Led na 230V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#31 Příspěvek od Sendyx »

Pokud je napřed srážecí odpor, pak grecík a kondík, tak ten kondík už tam toho moc nepřinese...

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#32 Příspěvek od zbek »

ten kondík je usměrnovací :oops:
zbek

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od stepa »

zbek píše:ten kondík je usměrnovací :oops:
USMERNOVACI KONDIK? 8O OMG co to je? Dam ti jeste jednu sanci...zkus to znovu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#34 Příspěvek od Sendyx »

Asi má plus, tak je usměrňovací :pako:

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#35 Příspěvek od zbek »

Ok :D filtrační :oops:
zbek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#36 Příspěvek od Sendyx »

Zkus jej odpojit, o kolik klesne jas....

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od flanel »

cau lidi, zrovna resim stejnou vec a dostal sem radu ze se mam poradit na tomhle foru

Po dlouhym přemejšlení a testování sem dospěl k zapojení podle schématu: Obrázek
Abych odůvodnil proč sem to takhle zapojoval: Gretsův můstek jsem tam dal kvůli tomu, že by diody na střídák pulsovaly (což by pro oči asi nebylo zrovna příjemný). Pak jsem tam dal ten kondenzátor, původně pro vyhlazování průběhu napětí, ale diody se mi začaly odpalovat, zřejmě kvůli napěťovejm špičkám. Tak sem tam dal větší kapacitu abych vytáhl napětí do amplitudy sítě - 320V a doplnil diody na počet, odpovídající úbytku vzniklýho napětí.
Ty LED diody (bílý) sem vykuchal z diodovejch baterek, takže neznám jejich přesný parametry. V tej baterce bylo původně 9 paralelně zapojenejch diodek na tři (sériově zapojený) mikrotužkový baterky (AAA). Když jsem vyndal jednu diodu a zapojil ji přímo na ty tři baterie tak jsem naměřil úbytek 3,65V a proud 27mA. Chci ty diody nechat v těch pouzdrech (na tvrdejch kabelech, nahrazujících ohebný krky), což znamená po devíti - proto taky řešim sériový zapojení na netransformovaný napětí.
Těch diod jsem dal do série 90, což při vstupním napětí 320V odpovídá průměrnýmu úbytku 3,56V, což by mělo bejt v pořádku.

No a teď už konečně k tomu problému: když to zapojím, voltmetr mi ukáže přibližně nějakejch 310V a ampérmetr něco kolem 30mA, ale ten proud začne pomalu růst a za asi 15 sekund je už na 40mA a najednou to všechno zhasne (ale ne úplně-trošičku to svítí)... a v tom okamžiku to už radši vypínám, protože nechci odpálit další diody (už sem jich při všech těch testováních odpálil fakt spousty a nejsou zrovna zadarmo ;) )
Nejde mi na rozum, proč ten proud roste... ledaže by se ten kondenzátor nabíjel pomalu, ale on se nabije prakticky okamžitě.
Další co mě napadlo, že se to může hřát (třeba že je některá z diod špatná, což po těch testováních rozhodně nevylučuju :sad: ) ale s teplotou odpor logicky roste a tim by ten proud měl naopak klesat...

řešil sem to už na pctuning fóru, který ovšem řeší trochu jiný záležitosti, kdyžtak odkaz je TADY

potřeboval bych poradit v čem je chyba a pokud to bude možný i jak ji napravit. V případě že je to od základu špatně, nebo by někoho třeba napadlo nějaký od základu jiný, ale elegantnější řešení, tak se tomu nebráním. Akorát už nebudu kupovat jiný diody (nebyly zrovna zadarmo :wink: )
Jinak co se elektrotechniky týče tak se považuju za amatéra, tak to v případnejch radách prosím zohledněte :)

Předem dík za rady

PS: jde mi hlavně o životnost a o spotřebu (proto sem se vyhýbal předřadným odporům). Taky by to nemělo bejt už moc drahý (nechci si objednávat zakázkový trafo nebo kupovat drahý spínaný zdroje)

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#38 Příspěvek od nxn »

Problém je v tom že tam neni žádnej odpor a pak je z toho tvrdej zdroj....tim se dioda odpálí....zkoušeli jsme diodu dát na tvrdej zdroj a než zkolabovala tak jí šustilo 200mA :D


Zkus to posolit třeba to změkne :lol:
A nebo to proudově omezit...
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od flanel »

nxn píše:Problém je v tom že tam neni žádnej odpor a pak je z toho tvrdej zdroj....tim se dioda odpálí....zkoušeli jsme diodu dát na tvrdej zdroj a než zkolabovala tak jí šustilo 200mA :D

Zkus to posolit třeba to změkne :lol:
A nebo to proudově omezit...
Hm, dík že si ze mě děláš prdel jenom trochu. To že sem psal že sem amatér eště neznamená že sem úplnej 🤐.
Já vim že je to tvrdej zdroj, ale nevim proč to vadí - aneb co se těm diodkám nelíbí. A hlavně proč roste ten proud a jak tomu zabráním... ty říkáš že tam mám dát předřadnej odpor do série. Na něm tímpádem bude nějaká ztráta - jak bych měl teda ten odpor spočítat a jak mi vůbec pomůže? A pak bych měl asi o něco snížit počet těch LEDek, ne? Aby na nich byl odpovídající úbytek napětí protože ho sníží ten odpor.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#40 Příspěvek od janousek »

