Mazať/nemazať teleskopickú anténu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Mazať/nemazať teleskopickú anténu?

#1 Příspěvek od martin-f »

Počas renovácie VEF206 som rozbral teleskopickú anténu. Jeden "brzdiaci" pliešok bol vypadnutý a časť antény nedržala svoju polohu. Anténa bola od akéhosi čierneho šmíru. Tak som jednotlivé články vypral v technickom benzíne a anténu zložil.

Teraz však riešim, či má byť anténa úplne suchá, alebo sa maže. Pri vyťahovaní je relatívne hlučná. Proste suché trenie kov na kov. Má sa to mazať? Prípadne čím? Uvažujem že by som to zľahka namazal silikonovým olejom - mastnými prstami prejsť po teleskope. Silikonový olej je dosť vzlínavý, takže by vytvoril tenkú vrstvičku. Nejaký olej na šijacie stroje dávať nechcem. Obávam sa že by sa "nerozliezol" tak dobre a zakaždým čo by som sa chytil antény by som bol od oleja.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

V roztaženém stavu anténu několikrát přejedu hadrem navlhčeným WDčkem. Vyzkoušej a uvidíš...

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#3 Příspěvek od mluno »

Zrovna u toho VEF206 mi ta anténa přišla pro parádu. Buďto to hrálo a když ne, tak vytažení antény nepomáhalo spíš pohohlo otočení přijímače.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Nikdy som anténu nemazal, ale keby sa mi nezdala, určite by som použil grafit. Rovnako ako sa mažú zámky. Navyše grafit je elektricky vodivý, čo je len plus.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

mluno píše:Zrovna u toho VEF206 mi ta anténa přišla pro parádu. Buďto to hrálo a když ne, tak vytažení antény nepomáhalo spíš pohohlo otočení přijímače.
Ono záleželo, který rozsah jsi používal. MW a LW byly na ferit. KV jely na prut.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Taky bych se v případě prutové antény přiklonil maximálně tak k vyleštění plně vytažené antény WDčkem. Nemá cenu tam patlat něco, oč se můžeš casem zašpinit, nebo zašpinit něco jinýho

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Mě jen fascinuje, jak všichni na mazání propagujou směs WD-40, která se sice vyznačuje obrovskou vzlínavostí a díky petroleji, kterýho je v ní největší podíl, i odolností proti roztržení mazacího filmu, ale právě proto, že je to v podstatě právě skoro čistej petrolej, je taky vysychavá. Prostě od momentu vycáknutí z bombičky u WD-40 nastává proces odpařování, kterej končí zhruba po tejdnu (záleží na okolní teplotě) prakticky úplně bezezbytkovým stavem. Mám to ověřený několikerým nechtěným pocákáním papírovejch pracovních dokumentů, u kterejch nezáleželo na případným zašpinění - po 14 dnech mimo rozmazaný stopy propisovačky na nich nebyla po wédéčku ani stopa.

Prostě a jednoduše - WD-40 je prostředek, jak uvolnit zaseknutý součástky, namazat vrták nebo nějakej jinej řeznej břit, uvolnit zarezlej závit nebo cokoliv dalšího DOČASNĚ namazat, ale NEHODÍ SE NA MÍSTA S POŽADAVKEM DLOUHODOBÝ MAZACÍ FUNKCE. Na teleskopku, u který je potřeba zachovat dlohodobě kluznou funkci a přitom nic neznečistit při používání bych volil nevysychavej prostředek, pokud možno bezbarvej a přitom s dobrou mazací funkcí, navíc neagresivní k použitým kovům (měď resp. fosforbronz na kontaktní plíšky, chrom na povrch). V tomhle případě bych volil parafín rozpuštěnej v benzínu - po vyschnutí rozpouštědla zanechá tuhou vrstvičku, která jde případně ještě doutřít hadrem, takže nebude nic špinit - ale ani dál odnikud nebude dělat výtok a přitom bude spolehlivě mazat při každým vytažení...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#8 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím.
Antén od vefů/selen/rig/.... jsem viděl hodně, ale mazat? Obvykle se drhnou v případě nečistot nebo koroze, alias rzi. Průšvih je, pokud došlo k ohybu či nalomení anténní trubičky. Pak je vosk, jak píše Ekkar, proti zaseknutí nejlepší.
Nicméně představa, že po vyčištění a nastavení ještě přimáznu, aby se vysunutý neporušený anténní prut samovolně zasouval/vysouval dle sklonu, je milá. Ale, bude-li namazaný lepítky na prach, rychle nachytá opět nečistoty a historie se bude opakovat.

