Elektronkový regulovatelný zdroj z Poptronics 7/59

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#16 Příspěvek od Milan »

Doporučuji jako možnou inspiraci svého času kvalitní a hojně ve fabrikách používaný zdroj Tesla BS275, problém povoleného Ukf je zde řešen galvanicky oddělenými žhavícími vinutími trafa. Jinak citlivost na překročení Ukf u běžných lamp není velká , např. vytažením některé lampy pod napětím u sériově žhavených rádií dojde k jeho překročení, nepamatuji však průraz . Ovšem 700V bych u nějaké EF80 bych tedy neriskoval , nejpíš to navíc chytí oblouk v patici .

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#17 Příspěvek od alxa »

Já bych se té EF80 nebál, anodový odpor R8 je 10M, zbytek odporů kolem je taky v megaohmech. Spíš mám strach o g2 regulačních elektronek V5 -V8, jsou napájeny jen přes filtrační tlumivku. (Asi má velký Rdc)

EDIT: jako inspiraci zapojení ještě doporučuji ruský zdroj UIP-1 (ten je trotlfest)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Asi jak kterej katalog, tady http://www.r-type.org/pdfs/6aq5el90.pdf
píšou 200 V ss+superponovaná kladná špička nebo -200 V. Ale hodnoty se překračovat nemají, to je fakt. U elektronek se spoléhá, že to ustojí.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od zdenoeddie »

EF80 je ok. Skor by som sa bal tych regulacnych 6L31/EL84. 100W neznesu ani nahodou, aj ked ich budu 4ks. To uz radsej EL34, alebo gu50 rovno.
Přílohy
6s19.png

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#20 Příspěvek od Matka_Tereza »

Výše navrhované EL34 by mi do takové konstrukce bylo líto.
Vyzkoušel bych spíš ruskou 6P45S. (oprava : Původně jsem napsal 6P45C - správně má být 6P45S !) Ach ta azbuka :roll:
zde Datašit

Kód: Vybrat vše

http://ds.agavaceae.ru/su/6p45s.gif
Zde přidávám odkaz na Elektronkový regulovatelný stabilizovaný zdroj 100V - 400V

Kód: Vybrat vše

http://sweizee.blog.cz/1201/celo-elektronkovy-regulovatelny-stabilizovany-zdroj-100v-400v
Naposledy upravil(a) Matka_Tereza dne 28 dub 2019, 17:44, celkem upraveno 2 x.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od pajosek2 »

Kam je zapojený střed žhavícího vinutí? Já to nemůžu najít mám to trošku rozmazané a nepřečtu označení toho vývodu. Jen bych rád věděl jaké je vlastně napětí mezi vláknem a katodou.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Označení C.T. je (předpokládám) Central Terminal. A není o něm v článku žádná zmínka. Je pravděpodobně v konstrukci nevyužit.
A pokud jde o napětí žh. vlákna proti katodě, "o tom zde již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho"...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od pajosek2 »

No právě. Aby se nedostal brum na výstup tak ten střed musí být někam připojen. Třeba spojen s kladným napětím výstupu. Mlho.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Když chceme, aby se napětí na výstup nedostalo, tak ho s tím výstupem spojíme, to je logické, že? Nevidím důvod definovat potenciál žhavicího obvodu. Kromě toho, tazatelka rozhodla o použití oddělených žhavicích vinutí.
Mlha ti zůstává. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od pajosek2 »

No jak chceš já jsem to s Tebou myslel dobře. Tím spojením se vyruší vstup brumu přes kapacitu primár sekundár a středem vinutí se uzemní kdekoliv. Tím,že se spojí s výstupním napětím se problém napětí katoda vlákno přesune na vinutí trafa. Běžne se to tak dělalo. Tak mne napadlo to tady takhle vyřešit.
Dobře už ani nepípnu. Mlha je opět u Tebe :-) :-) :-)
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Ale jen si pípej :D. Spojením obvodu žhavení s výstupními katodami by se skutečně problém s kapacitním přenosem síťového "signálu" "nějak" vyřešil, ale zdůraznil by se problém s napěťovým přetížením izolace k/f. A o tom "spravedlivém podělení" už tu byla řeč. Blokováním středu děliče, spojeného se středem žh. vinutí, "vhodnou" kapacitou, by snad šlo vyřešit i tento případ.
Ale nemyslím si, že jde o významný problém, kterého by si autor projektu nevšiml, protože uvádí: "The filtering, too, is excellent, with the a.c. ripple content held to a small fraction of 1%". Jak moc se na onom 1% podílí vliv žhavení, nevím, ale nevěřím, že zcela.
:wink:
Přílohy
Plovoucí žhavení.png

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od pajosek2 »

No tohle je dobré řešení. Prostě žhavící vinutí v luftě je mi jaksi proti srsti. Pokud tazatelka zcela oddělí vinutí pro každou lampu tak je to asi nejlepší řešení pokud tedy nepoužije úplně jiné zapojení.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od lesana87 »

Matka_Tereza píše:Výše navrhované EL34 by mi do takové konstrukce bylo líto.
Vyzkoušel bych spíš ruskou 6P45C.
Mezi EL34 a tou ruskou je jeden velký rozdíl, EL34 mám tři, tu ruskou ani jednu.
pajosek2 píše:Pokud tazatelka zcela oddělí vinutí pro každou lampu tak
je to asi nejlepší řešení pokud tedy nepoužije úplně jiné zapojení.
Pro každou lampu ne, ty regulační by měly společný žhavení. A že to nakonec zapojím úplně jinak, je docela možný. Třeba tam dám nějakej výkonovej MOSFET, to je vlastně zakuklená elektronka, co nepotřebuje žhavení. :oops:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#29 Příspěvek od masar »

Ten MOSFET jsem se ti bál navrhnout... :D

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od lesana87 »

Máš nějaký ověřený šéma?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“