Čím menší rozdíl napětí mezi zdrojem a napětím na LED, tím hůř se to bude ladit. Zkus tam dát cvičně odpor 3k3 a změř proud a potom uvidíš jestli bude chtít dát větší a nebo menší.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#41 Příspěvek od helios »

Ty sa tým prúdom snažíš LEDky upiecť. Ich napätie sa mení aj ich zahriatím, okrem toho sieťové napätie trochu aj kolíše, takže občas dostanú "pecku" v rádoch ampérov! Daj tam za gretz ešte stabilizátor prúdu, napr. tento (hodnoty súčiastok treba zmeniť, tento je na málo V)
Přílohy
stab_I_trans.gif
(7.35 KiB) Staženo 75 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#42 Příspěvek od nxn »

že se zvedne proud to dělá ten přechod v ty ledce ...to neni jako kus drátu .... a předřadný odpor spočitáš R=(U zdroje - U led) /I led
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od flanel »

janousek píše:Zkus tam dát cvičně odpor 3k3 a změř proud a potom uvidíš jestli bude chtít dát větší a nebo menší.
S předřadným odporem jsem to testoval původně a pak jsem ten odpor postupně zmenšoval a hlídal si tím průměrný úbytky na diodách. No a pak kdyz se to zacalo odpalovat, tak sem zvysoval pocet diod.

Zkusil sem to znova podle tvy rady - dal sem tam tu 3k3 do seriove do vetve s diodama:
ledky svitily trochu min, napětí na nich kleslo na asi 285 a proud byl kolem 15mA, tak sem tam dal mensi odpor - 1k5 a nechal sem ho tam dyl, abych zjistil jak je to s tim proudem - 19mA ale zase rostl (mnohem pomalejc ale rostl...) vypl sem to asi za pul minuty a to stoupl vo 1,5mA a dal by rostl... nevim jak se ledky chovaj-neustalil by se ten prod treba casem?
helios píše:Daj tam za gretz ešte stabilizátor prúdu, napr. tento (hodnoty súčiastok treba zmeniť, tento je na málo V)
proudovej zdroj mi radili uz borci na tom PCtuningu... ale obavam se ze podle tohohle schematu bych to prepocitat nedovedl... nejdriv bych asi musel vedet jak to vubec funguje :oops:
Jinak jeden borec mi dal tenhle ODKAZ
nxn píše:že se zvedne proud to dělá ten přechod v ty ledce ...to neni jako kus drátu .... a předřadný odpor spočitáš R=(U zdroje - U led) /I led
mas uplnou pravdu, ja sem to bral skutecne jako treba nakou blbou zarovku, ale ten polovodic se asi chova skutecne jinak, ale je bohuzel nevim jak :(. Co je pro tu diodu dulezity aby plne svitila a aby se neodpalila?
Jinak co se toho vzorečku týče, tak jak uz sem psal, nevim presny parametry tech diod, ale to napeti je na tech diodach mensi nez je ASI potreba, takze tam ASI zadny napeti srazet nepotrebuju.(pisu ASI protoze si nejsem prave jistej tim co ta dioda vyzaduje a jak se chova s mekkym zdrojem a jak s tvrdym :( )
jinak sem psal tohle:
flanel píše:...Tak sem tam dal větší kapacitu abych vytáhl napětí do amplitudy sítě - 320V a doplnil diody na počet, odpovídající úbytku vzniklýho napětí. ...
...Ty LED diody (bílý) sem vykuchal z diodovejch baterek, takže neznám jejich přesný parametry. V tej baterce bylo původně 9 paralelně zapojenejch diodek na tři (sériově zapojený) mikrotužkový baterky (AAA). Když jsem vyndal jednu diodu a zapojil ji přímo na ty tři baterie tak jsem naměřil úbytek 3,65V a proud 27mA. ...
...Těch diod jsem dal do série 90, což při vstupním napětí 320V odpovídá průměrnýmu úbytku 3,56V, což by mělo bejt v pořádku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#44 Příspěvek od Sendyx »

Kdyby takhle postupoval pyrotechnik, tak máme dost velkou potřebu pyrotechniků...

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od flanel »

Sendyx píše:Kdyby takhle postupoval pyrotechnik, tak máme dost velkou potřebu pyrotechniků...
:D super, ale co takhle nakou konstruktivni kritiku? :wink: Navic si myslim (nebo spis doufam) ze diodama barak snad neodstrelim
I kdyz ten kondik by mohl udelat slusnou ranu :twisted:

Lidicky prosim poradte mi... zkuste se nad tim prosim nekdo nejak hloubeji zamyslet a vymyslet neco... uz sem za ty diody dal slusny prachy a uz bych to mel rad hotovy, ale sam to asi nevykoumu... me uz dochazej napady :cry:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“