil jsem že mi u magnetofonů chybí i něco staršího, proto jsem si dotáhl domů i gramofon :D Teslu NZC 130, vím že to není nic speciálního, ale na takové to domací občasné přehrání se mi hodí, navíc byl zadarmo. Ale teď k jádru věci, zjistil jsem že gramofon hraje dobře a čistě, akorát hraje bez reproduktoru, dost kostrbatě a hnusně a hlasitě, prostě nějaká cívka nebo něco co je toho schopno mi žere signál z přenosky nebo zesilovače, po připojení reproduktorů to nepřestane, nejsem si úplně jistej kde mám hledat a co mám vlastně hledat, setkali jste se s tím někdo ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Já nevím, možná jsem nedůvtipnej, ale tohle
že gramofon hraje dobře a čistě, akorát hraje bez reproduktoru, dost kostrbatě a hnusně a hlasitě
prostě moje hlava nebere :?
Zkus to přeložit do češtiny, nejlépe technické.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#3 Příspěvek od NikolausNik »

To se dost těžko definuje :D Prostě na repoduktorech ten gramec hraje, po jejich odpojení hraje i když nemá žádný interní reproduktor, nějaká součástka rezonuje na stejné frekvenci jako výstup z přenosky, už to je dostatečně srozumitelné ? :D

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#4 Příspěvek od jogo9 »

Vložka prenosky to nerobí?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

něco tam potichu hraje i po odpojení repráků ? to je normální jev, mechanicky kmitá přenoska nebo její součást, dělá to vždycky akorát když duní bedny tak to není slyšet
též se může - bez zátěže teda - rozehrát výstupní trafo pokud tam je, mrknu na schémátko jak je to zapojeno, podobný gramec NZC131 (s poloautomatickým šáskem) jsem měl v ruce naposled na SŠ a to je zhruba 42 let zpět
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

NZC130 je bez výstupního trafa - konec s tranzistory GD607/617. Zřejmě "hraje" přenosková vložka, původní krystalová VK 4302.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Může to být tím,že je nastavena velká síla na hrot jehly a je to hodně slyšet. Jinak slyšet přenoska je vždy,ale jen nepatrně.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#8 Příspěvek od NikolausNik »

Jako už se ke mě dostala informace že to standardně gramofony dělaly, ale moc se mi tomu nechtělo věřit. A nepatrný to není, hraje to dost hlasitě, až jsem si chvílema myslel že tam fakt nějakej reproduktor je :D

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#9 Příspěvek od jogo9 »

Posúdiť , či to ide od prenosky alebo nie, by snáď problém byť nemal -identifikácia by mala byť podstatne jednoduchšia, ako tu okolo toho písať..

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#10 Příspěvek od NikolausNik »

Jde to od přenosky, ale nevylučoval jsem motorek a další součásti. Proto jsem se zeptal co je pravděpodobnější a jak by se to dalo eliminovat.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Potvrzuji předešlou informaci, vložky VK4xxx uměly hrát docela dost výrazně.
Měl jsem v mládí kolem sebe několik gramofonů s touto vložkou, u všech to bylo slyšitelné.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od pajosek2 »

Samozřejmě záleží i na konstrukci ramínka,funguje jako ozvučnice.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

byl jsem jednou na manévrech s ruskými (tehda sovětskými) soldáty a ti měli
holící strojek na pérko a klíč, bez baterek, bez sítě, no paráda
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

V časopisu ABC byl svého času "ruční gramofon" s přenoskovým raménkem vystřiženým z papíru, zapíchnutý špendlík jako snímací hrot. Deska se otáčela prstem a hrálo to docela obstojně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Vraj to viac vytrhavalo ako holilo :D

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“