Problém s trafem při zapnutí do sítě

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#16 Příspěvek od gepard »

Sendyx píše:Skoro u všech aplikací výkonových relátek se vyžaduje, aby se spínalo skokem, nikoliv plynule vzrůsajícím napětím. Tady je výhoda, že napětí na kontaktech je poměrně malé i spínací výkon, ale třeba podobné řešení u 30A relátek potter, které spínají pouhých 6A znamená životnost pouhých 10% původní.
Jj, souhlas, při použití relé s vyšším ovl. proudem na cívce již nemusí tento jednoduchý obvod soft startu fachat. Jak jsem psal, stačilo by použít IO časovač (4060, 555, ..) s výstupem log. 1/0 a pak přes tranzistor spínat relé (klasika). No a ten NTC (termistor), v případě, že se překlene kontakty relé do cca. 1s, by snad nemusel zas tolik topit (čímž by měl nejnižší odpor a byl by funkčně vyřazen pro opak. zapnutí) - nevím, nezkoušel jsem. Šlo by ho ale určitě nahradit výkonovým odporem 30 - 40 ohmů, což by podle mě obešlo problém u toho NTCčka. Mno rád se dozvím víc, neboť mě tyto záludnosti zajímají.

Oprava: S tím výk. odporem to není nejlepší nápad. Moduly s výkonovými odpory mohou při poruše relé způsobit i požár, protože nevydrží ten trvalý proud trafa.
Naposledy upravil(a) gepard dne 29 zář 2007, 15:07, celkem upraveno 1 x.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#17 Příspěvek od stephunk »

zatiaľ najlepšie to bolo vyriešené, teda podľa mňa na module softstartu od Pavla Dudka, bežne dostupné súčiastky, ľahká spraviteľnosť proste tak ako má byť...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

Spínání trafa

#18 Příspěvek od Zirafka »

Nejlepší řešení mi připadá toto:

1. do primáru zapojit normální odpor o vhodném odporu (se musím spočítat)
2. za filtrační kondenzátory zapojit obvod s relé, tyristorem a zenerovou diodou. Po nabití kondenzátorů relé sepne a tím přemostí ochranný odpor.

Proudový náraz dělá totiž nejenom trafo, ale i veliké nabíjecí kondenzátory. A pokud se sejde kombinace velikého toroidního trafa (má veliký záběrový proud), velikých kondenzátorů (to samé, chovají se ze začátku jako zkrat) a ještě se to povede připojit k síti v okamžiku průchodu napětí nulou, tak se dějí zázraky :-)

Další možností, pro střední výkony, je použít polovodičové relé se spínáním v maximu a malé trafíčko, které jej bude napájet. Nebo raději kondenzátorový předřadník. Fantazii se meze nekladou :)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Re: Spínání trafa

#19 Příspěvek od rezis »

Variola píše:Nejlepší řešení mi připadá toto:

1. do primáru zapojit normální odpor o vhodném odporu (se musím spočítat)
2. za filtrační kondenzátory zapojit obvod s relé, tyristorem a zenerovou diodou. Po nabití kondenzátorů relé sepne a tím přemostí ochranný odpor.

Proudový náraz dělá totiž nejenom trafo, ale i veliké nabíjecí kondenzátory. A pokud se sejde kombinace velikého toroidního trafa (má veliký záběrový proud), velikých kondenzátorů (to samé, chovají se ze začátku jako zkrat) a ještě se to povede připojit k síti v okamžiku průchodu napětí nulou, tak se dějí zázraky :-)

Další možností, pro střední výkony, je použít polovodičové relé se spínáním v maximu a malé trafíčko, které jej bude napájet. Nebo raději kondenzátorový předřadník. Fantazii se meze nekladou :)
:?: pokud vim spina se v nule. :!: Nebo mi neco uniklo? :?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

V nule se spíná tyristorová regulace kvůli rušení. Já jsem jednou při nějaké banální montáži zásuvky způsobil zkrat v nule - jiskra žádná,ale vyletělo půl 🤐. :twisted:

