CRT monitor Philips 107P5: barvy se mění podle scény

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

CRT monitor Philips 107P5: barvy se mění podle scény

#1 Příspěvek od eleferner »

Zdravím všechny, kamarád mně požádal o opravu CRT monitoru Philips 107P5. Monitor měl resp. má dva problémy:

1. Po zapnutí byl obraz silně do modra, po zahřátí (cca 30 sekund) to zmizelo.

2. Cca 1x za týden se po zapnutí navíc objevuje závislost barevného podání na aktuálně zobrazované scéně. Při tmavých scénách jsou barvy OK, při bílých scénách jde celý obraz do žluta. Pokud k tomu dojde, tak to zmizí až zhruba po 5 minutách provozu.

S bodem 1. jsem si poradil hned, byla to klasika - vyschlé elektolyty na desce obrazovky (schéma "Video Panel"). Ale u bodu 2. ani netuším, kde začít hledat. Před lety jsem sice pár CRT TV opravil, ale se závadou tohoto typu jsem se nikdy nesetkal. Hlavně mně udivuje, že se to stává jen někdy - zkoušel jsem klepat na různé části elektroniky, ale to nemělo vliv. Nenašel by se zde nějaký CRT guru, který by věděl? Tady je odkaz na schéma, odkaz pro stažení se objeví pod náhledem zhuba po 30 sekundách:

https://elektrotanya.com/philips_107p50 ... nload.html

A proč vlastně ten krám spravuju? Dotyčný kamarád před lety utrpěl těžké poranění mozku a CRT monitory jsou (paradoxně) jediné, na které se dokáže dívat, aniž by měl náběhy na epileptický záchvat. Současné LCD monitory blikají na mnohem vyšší frekvencích, navíc u nich dochází k interferenci mezi blikáním podsvícení a refreshem panelu. Většina lidí to nevnímá, ale on ano. Dnes už teda existuje pár "flicker free" LCD monitorů, které to nemají, ale na ty zase on nemá peníze (je v invalidním důchodu).
Naposledy upravil(a) eleferner dne 13 dub 2019, 10:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Obraz do zlta = malo modrej.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Že by Ug2? Na VN trafu jsou dva trimry, FOCUS a SCREEN. S tím druhým zkus nepatrně pohnout (předem označ původní polohu!) V každým případě pachatelem všeho je slabá obrazovka.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Pokud je tam takový ten speciální termistor pro odmagnetování obrazovky při zapnutí, ten dokáže dělat divy...

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od eleferner »

mi-ro píše:Že by Ug2? Na VN trafu jsou dva trimry, FOCUS a SCREEN. S tím druhým zkus nepatrně pohnout (předem označ původní polohu!) V každým případě pachatelem všeho je slabá obrazovka.
Jaké napětí zhruba tak to Ug2 mívá? Bude mi stačit bežný multimetr do 1000 V? Zkusil bych ho tam "natrvalo" připojit a při výskytu závady sledovat, jestli se nemění. Čím by mohlo být způsobené, že se to objevuje jen někdy? Špatný kontakt v tom trimru VN trafa?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Aby obrazovka sposobovala blbe farby, to som este na monitore nevidel.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Ku.va,je takový problém sem dát foto místo nějakou divného úložiště?Kliknu na odkaz,sama nahá frnda,zrovna se to nějak nehodí.
Ale jak říká montér Jirka,špatný pozistor demagnezitace může způsobit leccos.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Taky bych si tipnul na pozistor demagnetizace. :wink:
https://www.ame.cz/Elektronika/Pasivni- ... 10699.aspx

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Pozistor demagnetizace bych netipoval. Pokud není obrazovka demagnetizovaná, udělá to barevné šmouhy - ovlivňuje to všechny tři trysky. Ne že jedna ze tří trysek (zde modrá) běží s menším rozkmitem. Podle mě je třeba hledat v modrém kanále něco, co ovlivňuje zisk.
PS: Odkaz na schéma mi antivir rovnou zablokuje, zjevně blbá stránka na odkládání schémat.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od eleferner »

Oops, za nevhodné úložiště se omlouvám, link jsem testoval, ale shodou okolností se mi nic "závadného" nezobrazilo. Odkaz v prvním postu jsem opravil přímo na Elektrotanyu, ale na ní je potřeba zhruba 30 sekund počkat, než se pod náhledem objeví tlačítko Download. Dávám to i sem:

https://elektrotanya.com/philips_107p50 ... nload.html

Jinak PTC u demag. cívky to nebude, protože tento monitor ji po pár sekundách odpojuje pomocí relátka.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Pokud je ten pozistor vadný (například rozlomený, nebo opálený kontakt na pecce), tak jej sice relátko po startu připojí, ale přes něj a přes demag. cívku nejde proud, nic se nedemagnetizuje.
Dej se už konečně fotku toho, co to zobrazuje. Servisní manuál na tanyi si najde každý.
A propo- klidně to může být i signálovým kabelem, zkoušels jiný?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

No fajn, ale kdyby relé nerozeplo a do cívky tekl proud vyšší než zanedbatelnej, tak bude obraz jak průvod buzerantů a stejně tak se může klepat.
Tady prostě R nebo G signál (nutno zjistit) obrazu negativně ovlivňuje signál modrý barvy.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od eleferner »

Uff, udělat fotku té závady nebude úplně triviální, ale zkusím to. Když na foťáku zablokuju vyvážení bílé, tak snad bude rozdíl poznat. Hlavně je blbý, že se to (zatím?) stává jen zřídka a po pár minutách to postupně zmizí.

@MetalGod: existují nějaké testovací obrazce, na kterých by se vzájemná závislost dala lépe identifikovat?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ked sa to nabuduce objavi, otvor OSD menu a pozri, ci sa chyba prejavuje aj tam.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

eleferner: Možná, ale tak se daj zhotovit, ne? Jestli máš jak přehrát video, ať už z DVD, nebo z flashky, takový se dá snadno udělat. Vlastně se už stalo, koukni do přílohy.
Ale tak proč si nevezmeš pájku, olovnatej cín a nepropájíš alespoň spoje? Začni kolem patice baňky. A taky proměř/vyměň elyty alespoň v cestě obrazovýho signálu.
Přílohy
Test.mp4.zip
Primitivní testovací video MPEG2 - modrý pozadí, uprostřed čtverec měnící po 1.25s barvu (R-G-Y-W). Hlídej, u který barvy modrá nejvíc ztmavne, a jestli po celý ploše, nebo nějakým směrem.
(248.76 KiB) Staženo 318 x
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“