Tesla NZC 130

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

starej dřevěnej gramec "chlebník" S07 měl sice pohon elektrickej ale chyběl řadič rychlosti a nahrazen byl ruční brzdou, šelaky 78 ot. to vzalo, singl 45 jakž-takž ale LP 33 to se z hřídele trochu i kouřilo, motor přehříval a strefit správnou rychlost přehrávání, to bylo víceméně dílo náhody, druhý pokus se již zpravidla nekonal neboť vinylovka stereo tento experiment dost často v kondici nepřežila
šásko Tesla MC13 (viz NZC131) s auto returnem ramínka, 3-rychlostní (45-33-16) a piezo přenoska VK to byl malý skorohifi zázrak
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#17 Příspěvek od NikolausNik »

Ještě to hodím sem, ať nezakládám nové téma. Zjistil jsem že na tom gramofonu stejně nefunguje předzesilovač, nebo je v háji přenoska. Když na vstupy pro mgf připojím telefon, tak zesilovač zesiluje, ale z gramce samotného to hraje strašně potichu. Jak jsem viděl tu hordu kondenzátorů, tak jsem to zase pomalu zavřel, někdo nějaký tip kde by mohla být chyba nebo kde měřit ? Vedení a spínače čisté.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

A máš na něj schéma?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#19 Příspěvek od NikolausNik »

https://ibb.co/FBDdJK2

Kdybych se já blbec dříve podíval než psal, mohl jsem si toho všimnou sám :D

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Předzesilovač je společný pro všechny vstupy, akorát přenoska bude mít na vstupu navíc přizpůsobovací členy. Takže pokud signál ze vstupu pro magnetofon zesilován je, bude špatná přenoska. Můžeš to i ověřit, pokud vysuneš přenosku z hlavičky a dotkneš se kovovým předmětem krajních kontaktů (prostřední je zem) v protikusu v hlavičce. Pokud je vše v pořádku, z reproduktorů by se měl ozvat brum.

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#21 Příspěvek od NikolausNik »


Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od elektrosvit »

Tady asi není co řešit. Krystaly jsou K.O.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Najlepsie bude sa tohoto "gramofonu" zbavit a zohnat nejaky normalny, tzn. s MM prenoskou.

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#24 Příspěvek od NikolausNik »

Když se tam dívám na ceny těch přenosek, říkám si "že já nezůstal u těch magnetofonů" :D

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#25 Příspěvek od elektrosvit »

Zesilovač jako takový špatný není, horší je to s gramošasi. Krystalové přenosky jsou dnes dražší než obyčejnější magnetodynamické, pak zjistíš, že je v háji pohon a kolísá rychlost...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

elektrosvit píše: . . . pak zjistíš, že je v háji pohon a kolísá rychlost...
. . . a šasí je hodně hlučné

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#27 Příspěvek od jogo9 »

rnbw píše:Vraj to viac vytrhavalo ako holilo :D
Ja som si odtiaľ priniesol z vojny frézkový Charkiv -pracoval podobne -takže im to možno ani nedošlo že by to malo byť inak..

Mali sme doma v kutílni "vyhodený" tiež gramofón na pružinu -narazil som naň vekovo príliš skoro -je toho škoda.. Podobne skončil aj môj prvý elkový zosilňovač ukoristený kdesi v rozpadávajúcom sa kine -neskôr ma to dosť mrzelo -ale asi to bolo potrebné ku začiatkom -potom som veci už len zliepal..

Myslím že je hriech likvidovať gramoplatne kryštalkou..

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#28 Příspěvek od elektrosvit »

ok1hga píše:. . . a šasí je hodně hlučné
S krystalovou přenoskou ani moc nebývalo. Problémy jsem měl s kolísáním, třeba i po delší době, až se zahřál motorek. Nebo byla některá rychlost pomalejší. U jiného kusu rovnou všechny. Když si vzpomenu, co jsem se s nimi nalaboroval, a oprava vždycky vydržela jen chvilku. Přenoskám vypadávaly kanály, nebo šel jen jeden. Ještě že už je to pryč . . .

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#29 Příspěvek od konosuke »

a hroty VK se musely měnit, asi tak co 100 přehraných desek ! ale byla to láce cena lidová ohrané hroty skončily v krabičce pro příští využití takže se vlastně nekupovaly vůbec, zatímco dynamická MM vydrží (papírově) aspoň 2000 přehraných stran LP možná i víc - při šetrném zacházení - až jsem zvažoval bastlířskou instalaci počítadla přehrání, něco na způsob toneru v laserové tiskárně
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#30 Příspěvek od NikolausNik »

Tak jsem si nakonec dotáhl domů NZC 300 a je poznat že krystalové přenosky už patří do zapadliště dějin :D Akorát bezproblémově funguje a mě už začínají svrbět ruce.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“