Základy elektrotechniky SPŠE 1. ročník - příklady, výpočty

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

Základy elektrotechniky SPŠE 1. ročník - příklady, výpočty

#1 Příspěvek od milosak »

Zdravím místní uživatele, již tady nějaký pátek očumuju a dnes jsem si dovolil založit jedno téma.
Nejsem schopen najít rozsáhlejší soubor příkladů (nejlépe s řešením)
K daným tématům pro předmět ZE - základy elektrotechniky, který je vyučován na SPŠE a předpokládám, že bude stejný, jak pro IT obory, samozřejmě i všechny elektro obory, které se vyučují na SPŠE např. elektronika - elektronické počítačové systémy, automatizace, či sdělovací technika. Určitě to platí i pro 4 leté učební obory s maturitou, jako mech. el. zařízení (mají totiž stejný číselný kod, jako na SPŠE), a, co jsem koukal, vyučují se i na dopravní průmyslovce v Masný.

Příklady potřebuji pro testování svého syna, studenta zmíněného zařízení. Jelikož mají elektrotechniku zatím jenom 2 hod. týdně, tak moc příkladů v sešitu nemá, ale vyučující je k nim nekompromisní (schvaluji). Co je zajímavé, že z knížky se neučí.
Ona knížka ZE je z roku 1971 a myslim, že jsem se z ní učil ještě já na el. učilišti .

Pokud je mezi vámi bývalý, či současný učitel z elektro oboru, tak prosím o odpověď: kup si v krámě tu a tu knížku, protože .... a nebo nějaký link s větším množstvím příkladů. Na základní škole, kde jsem syna doučoval matiku, tak každý rok byla nutnost zakoupit tkzv. sbírku úloh z matematiky.

Díky milosak

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Náš učitel měl v sešitě doslovně opsanýho Blahovce, doslovně nám to četl a my jsme si to museli doslovně psát do sešitu.
(Třetí svazek jsou příklady. Teda ne, že by to byla dobrá učebnice.)

Na SPŠE je i ta matematika dost nebezpečnej předmět, takže tu taky procvičujte.
Jednou jsem dostal od nějakýho matikáře vynadáno, že umím zpaměti vzoreček paralelní kombinace odporů.
No, když ho člověk použije tisíckrát, tak utkví.

Pak bych ještě doporučil "Pokusy z radiotechniky" od Tauše, "Maxwellovy rovnice" od Ladislava Szántó, a "Hradla, volty, jednočipy" od Malýho.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#3 Příspěvek od JoDiK »

Nějaký řešený příklady (přímo v kapitolách týkajících se řešení obvodů) i jen zadání s výsledky pro kontrolu (v příkladech k procvičení i u jiných kapitol) najdeš tady: http://old.spsemoh.cz/vyuka/zae/

Další dle mého dobře zpracované příklady najdeš zde: http://reseneulohy.cz/181/reseni-obvodu-s-rezistory

A taky jsem něco zajímavého našel tady: https://www.priklady.eu/cs/fyzika/kirch ... akony.alej

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Ony se od roku 1971 příslušné přírodní ani matematické zákony nezměnily, ale, jestli jde o úplné základy, slušná stránka je například tato.

Opravdu skvělá je knížka Roberta Láníčka "ELEKTRONIKA, obvody - součástky - děje" (BEN Praha, ISBN 80-86056-25-2). Lze ji zakoupit i jako e-knihu, vyšla 2002. Jsou v ní také příklady, i když ne vždy krok za krokem řešené, autor to naznačí a pak už nechává na studentovi, aby dokázal nebo vyvrátil jeho tvrzení v předchozím článku. Ovšem to vyžaduje už předem dobrý základ pod těmito základy. Zkrátka chce se na to podívat, porovnat styl té knížky se způsobem výuky v příslušné škole, jestli bude už teď užitečná.
On je totiž rozdíl, jestli vyučujícímu jde víc o znalost vzorečků a pouček, nebo o to, aby student rozuměl, uměl si představit, co se v obvodu děje, a na to aplikovat známé vztahy, případně si je dokázal odvodit, pokud si konkrétní vzoreček nepamatuje, z těch, které zná.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#5 Příspěvek od milosak »

Díky všem, zatim studuji Bláhovce, aspoň nebudu tolik zevlovat po netu :)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Milosaku: studuj samostatně a věz, že když se to naučíš, budeš to mnohokrát potřebovat a nejen v elektrotechnice.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Milosak už to potřebovat nebude, ale obdivuji ho jako vzorného rodiče, který se ještě na střední učí s dětmi. Takovou trpělivost jsem s harantama neměl ani na základce. Kde dneska mohly být, kdyby měly taky tak zapálené rodiče.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 03 kvě 2019, 20:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#8 Příspěvek od milosak »

Fakt na to nemám nervy, elektrotechniku zvládáme, ale s matikou je
problem !!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“