Motouz,provázek pro vyvázání drátové formy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jaka
Příspěvky: 110
Registrován: 25 pro 2004, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

#16 Příspěvek od Jaka »

koupená špulka špagátu vhodného pruměru /asi 0,8 mm/ se vyvaří nejlépe ve včelím vosku z duvodu, aby se při vázání jednotlivé smyčky nepovolovaly. Vhodný špagát je spíš měkčí, jako režný. Musí se vázat tak, aby se jednotlivé smyčky samy fixovaly, teda špagát pro další uzel musí vycházet ze spodu uzlíku předchozího. Pošťáci vědí snad i ukážou, teda telekonunikace.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#17 Příspěvek od helios »

Tenké špagátiky, včetne chirurgických vyrába aj ODETKA v čechách, posiela aj na slovensko. Vyskúšal som. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Ve starých Aritmáckých tabelátorech (mechanický děrnoštítkový počítače) byly kabelový formy tlustý jak stehno vyvázaný textilní páskou širokou asi 10 mm. Nit by toho kabelovýho "pavouka" nejspíš neudržela pohromadě, ten svazek vážil metráky. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#19 Příspěvek od milosak »

Po vyučení jsem pracoval v Tesle Radiospoj, měli jsme na stole špulku provázku a hroudu vosku. Ušmik jsem si tak metr a protáhnul ho přez
tu hroudu. Tak to fungovalo na všech elektromontážních dílnách :)
Hrouda byla velká tak, aby se vešla do ruky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:Ve starých Aritmáckých tabelátorech (mechanický děrnoštítkový počítače) byly kabelový formy tlustý jak stehno vyvázaný textilní páskou širokou asi 10 mm. Nit by toho kabelovýho "pavouka" nejspíš neudržela pohromadě, ten svazek vážil metráky. :wink:
Když jsem jako študák na praxi zabrousil do třebovský ŽOSky (tehdejší, dnes CZ Loko), "spadnul jsem" do navijárny k jistýmu Panu Mistrovi jménem Lerch. A protože jsme zjistili, že znám jeho tátu (byl to soused mýho dědy), nenechal mě jen sekat a ohejbat Cu-pásky 2x5mm na vinutí trakčáků, jako tam běžně nechávali celý tejdny vyhnívat praktikanty, ale dal mě k ruce jednomu mechošovi, co přímo dělal elmotory od malejch stykačovejch s výkonem 0,7kW po trakčáky se 400kW. A tam se používalo obojí - špagát i tkanice. Rozdíl byl jen v tom, že špagátem se vyvazovalo s uzlíkama a tkanicí se jen omotávalo celopovrchově (s následným zalakováním ve vakuový komoře). Když jsem si tam bastlil vzduchový tlumivky do reprovexlí, bylo mi přímo doporučený omotat je celopovrchově - že to tak líp vypadá, i když ty tlemivky po zamontování do reprobeden nikdy nikdo neuvidí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#21 Příspěvek od milosak »

Potom se na vyvazování forem ještě používala pevná průhledná páska
která byla na zakončení zatavená odporovou pájkou.
Omotávat jí kolem dokola byl docela opruz, takže jsme radši dělali s
tim voskovanym provázkem, provázek zase nevypadá tak profi.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#22 Příspěvek od bu2520 »

používal se "řeznický" provázek . Co používají řezníci dá se běžně koupt a pak se v kastrolu rozpustil stearín a špulky provazů se v něm vyvařily. Ješuě možná mám kastrol se stearinem někde doma úspěšně jsem v něm vyvářel cívky a trafa v horizontálních rozkladech když pískaly.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“