A/D D/A převodník AKM4552 a aparáty LINE6

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

A/D D/A převodník AKM4552 a aparáty LINE6

#1 Příspěvek od Dragoniac »

Zdravím. Nevěnuje se tady náhodou někdo opravě kytarových komb, aparátů a pedálů od LINE6? Proč to? Vysvětlím.
Bylo nebylo, v zimě mi kamarád přinesl 15W kombíčko Spider IV s tím, že úplně přestala fungovat efektová část. Po pár odpolednech u osciloskopu jsem došel k názoru, že je zrada právě v převodníku, co jsem zmínil v nadpisu. Taktovací signály podle datasheetu OK, napájení OK, audio vstup OK. Z převodníku do zesilovače už nelezlo nic, a vytažením oddělovacích elytů jsem vyloučil i zkrat na výstupech AKM. Objednal jsem převodník, vyměnil... a nic. Závada zůstala a dopadlo to tak, že jsem kámošovi věnoval svoje funkční, a jeho nefunkční předělávám na lampy.
Teď mám na stole na od LINE6 pedál Space Chorus, a tam je to to samý. Všechno na pohled v cajku, ale milej AKM4552 už dál nepustí ani ťuk. Než zase budu měsíc zbytečně čekat na šváb, tak bych rád, aby se k tomu někdo z vás, mistrů, vyjádřil. Párkrát jste mi dost pomohli, spoléhám na vás i tentokrát (ale nedělám si iluze). Kdyby se tady náhodou někomu chtělo ztratit slovo, děkuju předem :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Takze data na vstupe D/A prevodnika su? A su to skutocne spravne data (nie "ticho")?

Odkial si objednaval novy? Premeral si aspon diodovym testom, ci nie je falosny (ci ma zem na spravnom pine a na ostatnych pinoch nejake PN prechody).

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#3 Příspěvek od Dragoniac »

Já právě nevím jak mám poznat k čemu na těch datovejch vstupech dochází. Jsou to prostě obdélníky s různou frekvencí. V závislosti na frekvenci jsou různě deformovaný, ale to je normální. Kdyby náhodou, tak nakopnu osciloskop a pošlu fotky.
Měřit jsem nezkoušel nic, ani mě to nenapadlo.
Objednával jsem ho přes kámoše, ten to bral snad z Ali.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Diodovym testom multimetra zmeraj ubytky z GND (cerveny kabel) na vsetky ostatne piny (ciernym kablom). Na povodnom aj novom IO. Ked sa tieto dve merania porovnaju, mozno sa nieco ukaze.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Dragoniac píše:Všechno na pohled v cajku, ale milej AKM4552 už dál nepustí ani ťuk....
"Milej AKM4552" je ale ten "poslední vzadu", který se podílí na výsledném produktu. Pokud má na svých vstupech potřebné "hodiny" a úrovně, posílá data do DSP a ten je zase řízen MCU. To jsou v procesu "vyšší šarže", které ho potřebnými signály zásobují.
Kontrola jejich funkce je zřejmě obtížnější a omezuje se hlavně na přítomnost hodinových signálů a napájecích napětí. Když je obvod MCU a DSP v pořádku, vrací do AKM4552 upravený digi-audio zpět k závěrečnému DA převodu.
To píšu jen po letmém pohledu do schematu Line 6... :wink:

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#6 Příspěvek od Dragoniac »

Masar> jo, funkci mám cca nastudovanou, ale to nic nemění na tom, že analogovej výstup převodníku je hluchej jako poleno i přes výše zmíněné ;) Jestli je MCU a DSP v pořádku, to je otázka. Osciloskop tvrdí že jo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Kdyby to byla pravda, tak by to po výměně převodníku muselo jet. :wink:
Obvodové zapojení analogových a napájecích obvodů AK4552 lze zkontrolovat snadno, takže jejich závadu nepředpokládám.
A co paměť SRAM? Ta by také mohla být příčinou.
Osciloskop v tomto případě nestačí na kontrolu obsahu dat a že "něco zobrazuje" ještě neznamená, že jsou ta data O.K. (klidně ta zkratka může být obráceně).

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#8 Příspěvek od Dragoniac »

Omlouvám se za odmlku. Nevím, nepřišel jsem na nic. Asi to zase budu muset zapíchnout. Dík za pomoc :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Čirou náhodou není ten Space Chorus někde k dispozici? Stačila by z něj ta "TOP" jednotka, která se vkládá do univerzální dokovačky.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“