K WD40: pokud WD40 dovzlíná k plošňákům, pak je problém s anténou zbytečný. WD40 je pro elektropřístroje smrtelně nebezpečný. Nejlépe se mi osvědčila (nevodivá elektricky, vodivá tepelně a málo vysychavá) silikonová vazelína M20, jak jsem uvedl na jiném místě.
https://www.lucebni.cz/cs/lukosan-m/78- ... -m-20.html
Dík za opravy a opačné zkušenosti.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Nakadah »

A jak je na tom Konkor pánové?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

Nedělejte z toho kovbojku. Za prvé jsem psal o navlhčeném hadru. WDčko vyčistí z povrchu nalepené nečistoty a po přeleštění na povrchu stejně skoro žádné nezůstane. Pokud by anténa zůstala trvale mastná, postupem času by se na ni nalepil prach a byli bychom zase na začátku. Zkoušel jsem i isopropanol, který ale po odpaření zanechává bílé šmouhy. A pokud WD navzlíná k plošňákům, nestane se vůbec nic. S tím už jsem se taky setkal.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Nakadah píše:A jak je na tom Konkor pánové?
Konkor je mizerná nafta. Podle toho se i chová = odpařuje se minimálně a zůstává dlouho lepivej, takže chytá prach.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Taky jsem nic nepsal o mazání, ale o leštění. Po tom povrchu stejně nic neklouže, ty mosazný sběrače jsou na koncích těch dílů a kloužou po vnitřní straně. Pokud bych chtěl aplikovat nějaký mazivo, musel bych to učinit ze zadní strany, což obnáší odstranění držáku a jeho opětovného zapájení. Jinak mazat prutovku je celkem zbytečnost. Stačí se k ní chovat slušně.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Pokud někdo napíše tohle:
martin-f píše:Počas renovácie VEF206 som rozbral teleskopickú anténu. Jeden "brzdiaci" pliešok bol vypadnutý a časť antény nedržala svoju polohu. Anténa bola od akéhosi čierneho šmíru. Tak som jednotlivé články vypral v technickom benzíne a anténu zložil.
...
tak má důvod proč mazat - jednoduše proto, že původní mazivo vymyl. A protože je důležitý u výsuvnejch částí udržet mazání tam, kde je mazat potřeba a při tom ho nevytahovat ven na povrchy, kde případně hrozí nějaký znečistění ať už přenosem maziva na okolí, nebo naopak nachytáním nečistot na namazanej povrch, doporučil jsem mazivo tuhý konzistence, naředěný vysoce těkavým rozpouštědlem v podstatě jen z důvodu snažšího transportu na místo - odkud se rozpouštědlo rychle vypaří a mazivo zůstane kde má. Přebytek maziva lze ve vysunutým stavu snadno i na několik pokusů po opakovaným zasunutí a vytažení stáhnout suchým hadrem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#14 Příspěvek od starecd »

Proč rozpouštět parafín, když existuje parafínový olej.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Stejná otázka je "proč rozpouštět cukr, když existuje glukózovej sirup?" - ale už jsi někdy zkusil dělat tvrdou cukrovou polevu z glukózovýho sirupu, kterej nekrystalizuje = netvrdne?

Protože právě ten rozpuštěnej parafín nejdřív v tekutý podobě zateče do spár a skulin a tam po vyschnutí zůstane v podobě tenký vrstvičky neschopný stečení, ale s dostatečnou mazivostí. Proto.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“