Solární dobíjeèka autobaterie?

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
veny
Příspěvky: 137
Registrován: 14 bře 2004, 01:00

Solární dobíjeèka autobaterie?

#1 Příspěvek od veny »

Koupil jsem solár. ochranu autobaterie, abych v zimì pokryl ztrátu samovybíjením,alarmem, navíc auto pøevážnì stojí. Auto parkuju na severní stranu,takže slunce prakticky nemám. V návodu píšou že to funguje i bez slunce,pøi zatažené obloze,tak jsem to koupil. Zkoušel jsem to a namìøil 2mA! Pøipojil jsem žárovièku 12V/40mA a samozøejmì ani snaha. Má to pøitom dávat pøi max. slunci až 135 mA,2W. Nevím jestli je to vadné,nebo tak fungují všechny tyto dobíjeèky že musejí mít slunce. Pokud ano je zøejmì zbyteèný abych to do auta pøipojoval. Dík za vaše názory. :oops:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Solární panel na severní stranu je asi tak platný jako tepelné čerpadlo v Arktidě. Už ta filozofie pokrývat zimní samovybíjecí ztrátu je úchylná, vzhledem k počtu oblačných až inverzních dní!
Zářivá energie Slunce versus difúzní světlo oblohy je rozdíl nejmíň dva řády, ne-li víc, tak se nediv. 135 mA, to bude nějaký prcek velikosti kreditky, ne?
Jestli tam píšou 135 mA při plném slunci a tobě to dává při plném slunci (kolmo!) 2 mA, tak něco blbě je určitě.

Uživatelský avatar
veny
Příspěvky: 137
Registrován: 14 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od veny »

Crifodo píše:Solární panel na severní stranu je asi tak platný jako tepelné èerpadlo v Arktidì. Už ta filozofie pokrývat zimní samovybíjecí ztrátu je úchylná, vzhledem k poètu oblaèných až inverzních dní!
Záøivá energie Slunce versus difúzní svìtlo oblohy je rozdíl nejmíò dva øády, ne-li víc, tak se nediv. 135 mA, to bude nìjaký prcek velikosti kreditky, ne?
Jestli tam píšou 135 mA pøi plném slunci a tobì to dává pøi plném slunci (kolmo!) 2 mA, tak nìco blbì je urèitì.
Prcek to zas tak není-rozmìry 40*13*2cm. Ty 2mA to dává bez slunce. Jinak samozøejmì víc. :oops:

Uživatelský avatar
veny
Příspěvky: 137
Registrován: 14 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od veny »

veny píše:
Crifodo píše:Solární panel na severní stranu je asi tak platný jako tepelné èerpadlo v Arktidì. Už ta filozofie pokrývat zimní samovybíjecí ztrátu je úchylná, vzhledem k poètu oblaèných až inverzních dní!
Záøivá energie Slunce versus difúzní svìtlo oblohy je rozdíl nejmíò dva øády, ne-li víc, tak se nediv. 135 mA, to bude nìjaký prcek velikosti kreditky, ne?
Jestli tam píšou 135 mA pøi plném slunci a tobì to dává pøi plném slunci (kolmo!) 2 mA, tak nìco blbì je urèitì.
Prcek to zas tak není-rozmìry 40*13*2cm. Ty 2mA to dává bez slunce. Jinak samozøejmì víc. :oops:
Dodávám první vìtu z návodu: Toto zaøízení Vám usnadní startování motoru Vašeho vozidla po jeho dlouhém stání nebo po dlouhé zimní pøestávce. Tato solární ochrana(dobíjení autobaterie) funguje i pøi zatažené obloze.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Za dvě piva ti každej druhej strejda napíše jestě barvitější a lákavější návod. Stará pravda ještě z dob Rudého práva zní:
papír snese všechno :lol:
Taky jsem viděl prospekt k sadě čínských vrtáků, 10 ks za 75,- Kč. Podle toho měly vrtat všechno od dřeva po beton.
Ten návod si klidně dej zarámovat a přečti si něco o klimatických podmínkách střední Evropy, o fyzice okolo záření a o technologii solárních článků...

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od stasek »

No můžu potvrdit, při zatažené obloze ti to fungovat nebude, mám to ověřené z podstatně většího soláru, v návodu sprostě lžou.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

takže dobíjet autobaterii v zimě bych si s tím asi netroufl ani na Montblancu a to na jižní straně, ale nezahazuj to, někde na chatě v létě ti to v pohodě přes týden dobije nějaký aku 12V/12Ah takže budeš moct o víkendu hrát na rádio, dobíjet mobil a po večerech si hodinku posvítit zářivkou s měničem :wink:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Tieto semipravdy v návodoch sú už všeobecnou módou. Nemôžeš povedať, že to prúd nedáva, akurát ho dá 100-krát menej.

Pripomína mi to podobné klamstvá, ako keď ti ponúknu internetové pripojenie 1Mbit s agregáciou 1 /1000, v letákoch nikdy nespomenú minimálnu garanciu rýchlosti, potom je z toho plač a škrípanie zubov.

Keby ti k panelu dodali aj graf účinnosti vzhľadom k ročnému obdobiu, ako napr. tu: http://www.solartec.cz/cs/vyrobky-a-slu ... aster.html
už by sa tak dobre nepredávali.
Žijeme v dobe poloprávd a klamstiev... :blowing:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
veny
Příspěvky: 137
Registrován: 14 bře 2004, 01:00

#9 Příspěvek od veny »

Dík za vaše názory. Nejradši bych to vrátil, ale asi to nepùjde. Je to z internetu kde je sice ètrnáctidenní lhùta na vrácení ale bylo to baleno v blistru který se musí rozøíznout,takže je porušený obal. A jak píše Helios, díky polopravdám v návodech to vadný taky není. :oops:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Nezúfaj, využitie pre panel nájdeš, pripoj k nemu aku 12V/7Ah alebo aký máš, a môžeš si večer s ním svietiť chvíľu pri PC, alebo počúvať rádio. Sám to tak využívam. Nad počítačom mám 3 kusy 3W bielych LED v sérii s regulátorom prúdu, berie to 700mA a svieti to ako 20W žiarivka. :idea:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Jarous
Příspěvky: 216
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jarous »

Helios,aký typ LEDiek si použil,napíš mi prosím typové označenie.Vďaka.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Jarous píše:Helios,aký typ LEDiek si použil,napíš mi prosím typové označenie.Vďaka.
Použil som 3ks v sérii s tranzistorovým regulátorom prúdu (jeho schéma je vo vlákne Led na 230V)
LED sú LUXEON LXHL-LW3C. majú ich v GME, stoja kus okolo 300,- Sk. Namontoval som ich na AL profil, ktorý ich zároveň chladí. Pozor ešte na izolovanie od chladiča, výrobca totiž neudáva, že každá druhá má zvod +pólu na chladiacu podložku. :(

Ak chceš regulátor prúdu s menším úbytkom, môžeš použiť regulátor s FET:
Přílohy
stab_I_fet.gif
(7.13 KiB) Staženo 89 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“