Poniklování a pochromování

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zkoušel jsem kousek odrezit v sodné lázni, celkem to i šlo, ale byla by hrozná drbačka to dělat celé, pak to leštit a pokovovat nebo stříkat. Hlavně nemám prostory na to, abych tady operoval s kýblem horkého louhu nebo něčím takovým. Napsal jsem do pár firem, tak uvidím, co odpoví a kolik si za to řeknou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Určitě záleží na firmě, která to dělá - jakej používá technologickej postup. Já to viděl na Alu-ráfkách v pořadí (po vybroušení největších defektů nebo dokonce po vyvaření a vybroušení) pískovačka zrnitostí 100-110 - louhovej oplach - demivoda oplach - ofuk horkým vzduchem a zároveň předehřev na cca 50°C - prášková stříbrná - výpal - ofuk a kontrola krytí - po zchlazení zas na cca 50°C práškovej bezbarvej lak - výpal a chladnutí. Někdy se podle objednávky místo naprašování bezbarvý vrstvy stříkalo kapalným lakem jen s infraohřevem na cca 80°C místo výpalu na cca 210-220°C v peci, ale základovka se na hnilík/slitiny nedávala nikdy. Nebyla to firma ofiko na ráfky, ale FORT v Údolí Opic = firma na bicyklový rámy včetně těch duralovejch a ty rámy se tam stejným způsobem lakovaly - v 90% na export ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

Děkuji za rozbor práškového lakování hliníkových ráfků a rád bych se zase vrátil k pokovování oceli.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Sorry, Luki - to byla jen reakce na TAZe a jeho argument, že barva vypadá (může vypadat) stejně jako galvano-pokov. Ještě bych ti mohl poradit zkusit ty lišty učunit z plastu a nechat si je vakuově pokovit napařeným hnilíkem - dělá se to třeba v technologii výroby světlometů do aut naprosto běžně. V podstatě nic už se ve světlech dneska nechromuje - ale co jde, to se vakuově hnilíkuje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

rezis píše: Jinak chrom dělá dost firem a jsou které ho umí opravdu hodně dobře, jen dodací doby a spolehlivost ...
Hmm, tak mi dej prosím alespoň jeden tip na východočeský kraj (nebo stredočeskej či libereckej) kde mi udělají ozdobnej chrom. Všude, kde chromovali, už skončili před cca 6 lety.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:zkusit ty lišty učunit z plastu a nechat si je vakuově pokovit napařeným hnilíkem - dělá se to třeba v technologii výroby světlometů do aut naprosto běžně.
Kdyby to bylo jen napaření hliníkem. Na samotnej hliník nemůžeš šáhnout, okamžitě tam je otisk prstu. Na hliník se ještě napařuje nějaká křemíková vrstva, co chrání hliník proti poškození oxidací. Dával jsem pokovovat stovky parabol do KWS Opočno a k Stodůlkovi v Novým Městě n/M a problematika je mi dost známá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

Celeron píše: Hmm, tak mi dej prosím alespoň jeden tip na východočeský kraj (nebo stredočeskej či libereckej) kde mi udělají ozdobnej chrom.


Tak to ti nepovím, mám teď nějaké díly motorku na chromování u Šumperka. Dělají tam vlastně vše. Myslím, že i tady u nás v Ostravě je a Kopřivnici.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od pajosek2 »

Lukas-Peca píše:Děkuji za rozbor práškového lakování hliníkových ráfků a rád bych se zase vrátil k pokovování oceli.
Chromuje se u nás v Bystřici pod Hostýnem v podniku Kovonax. Nejdříve se mědí přímo na železo,pak se nikluje a nakonec chromuje. Není to až tak drahé a vyplatí se to.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od taz »


Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Od nějakého zákazu tuším v r. 2015 jely ještě asi rok-dva některé menší galvanovny "načerno" kvůli spotřebování zásob.
Momentálně je to s vysoce lesklým chromováním tak špatné, že brečí i dlouholetí kamarádi, mimořádní šikulové z JawaClubu - a to už je co říct.
Na nejrozšířenější typy se sice prodávají novodobé repliky, ale je prý to drahý, jak svoboda a u některých dílů je kvalita jen naoko.
Sám náčelník místního JawaClubu nalítnul na rámečky parabol a rybiny, po roce a něco mu to doslova lezlo dolů.
O tom chromu v Bystřici vím a jsou prý dobří.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#26 Příspěvek od scorpions-cz »

Pěkně vypadá i titan. Dělá to firma TITAN KOV OLOMOUC jde to vygooooglit.
Jinak já jsem doma nikloval v niklovací lázni v dílně na sporáku a taky ro nevypadalo zle. Lázeň se jmenuje NIKLÍK :lol:
na fotce se to blbě leskne, ale vypadalo to pěkně. Záleží jak se připraví podklad.
Přílohy
der1.JPG

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#27 Příspěvek od starecd »

Furt si myslím, že nerez je schůdnější a trvanlivější.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Lukas-Peca »

Shánět 4mm nerezový plech, řezat z něj pásky 59 cm dlouhé a 15 mm široké, vrtat do nich ze strany 32 závitů M2,5 a pak to celé leštit do zrcadlového lesku mně nepřijde jako schůdná varianta.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od pajosek2 »

sinclair píše: O tom chromu v Bystřici vím a jsou prý dobří.
Samozřejmě,že jsou jejich kovové židle bývaly hodně rozšířené a ti lidé to ještě umí. Bude to fungovat do té doby než tam přijde nějaký nový namachrovaný inženýr s ještě mokrým razítkem na diplomu a začne vymýšlet úspory.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#30 Příspěvek od sinclair »

Jindro, možná jsem měl jenom 2x smolu na nevhodný materiál, ale s leštěním nerez plechu nemám dobré zkušenosti.
Nerozumím tomu moc, tak jsem si nechal poradit s druhem leštitelného plechu - jednoduché obdélníkové rámečky, plech tl. 1mm. Nic složitého, ale bohužel vždy dobře viditelné už na první pohled.
Pár měsíců po doporučené konzervaci to vypadalo fakt pěkně, ale pak se na tom zničehonic začal dělat takový jakoby "kouř", co šel na pár měsíců pryč jenom přetažením pastou, novou konzervací a pak se začal dělat zas.
Uskladněné v "běžném" prostředí, bez výkyvů teploty či vlhkosti. Tentýž nerezový, ale neleštěný plech, ani leštěné barevné kovy tam vůbec nic nedělají.
Nepochybně je to možné Jindro, ale zřejmě je na to potřeba odpovídající materiál. Ten, co mi z něj "odborníci na nerez" udělali ty rámečky, asi moc vhodný nebyl. Přitom jsem se vyjádřil jasně, k čemu to potřebuju.
Lukáš to má asi mnohem složitější.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“