Trafo - dva primáry - zjištění začátku a konce vinutí

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#46 Příspěvek od Sendyx »

Tahle "úloha" se tu už snad řešila mnohokrát...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#47 Příspěvek od beny66ka »

Sendyx píše:Tahle "úloha" se tu už snad řešila mnohokrát...
Prosím dej jednoznačný a jasný odkaz a tip!!

Děkuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#48 Příspěvek od EKKAR »

Kvicala_r píše:... Kdo psal, že tohle je jen rada pro jednoho tazatele s malým rozdílem napětí mezi vinutími a 50Hz?
...
Kdo?
beny66ka jako zakládající dotaz vlákna píše:Mám trafo se dvěma primáry - 2x115V.
Chci ho použít na 230V.
Není ale zřejmé kde jsou začátky a konce vinutí abych je správně spojil.
Jak je zjistit bez výbuchu? :heat:

Dík za tipy!
To jen jako ukázka toho, kdo jak pozorně čte a k jakýmu tématu odpovídá ... Fskutku. Krom toho tím přivedením nízkýho AC napětí na sekundár jde (prakticky naprázdno) změřit i ten impulsní trafec s vysokým ΔU/Δt.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#49 Příspěvek od Sendyx »

beny66ka píše:
Sendyx píše:Tahle "úloha" se tu už snad řešila mnohokrát...
Prosím dej jednoznačný a jasný odkaz a tip!!

Děkuji
Sorry, zkus zde funkci hledat, nebo ujo googla, já už nemám moc času na plané kecy. Postup jsem před lety vlastnoručně nejméně 3x datloval na různá fóra.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#50 Příspěvek od Kvicala_r »

Karle, problém s psaným textem máš asi ty. Křemík nastínil možný problém kladení vinutí a jejich vzájemnému propojení, aby potenciál mezi vrstvama byl minimální. Já beru, že tohle je dobrá připomínka k tématu. Jak určit spojení jednoho začátku s jedním koncem padlo hned na začátku, ale spojení konkrétního začátku s konkrétním koncem to neřeší. A vůbec nemám v úmyslu se dohadovat v těch Tvých zbytečných připomínkách.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#51 Příspěvek od Sendyx »

Ten problém kapacit může trápit málokoho - mezi dvěmi primáry to stejně musí vydržet skoro cokoliv, a spíš se řeší průsak do sekundárů. Pak závisí na konkrétním uspořádání sekcí, která ze dvou možností vyjde lépe.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#52 Příspěvek od Kremik »

Sendyx píše:mezi dvěmi primáry to stejně musí vydržet skoro cokoliv
No, mělo by. Ale trafa kucháme z čehokoli, že, a u některých kousků vůbec nemusí být myšleno na nějaké napěťové namáhání. Klasika - polovina vinutí, odbočka, a bez jakékoli izolace druhá půlka. Nepočítá se, že by vinutí někdo rozdělil. Vodiče ze středu vinutí jsou ve společné bužírce, zapájené někam do společného bodu.
Ovšem trafo může dolovat kdokoli. Dráty ustřihne, bužírka spadne, a hned máme dvě samostatná vinutí! Už jsem se s tím setkal.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

Ano, taková trafa taky znám, ale obvykle jsou tak pofiderní, že se jako síťová stejně použít nedají.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“