Jak zjistit typ smd zenerové diody

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

Jak zjistit typ smd zenerové diody

#1 Příspěvek od uzivatel »

Zdravím všechny bastlíře, předem bych chtěl říct že jsem se pokoušel guuglovat, abych tady nemusel spamovat ale nic jsem nenašel.

Jaký je postup nebo jak odhadnout o jakou diodu se jedná? v příloze posílám zapojení, dioda je z druhé strany spojená s normální led diodou.
Přílohy
IMG_20190529_182724 (Střední).jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Nějak nechápu tvůj myšlenkový pochod. Ta dioda je vadná? Podle obrázku tipuju, že se jedná o obyčejnou diodu typu KA... a nikoli ZD jak zmiňuješ v názvu vlákna.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Odpájet LED, zkontrolovat, že je dioda jedním pólem opravdu "v luftě" a změřit VA charku v obou polaritách.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od uzivatel »

mi-ro píše:Nějak nechápu tvůj myšlenkový pochod. Ta dioda je vadná? Podle obrázku tipuju, že se jedná o obyčejnou diodu typu KA... a nikoli ZD jak zmiňuješ v názvu vlákna.
dioda je prasklá, tudiž přerušená
je možné že je to normální dioda to já právě nevím ani nepoznám, není tam nic napsáno.

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od uzivatel »

Sendyx píše:Odpájet LED, zkontrolovat, že je dioda jedním pólem opravdu "v luftě" a změřit VA charku v obou polaritách.
asi jsem 🤐 ale jak to změřit VA charku :)

funkční diody stejného zjevení na plošném spoji mají po vyletování a měření multimetrem funkcí dioda 0,736V

nemám možnost měření zapojené desky do okruhu kde patří

označená dioda je prasklá a nevede proud ani v jednom směru

díky za radu jak by to šlo zjistit nebo jestli to víte jaká to je dioda
Naposledy upravil(a) uzivatel dne 29 kvě 2019, 20:08, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Je to obycejna dioda, dej tam nejakou stejne velikosti na napeti jake se v tom bazmeku vyskytuje a na proud nejvetsi jaky v danem pouzdre koupis.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Va charka je https://cs.wikipedia.org/wiki/Voltamp%C ... kteristika a pro identifikaci diody je vhodné ji změřit v propustném směru třeba pro 0,1 - 1 -10 (50)mA a v závěru třeba pro 0,1mA a 1mA a když to vypadá opravdu na zenerku, pak pro něco podobného jmenovitému proudu (já dávám tak, aby bylo 70% odhadnuté výkonové ztráty dle pouzdra).

Je li mrtvá, pak jedině vydedukovat ze zapojení, nebo zkusit najít stejnou v takovém přístroji a tu změřit. Bohužel v některých pouzdrech nelze od sebe moc diody odlišit jinak než měřením.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od uzivatel »

0,0-0,8 V -> 0 mA
0,9 V -> 23mA
1,0 V -> 86mA / napětí spadne na 0,9
1,2 V -> 480mA / napětí spadne na 1,1

dále jsem už to radši neměřil
je už teď možno poznat jaká dioda to je?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

A v závěru se to chová jak? Buď je to obyč dioda, nebo zenerka. Měřením v propustné oblasti se akorát vyloučily Schottky.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#10 Příspěvek od uzivatel »

nevím jak to myslíte v závěru, to mi spíše napište co mám přesně udělat.

když nastavím 3 V a proud max. 50 mA tak zdroj ukazuje 0,86 V / 36 mA

3 V proud max. 100 mA - > 0,88 V / 86 mA

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Obrácená polarita, proud omezit vhodně velkým odporem (třeba 10K) a použít reg. zdroj dejme tomu do 50 až 100V.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#12 Příspěvek od VASEK_W »

Z fotky vyplývá, že by to mohla být část desky s indikátory přítomnosti nějakých (napájecích ?) napětí. Minimálně dva horní "shluky" součástek jsou zapojením stejné, jen se odlišují hodnoty rezistorů na jedné pozici. Jsou to děliče zřejmě z elektrolytů (filtrujících přiváděné napětí) do bází tranzistorů. První je 33k ku 33k, druhý je 68k ku 33k. Tranzistory označené 6BW jsou BC 817 s vodivostí NPN. Protože je dotyčná dioda připojena katodou k emitoru, a anoda pokračuje k LED diodě, tak to jsou zenerovy diody, které se "prorazí" až při dosažení určitého napětí v obvodu a tím se následně rozsvítí i LED diody. Nedokáži z toho přesně určit jaká napětí se přivádí na vyhodnocení. To bych musel vědět zenerovo napětí té druhé diody. Jen střelím od boku 12 a 24V ???

Snad jsem se v rozboru funkce a činnosti toho shluku součástek moc nespletl.
Jo a takto jsem se "uzivateli" snažívával elektroniky učit funkce obvodů a měření a hledání vadných součástek, viz vedlejší vlákno.

Zenerovy diody se nejlépe testují laboratorním regulovaným zdrojem. Nastaví se co nejmenší proudové omezení (musí to být jen několik mA) výstupní napětí se nastaví také nejmenší, připojí se měřená (musí být vypájená!) dioda v závěrném směru (to znamená katoda na plus a anoda na minus výstupní svorky), a pak se otočí regulací napětí "doprava", a měřidlo výstupního napětí hned ukáže jaké je zenerovo napětí. Ideální je, když je digitální, to správně přečtou snad všichni...

Přeji úspěšnou opravu,
Vašek

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od uzivatel »

díky za rozbor a logickou dedukci, že to bude nejspíše zenerova dioda. V závěrném směru proud začíná protékat při 4,8V jakou diodu tam doporučíte?

Jinak ten modul je z lisu, pravděpodobně to řídí nějáké posuny, neviděl jsem kde a jak je to tam zapojené a samozřejmě výrobce na PCB schválně nedal žádné info a schéma zapojení to asi přísně střeží ve svém trezoru, protože tyhle destičky s výrobní cenou 300kč jsou pro něj zlatý důl. Nechtějte ani vědět kolik si po fabrice účtuje za takovou destičku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Napětí bývá definované pro proud 5mA. Změř napětí na diodě při 5mA v závěrným směru.

Ale podle Tvých měření funguje, když tam dáš stejnou, nic se nezmění.

EDIT: Oprava proudu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od uzivatel »

Ale podle Tvých měření funguje, když tam dáš stejnou, nic se nezmění.

tuhle větu nechápu, měřím diodu z funkční desky, druhá deska je nefunkční a jediné na co jsem přišel že je špatně je zrovna ta dioda.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“