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Pejsvidek »

A mate prosim naky konkretni reseni pro trafo 300VA, toriod pro hudebni ucely, za sekundarem 30V budou 2 kondezatory po 10M ? Nebo existuje proste nekde schema na ten soft start? kdyz sem uz neco nasel, tak to bylo jenom blokovy schema a ja se svejma znalostma si ty hodnoty nedomyslim :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

3 nebo 4 měsíce zpátky jsem se tady rafal s DOLACEM o tom, zda je menší indukční špice při spojení indukčnosti k napájení v nule nebo v maximu. Pohledej a uvidíš sám - i když celý svět spíná v nule, teorie říká opak...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Tady nejde o indukční špici, ale o magnetizační proud jádra, který trvá několik (i dost) period napětí. Připojením velkého toroidu natvrdo se přesytí jádro bez ohledu na to co je na sekundáru, přesycený trand má nepatrnou indukčnost a proto to všechno padá.
Dobře to vysvětluje Míra Novák ve své práci
http://www.fm.vslib.cz/~kel/research/pr ... _Novak.pdf

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#24 Příspěvek od janousek »

Jednoduchý softstart jsem měl kdysi ve spínacím automatu na zvětšovák, abych šetřil žárovku. Dioda v serii s odporem, rele na 110V ss a paralelně kondík, to zapojeno na 220V st za spínacím kontaktem časovače. Kontakt rele přemosťoval sadu odporů. Jinak, nějaké číslo tomu nazad, vyšlo něco v PE. Někde se to tady už řešilo, protože jsem upozorňoval na oné PE.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#25 Příspěvek od gepard »

SOFT START obvod pro výkonové zesilovače - AR 2006 / č.6 - str.10
Přílohy
SOFT START 1.jpg
(171.93 KiB) Staženo 168 x
SOFT START 2.jpg
(151.98 KiB) Staženo 122 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#26 Příspěvek od janousek »

gepard to jsem měl na mysli.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:Tady nejde o indukční špici, ale o magnetizační proud jádra, který trvá několik (i dost) period napětí. Připojením velkého toroidu natvrdo se přesytí jádro bez ohledu na to co je na sekundáru, přesycený trand má nepatrnou indukčnost a proto to všechno padá.
Dobře to vysvětluje Míra Novák ve své práci
http://www.fm.vslib.cz/~kel/research/pr ... _Novak.pdf
Sorry, Crifodo, špatně jsem se vyjádřil, měl jsem samozřejmě na mysli náběhový proud v momentě připojení indukčnosti k sinusovému zdroji - například k síti. Řešilo se to na tomto vlákně: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... duk%E8nost ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Ta konstrukce dle AR je klasicky blbá. Autor je typický konstruktér od "zeleného stolu".

Co se stane, když bude mít třeba trafo, které se rozbíhá, jako zátěž vadný zdroj - třeba jedna proražená dioda v usměrňovači, nebo rovnou tvrdý zkrat ?
Co se stane, když odejde to přemosťovací relátko a nesepne v normálním provozu ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Co by se stalo, odpor R13 se stane očazeným izolantem...
Nepíšou tam provedení, ale 5 W odpor namáhat pravidelně proudovým přetížením je kokotina, tam měl být aspoň 25W výkonový Dale.
Obrázek

Spíš je mi líto, kam se dostala typografická úroveň dnešního AR, to koňsky kreslené obrovské schéma, navíc nastojato... ta paní co tam překreslovala před 30 lety schémátka tuší a šablonkou uměla svoji práci 10x líp než dnešní vkládači převzatých ilustrací.
Dneska je na 3 A4 roztažená kdejaká pofidérní konstrukce, která by se normálně vešla na stránku a půl.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od PabloX »

A k tomu este tie hnusne obojstranne DPS, ako keby si dotycny myslel, ze kazdy ma doma vybavu za par tisic na fotocestu aby mohol robit obojstranne DPS.

Neviem ci je to dnes v mode vsetko pchat na obojstranne plosaky.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“