Měření propojovacích kabelů s překvapujícím závěrem

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

Měření propojovacích kabelů s překvapujícím závěrem

#1 Příspěvek od beny66ka »

Vlastním sadu kabelů s krokosvorkami.
Protože se při testování LED pásků chovaly "podivně", rozhodnul jsem se je proměřit.
Výsledek - málem jsem spadnul údivem ze židle a proto jsem to shrnul do následujícího videa.

https://youtu.be/OCXz8oOj_iI

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Video pozerat nebudem, ale predpokladam, ze si zmeral odpor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Taky na video koukat nebudu, ale koupils je v Hadexu, že jo. Znám, bužírka vodí špatně :-)

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od beny66ka »

Ano, jsou z Hadexu :guns: :aplause: :potlesk:

ale jejich problém NENÍ v průřezu, byť je tedy vzhledem k tloušťce izolace malý :evil:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

A co víc - zkusil spolu s těma propojkama stejným způsobem změřit napájecí kabel k PC a oba dva pak srovnal se stejně dlouhým kouskem licny ucvaknutým ze sekundární strany PC zdroje. Výsledek - odpor "spojovacího" vodiče s krokodýlkama skoro 0,5Ω při 40cm dýlce, po změření přibližnýho průměru šuplérou a výpočtu průřezu vyšel skoro 10-násobnej měrnej odpor než u mědi. Stejně "velká vodivost" vyšla i u žíly kabelu k PC, kterej navíc jevil výrazně odlišný mechanický vlastnosti - např. drátky v licně výrazně pružily. Kus licny ucvaknutej ze svazku PC zdroje - vodivostně evidentně měď. Spojovací drát s krokodýlkem a PC kabel 230VAC - blíž neurčenej kov potaženej mědí, protože pájitelnost žíly byla OK. Finální výsledek se pak projevil pomocí testu přívěskovým magnetem - "spojovací vodič" i jádro kabelu 230V zůstaly na magnetu "viset" ... fskutku, ideální měděný vodiče - jsou dokonce i magnetický ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

Kupoval jsem raději Pomona 6356-12.
Každý svého štěstí strůjcem.. když to chceš levně... musíš s tím počítat

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

beny66ka píše:problém NENÍ v průřezu
Je to nakrimpovaný "přes" bužírku, psal jsem, že vím :-)
Taky jsem při prvním použití koukal.

P.S. AHA! Pravda, je to magnetický, toho jsem si nevšiml. Já měl problém s přechoďákama v místě spoje s krokodýlem. Některým jsem vyměnil celé káble, některé jen přepájel. Ty tenké používám jen na malé proudy, po tom, co mi jeden doslova shořel :D
Naposledy upravil(a) Kremik dne 18 dub 2019, 20:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od beny66ka »

Kremik:

Nejsou z mědi.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

Takhle vypadají slušné kabely s krokodýlky

Mimochodem koukám do Hadexu a sada výše zmíněných levných měřících kabelů stojí 20 korun, ne za kus ale celá sada. To jako vážně byl někdo tak ... že to koupí?


Měřící kabely od Pomona viz příloha :
Přílohy
pomona2.jpg
pomona.jpg
Naposledy upravil(a) Davidus dne 18 dub 2019, 21:06, celkem upraveno 1 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Odpověď v předchozím příspěvku. Ty následující tu ještě nebyly ...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Davidus > Tak už to asi slevnili, já za to dával víc, nevím kolik, drahé to nebylo. Koupil jsem tu sadu dokonce dvakrát :D Poprvé, že mě to prostě zaujalo, podruhé už jsem věděl co je to zač, ale potřeboval jsem krokodýly. S káblama vyšly levněji než samostatně. Ovšem i ony v té druhé sadě nebyly nic moc, často byly křivé. Některé šly porovnat.
Kdybys věděl o nějakých, které bezpečně chytnou i tenký drátek, můžeš dát tip :-)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Taky jsem se dal kdysi nachytat na ty šmejdy, potom jsem vylepšoval to krimpování. Ale stejně mě doběhly ještě jednou, ty krycí bužírky po delší době ztvrdly tak, že stařecká ruka už to nestlačí. :twisted:

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Davidus »

Kremik na to se nepoužívají krokodýlky ale kabely s koncovkou označenou jako minigrabber, třeba zmíněná Pomona jich dělá spoustu a najde se spousta jiných výrobců kvalitních měřících kabelů
Přílohy
kabely2.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Davidus, když už máš tu Pomonu electronics namakanou, nemaj nějaký kvalitní měřící hroty s hodně měkkejma kabelama a úhlovejma 90 st banánkama do multimetru? Měl jsem 20 let suprový kabely, co byly u GoldStara a bohužel odešly a flexo nespravíš. Koupil jsem Pomonu podobnou 7519 a to je spíš pro silnoproud, hrozně humpolácký a tuhý. Ptám se na zkušenost, z katalogu se ta tuhost jaksi nepozná.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Davidus »

od pomony nemám měřící sondy k multimeru vyzkoušený
Asi bych šel do TL175 od Fluke, mají dvojitou silikonovou izolaci a tedy jsou docela hezky ohebné, jen nevím zda ti vyhoví Twist guard (jsou přepínatelný mezi CAT III a CAT IV (mají vysouvací krytku)
https://youtu.be/PsWvZujoHMI?t=127 > odkaz na konkrétní čas

jinak bych prozkoumal
https://www.digikey.gr/product-detail/e ... -ND/603315

podle popisu ohebné a silikon ale nemám osobně vyzkoušeno

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“