Síťový adapter - vyšší napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od PotPalo »

Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kolik stran vám zabere to připojit rovnou na 320VDC bez adaptéru? :twisted:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#33 Příspěvek od milous2 »

Nedávno, (měsíc ?)jsem strčil nos k Vietnamcům v Kolíně,bývalá prodejna Barum na zálabí. Občas si tam něco koupím,když mě něco zaujme. Narazil jsem tam na tento spínaný adaptér do zásuvky- odkaz je z netu,ale odpovídá tomu, co jsem si koupil:
https://www.yeseletronicos.com.br/fonte ... l-regulada
Občas je podobný viděn i v Lidlu,ale na mě se nikdy nedostalo. Asi 129.korun jsem za něj dal. Říkám si,vyřeším jednou provždy napájení čehokoli v rozsahu výstupního napětí zdrojíku v domácnosti. Po zapnutí do sítě,kontrolní dioda na zdroji nesvítila.Nemohla ! Při montáži byla na svých vývodech zapájená moc vysoko a vrchní polovina krytu zdroje ji "vytlačila" z pájeného spoje na pcb a znemožnila její funkci. Po zjištění stavu jsem to opravil a jal zkontrolovat pravdivost výstupních napětí,zda sedí podle polohy přepínače.
Musím potvrdit,že až na nějakou tu desetinku voltu to odpovídá a to i při zátěži (rozumné, do 1 A ) víc jsem neměl honem po ruce.
Ačkoli se jedná o spínaný zdroj,tak při napájení tranzistorového rádijka (4,5V )nedocházelo k žádnému slyšitelnému rušení .(akumulátor jsem při zkoušce vyjmul,aby neovlivnil pokus)
Myslím,že takový adaptér se vždycky hodí a ušetřil by od mnoha starostí při napájení hraček jako jsou třeba výše jmenované klávesy. Proudově i napěťově.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Neodfotil si to nahodou rozobrate? Nenechaval by som to v zasuvke bez dozoru...

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#35 Příspěvek od milous2 »

Ne,nefotil :oops: Ale mám dojem,že to bylo slušně provedené. I ta mezera mezi primární stranou a sekundární (zde často probíranou) byla dodržena.Myslím,že jsem byl "kvalitou" překvapen a viděl jsem horší "vraždy" :lol:
Můj první nápad při nákupu,byl ten,že to kuchnu a "upravím" na malinký stolní, regulovaný (plynule) osazený měřidlem,ale však to znáte,nejsou lidi :lol:
Běhá s tím zkoušeným rádiem denně a zatím klid. Nehoříme. ťuk,ťuk,ťuk

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od pajosek2 »

Jéžiši tři stránky kvůli takové pííííí...vině.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od PotPalo »

Na tieto čínske zdroje pozor, známy si s ním už niečo odpálil. Malá čierna krabička, kábel sa pripájal zvlášť, označenie neviem. Prepínač napätia je napäťový delič zo spätnej väzby, a keď má zlý kontakt, alebo sa jeho pohybom spraví na kontaktoch studený spoj, zdroj nedostane spätnú väzbu, napätie vyskočí na maximum, spáli pripojené zariadenie, a ako bonus sa odpáli aj primárna časť zdroja. Alebo stačí prepnúť prepínač pri zapnutom zdroji, rovnaký efekt. Nebrať.
Slušný prepínateľný spínaný zdroj by mal byť riešený tak, že keď nemá spínač kontakt, malo by byť na výstupe najnižšie (alebo žiadne) napätie.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Neustále se hádám kvůli izolačním mezerám, jako protiargument jsou rozloupnutý zdroje z GME a dalších superšopů, kde je primár-sekundár 2mm (někdy i 2.5mm) a nashle. Někdy navěky a sbohem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#39 Příspěvek od weed_smoker »

Stabilizátor 7807 je docela vzácnej,vyrábělo ho snad jen MITSUBISHI.Asi bych použil LM317,ale dal bych ho do napájenýho přístroje.Do adaptérů jsem stabilizátor nikdy necpal,vždycky se mi do přístroje vešel(i s malym plechem nebo profilem).U těch 78xx nezapomínat na blokování z obou stran (na přívodu proti zemi 100n keramičák a tantal 1u-4u7 s napětím 2x to,co je na kondenzátoru za můstkem a na vývodu to samý,jen tantal má 4.7-6.8uF a je na 1.5násobek napětí výstupu stabilizátoru). Ta 7805 podepřená LED byla v KP AR 1989.Ty tehdejší LED se chovaly malinko jinak,bílý ani modrý tenkrát neexistovaly.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“