Senzor (detektor kabelů ?) na hledání vodičů?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hrb
Příspěvky: 2
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

Senzor (detektor kabelů ?) na hledání vodičů?

#1 Příspěvek od Hrb »

Dobrý den pánové,
měl bych dotaz. Jedná se o info (nápad, řešení)o možnosti sehnání,(výroby, zbastlení, koupě) VF senzoru (ev. detektoru kovů-vedení). Jedná se mi o aplikaci sledování položeného (ev. lehce zakopaného hraničního kabelu) - dojetí aku-sekačky do nabíjecí stanice. Měl bych takový nápad s "levnými" (hobbymarket)detektory kovů ("hledač vedení pod omítkou"), ale nevím jak to "nabastlit na něco takového, jako "sledovač čáry na podvozku UMU-01 (http://www.snailinstrument.com/cze/robotic/kits.php). Díky za každý nápad nebo radu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud by jsi mohl do toho kabelu pustit nějekej ten KHZ, tak by automatický sledovač šel velmi sadno spáchat. Detektory kovů by jsi nesladil přesně, navíc reagují i na magnetická pole země (mám to ověřeno na systému Tesla HKP01 a na WELLEMANovy - obě schémata jsou zde ). Navíc se rozjíždějí časem a je potřeba je dolaďovat

Navrhované řešení:

Do kabelu - izolovaný drát by jsi pouštěl třebas 2KHz obdélníkový signál.
sledovací zařízení by obsahovalo 2 sondy, které by byly vedle sebe a mezi nimi by byl ten kábel. Levá sonda by spouštěla pravý motor a pravá sonda motor levý. Vozík by se řídil stylem "UNC, či tank".
Sonda: rozříznutej feritový toroid na C a navinutá cívka na něm.
Pokud je před touto sondou přímý vodič, kterým prochází proud, v cívce se indukuje napětí (Který ošetříš nějakým tým zesilovačem a tak..)
Tento hybrid se při správné konstrukci snaží o to, aby obě sondy měly stejný signál a proto sleduje tento drát , kterým udáváš dráhu..

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#3 Příspěvek od Split »

Toto som ja postavil http://pandatron.info/elektronika/clane ... clanek=22&

Akurat ze cez beton to neprejde ale inak to vie najst drat.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jancis1 »

V najnovšom Aradiu 9/2007 je aspoň podľa mňa dobrá schéma na hľadanie vedenia, prerušenej žily...

Uživatelský avatar
Hrb
Příspěvky: 2
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

Chápu, ale ...

#5 Příspěvek od Hrb »

To Artaban001, ale i to all!
Děkuji za odpověď !
Toto principiální schema fungování mé budoucí sekačky je mi celkem zřejmé,(prostý vodič zjevně nebude nejpřesnější, ani nespolehlivější!).Naladění na jakýkoliv kmitočet (třeba síťový (ale ne 230V-bezpečnost!) logicky zvýší spolehlivost celého zařízení.
Celý problém je v tom (a to se omlouvám, že jsem to neuvedl hned na začátku,(snad z obavy, aby vůbec někdo odpověděl)) že v analogové elektronice jsem "skorototální" lama (tzn. že nejsem schopen sám o sobě navrhnout (pro někoho jiného zcela primitivní) komparační obvod, na jehož výstupu by bylo něco jako: prostřední sonda-0 or 1, levá sonda-0 or 1, pravá sonda-0 or 1. Zbytek bych (snad?) byl schopen zbastlit - nuly jedničky mi jdou o poznání lépe ( v ttl odvodech jsem snad o trošku menší lama(ale jen o malinko, ale alespoň chápu "vo co go"!)).
Tolik jen na vysvětlení, že Vaše odpovědi,(za které děkuji), v mém případě zatím nevedou ke světlu na konci tunelu! Jestli mohu poprosit, mohli by jste to trošku rozvést(popř nějaké odkazy-nejsem líný, ale zatím nevím co a kde mám hledat!)?
Chápu že čas každého z nás je drahý a vyplňovat ho vysvětlováním "samozřejmostí" a sdílením mnohdy dlouhodobě nabývaných zkušeností jednoho prostě nebaví, ale dovoluji si apelovat na to "chlapské Ego" (já prostě vím jak na to!). Pakliže se mi (po mém přiznání amatérismu) ještě někdo ozve, budu velmi vděčen!

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#6 Příspěvek od Split »

skus postavit to co som ti navrhoô ja...ja som to kedysi staval ked som este ani nevedel co je to tranzistor..ak ti to nebude stacit tak si potom postav nieco zlozitejsie..tuto sluzi ako sonda ten tranzistor ktory ked priblizis k vodicu v ktorom je napatie sa rozsvieti led
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi v nějaké knize pro děcka vyšel návod na autíčko, který sledovalo bílou čáru na zemi. Možná by jsi to našel v nějaké modernější mutaci na stránkách
Beam robotů (google a dej vyhledat "beam robot" ). Toto původní schéma nepožívalo žádné komparátory. stačila Ti znalost funkce relé
a tranzistoru. Z tohodle můžeš vycházet. Teď musíš nahradit optický snímání těma sondama.

Doporučuji si pro zatím pohrát s něčím jednoduchým. Protože bez minimálně -potřebných znalostí nemáš šanci svůj projekt dokončit, protože je to hlavně o bastlení.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

Pro tento pripad by mozna bylo zajimavejsi komparovat zesilene a usmernene vystupy z obou civek navzajem. Pak timto signalem napajet servo ridici predni kola a zadni kola udelat jen pohanene. Toto reseni by asi fungovalo lepe nez rizeni typu "tank".

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#9 Příspěvek od Radix »

Takové kybernetické modely, jak popisuje Artaban, byly třeba v už několikrát zmíněné knize J. Wojciechowski: Amatérské elektronické modely.
Zapojení by se muselo zmodernizovat, jako podnět by mohlo posloužit.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“