řídící obvod nabíječka PARKSIDE

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#16 Příspěvek od KUBO »

Tak by to mal byť SW2263
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od texi »

Kubo,dík. Porovnám a pak koupím, po výměně dám vědět.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#18 Příspěvek od texi »

...takže cca po měsíci dávám report : obvod SW2263 jsem vyměnil,ale bez úspěchu. Nakonec jsem zjistil vadný smd kond , který je připojen na pin 2 FB proti zemi - měl svod 130ohmů. Dal jsem nový 4n7, a nabíječka funguje.

Uživatelský avatar
hrzinap
Příspěvky: 1
Registrován: 03 led 2021, 01:00

#19 Příspěvek od hrzinap »

texi píše:...takže cca po měsíci dávám report : obvod SW2263 jsem vyměnil,ale bez úspěchu. Nakonec jsem zjistil vadný smd kond , který je připojen na pin 2 FB proti zemi - měl svod 130ohmů. Dal jsem nový 4n7, a nabíječka funguje.
Díky, ušetřil jsi mi práci s výměnou...FB noha pískala proti zemi,tak jsem začal Googlit toho švába. A díky za radu, nakonec také výměna C,měl jsem jen 10n, ale ten odpovídá referenční hodnotě u schématu...
Asi typická vada....
Pro Google: 12V nabíječka Parkside, závada, oprava za 1kč, SW263 to není :)
Pro fórum: Dík za pomoc všem.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#20 Příspěvek od judeware »

Taky se mi doma válí nabíječka s IO SW2263. Než abych čekal na zásilku z Číny (s nejistotou dodání), rozhodl jsem se pro obvod SG6859ATZ z hradeckého ame.
Jedná se o aparát s označením JLH-H150-14.4 ("obchodní jméno "Grizzly Tools"). Kdyby to nebylo pro známého (a o budování dobrého jména), :D asi bych se na to vykašlal - odešly dvě diody v můstku (SMD značení "M7"), Rgate 51R (jsou tam dva v sérii), Rsense 1K, Rsource 0R62, tranzistor SMF5N65 (650V/5A/2,15ohm), vývodová minipojistka 2A a onen SW2263.

Je velkým prohřeškem použít Rsource ve verzi "drátový cihlák"? Odhaduju ho na 2W, takový vrstový odpor bych hledal možná až do večera. :?
Přílohy
SW2263.pdf
Zapojení s SW2263
(134.02 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#21 Příspěvek od JirkaZ »

No, narvat MOSFETu ve spínaném zdroji do source snímací "odpor" v podobě cívky je slušná bejkárna...

Ale třeba výsledek bude typu "mně to chodí".

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#22 Příspěvek od judeware »

Po výměně drobotiny, výkonového T a náhradě SW2263 obvodem z ame.cz, zdroj naskočil. Rsource jsem sestavil z dvojice 0R33 a 0R27 (s logem Matsushita), údajně jsou "metalizované&nedrátové".

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#23 Příspěvek od JirkaZ »

U snímacího odporu v source MOSFETu pracujícího ve spínaném režimu jde o minimalizaci indukčnosti. Čím je pracovní frekvence výše, tím je požadavek přísnější.

Vadit může např. i drážka v odporové vrstvě, pokud je výsledná dráha "vícezávitová".

Čili odpory je třeba posuzovat tímto způsobem. Ideální řešení je v případě THT hmotový odpor (je to ovšem prakticky nedosažitelné), nebo použít SMD. Tam je další výhoda, že lze snadno vytvořit SMD "pole" z více kusů fyzicky menších odporů (kvůli zatížitelnosti) a přitom zůstane zachovaná malá indukčnost.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#24 Příspěvek od judeware »

Kromě nově pořízeného IO jsem všechny součástky prověřil AVR testerem. Ten umí (řekl bych) měřit dostatečně "komplexně" a v případě náhrady 0R62 žádnou "význanou" indukčnost nehlásil.

Nevidím to neúspěšně.

Není odpor jako odpor... Na prvním foto je kolekce všeho, co příšlo vyměnit. Ten rudý agresor je tam pro srovnání (z napájení MAA436 TV Corina), jak vypadal 2W kus kdysi (18mm×Ø8mm) a dnes (shořelý 0R62; 15,5mmxØ5,5mm). tedy pokud ho odhaduju správně na 2W. V ame.cz měli 0R68 dvouwatové jen drátové, hodnotu 0R62 nikoliv a to nemluvím o provedení, takže aspoň něco.
Přílohy
"Primár" po opravě
"Primár" po opravě
Vadné součástky, plus ukázka odporu 2W
Vadné součástky, plus ukázka odporu 2W
Naposledy upravil(a) judeware dne 26 říj 2022, 22:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

judeware píše:Kromě nově pořízeného IO jsem všechny součástky prověřil AVR testerem. Ten umí (řekl bych) měřit dostatečně "konplexně" a v případě náhrady 0R62 žádnou "význanou" indukčnost nehlásil.
Tady se bavíme o hodnotách, které jsou (nejen) pro AVR tester zcela mimo (viz nahrubo nastřelený příklad v příloze), ale v pulsní oblasti, velkých pracovních a malých snímaných napětích to roli hrát může.

Já jsem ten text psal jako obecně platná pravidla, co je třeba dodržovat a kontrolovat. Pokud jsi odpor volil dostatečně nízkoindukční, není co řešit (resp. prostě to zřejmě vyhovělo).

U některých obvodů (typicky třeba UC384x) bývá mezi snímacím odporem a IO integrační RC článek, mající za úkol odfiltrovat právě případné "peaky", vzniklé např. i nenulovou indukčností snímacího odporu. To v daném případě chybí (dle datasheetu), takže je třeba si o to víc dát pozor.
Přílohy
coil.png

Odpovědět

Zpět na „Součástky“