Klimatizace - odvod kondenzátu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

Klimatizace - odvod kondenzátu

#1 Příspěvek od josef_novak »

Má vnitřní splitová-nástěnná jednotka čerpadlo kondenzátu, nebo to může odtékat jen samospádem?

Jde mi o to, že mi začala vlhnout stěna kolem prostupu ven a když jsem foukl do té hadice, tak jako bych fouknul brčkem do sklenice vody. Zítra dopoledne to rozeberu, ale netuším, co mě čeká?
Standardně bych očekával pouze samospád a po osmi letech přicpaný odtok třeba bahínkem, které se nahromadilo z prachu.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

myslim ze tam byva male cerpadlo na odvod. vcera jsem hledal nejake vzduchotechnicke hadice ke klimatizacim a zrovna tyhle cerpadylka na me vybafly ve vyhledavaci

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Asi jak ktera, Ja mam 4 ruzne typy vnitrnich jednotek (toshiba) a cerpadlo neni v zadne, vsude to tece samospadem. Sklenenou kouli ve ktere bych videl jakou mas jednotku ty nevlastnim.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#4 Příspěvek od hop »

Nemá čerpadlo-samospád

Uživatelský avatar
almas
Příspěvky: 136
Registrován: 03 srp 2005, 02:00
Bydliště: cca Karviná

#5 Příspěvek od almas »

A hlavně tady neplatí pravidlo,že voda teče "z kopce" vždy !Stačí malé prověšení hadice,vytvoří se vzduchová bublina a voda přestane odtékat .A spousta dalších měně i více předvídatelných možností : ucpaný odtok v jednotce(svinstvem ve vodě),příliš stažená hadice,přetlak v hadici způsobený sloupcem vody při zaústění do kanalizační stoupačky,ucpaný odtok hmyzem(vosy) a další ...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Samospád, čerpadla se montují, jen když jsou potřeba. Malý prověšení mám taky, hadice jde na zem, ale vyústění je asi 5 cm nad zemí. Nikdy to nevadilo, tlak vody ze dvou metrů to přetlačí.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Stěna kolem trubek může začít vlhnout, pokud ty trubky zdivo, nebo omítku ochladí pod rosný bod. Typicky pokud selže tepelná izolace na trubkách. Třeba z důvodu navlhnutí, nebo rozpadu (steření) izolační trubice, někdy i poškození ptactvem. Pak může vzdušná vlhkost kondenzovat i vně budovy na trubkách a zatékat mezi trubkou a tepelnou izolační trubicí do zdiva.
U běžných klimajednotek malého výkonu je kondenzace vzdušné vlhkostí příliš malá na to, aby zkondenzovaná voda musela být odváděna čerpadlem. To by musel být kondenzát jímán do nějaké nádoby a z ní pak občas přečerpán.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#8 Příspěvek od misocko »

"To by musel být kondenzát jímán do nějaké nádoby a z ní pak občas přečerpán."
ano, presne tak sa to robi, cerpadlo ma mininadobu, ked sa naplni , cerpadlo to vytlaci niekam prec, nemusis mat samospad

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Odvod hadice od klimačky občas zaroste nějakou flórou nebo faunou a pak vnitřní jednotka přeteče. Vzal jsem na to z nouze elektrikářský péro a prorajbloval od vnitřní jednotky. Na konec péra jsem uvázal kousek hadru a protáhnul péro směrem ven. Pak jsem do sběrnýho žlábku nalil Savo proti plísním a nechal ho protýct ven. Blbý je, když je venkovní jednotka na L závěsu v druhým a vyšším patře. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

Ta skvrna nevyschla ani přes noc, ale PUR pěna už může být nacucaná, každopádně předevčírem se ještě nic neprojevilo, opravdu je to jednodenní záležitost. Trubky mají asi metr, hned za stěnou je venkovní jednotka a tam ta PUR pěna vlhká není.
Kondenzátní hadice je u odtoku izolovaná, takže asi bude někde spojka na tu venkovní, ale zatím nevím, jak to dál rozebrat. Tak i to napojení vypadá normálně a kdyby, tak by to teklo přímo z jednotky přes plasty.

Edit: Ještě mě napadlo, že uvnitř je na chladivu černá izolace a venku bílá, takže někde v té PUR pěně je napojení a to kdyby netěsnilo, tak se tam bude srážet voda. Zkusím to zapnout v rozebraném stavu a budu bádat.
Přílohy
problém.jpg
odtok2.jpg
napojení_kond.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jak je výše , máš to ucpaný bordelem . Ono jak to nasává a ochladí vzduch , tak lamely zvlhnou a na ně se nalepí prach a další bordel . Steče do trubky a tam doroste , nebo přes zimu zaschne a po začátku sezony se ty šlupky odmočí a zamezí odtoku nového kondenzátu . Tehle jednotek máme asi 200 , nástěnné i stropní , některé s čerpadlem , některé bez , čerpadla mohou být uvnitř , mohou být venku , jsou rotační i elektromagnetická , ovládání drátová , bezdrátová atd.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#12 Příspěvek od josef_novak »

Tak jsem to spustil v rozebraném stavu a teče to z té kondenzátní hadice viz. video, nahoru jsem dal suchý ubrousek a na prstě je vidět, jak to prosakuje a ztéká. Na té hadici je použitý stejný materiál (to hnědé, asi vulkanizační spojka), jako je na spojení mezi vnitřní a vnější hadicí od kondenzátu. Prvně jsem myslel, že to tam dal kvůli tomu prostupu skrz stěnu, aby to hadici chránilo, ale nejspíš ji při montáži poškodil a tu vulkanizačku tam dal jako opravu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

To je zkreslený optikou kamery a nebo je ten odvod kondenzátu opravdu trochu šikmo nahoru? Pokud jo, tak montážník byl asi línej vysekat větší díru a nebo to odtlačila PUR pěna při vytvrzování.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#14 Příspěvek od josef_novak »

Ano je to do kopce a ta vulkanizačka tam byla jako oprava (asi 4 cm široká a vedla pod pěnu). Když jsem ji sundal, tak je vidět poškozená hadice a odkud to vytéká viz. video.
Dnes tam dám "sloní hovno", nic lepšího nemám, ale je to zralé na výměnu, jenže vydlubávat v 30 cm stěně PUR pěnu se mi moc nechce.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Behemot »

Koukám že pěna je fakt mor. Vony asi platí pro její použití stejný pravidle všude, jako pro montáž oken, všude to všichni dělají stejně blbě (protože přece dělat to pořádně je práca a navíc kdo to zaplatí :roll: ) a přesně podle toho to dopadá. V tomdle případě byl navíc montážník lempl a krk 🤐.

Ovšem já teda nevim, školy nemám, ale chránička kabeláže není tak úplně jako že trubka na odvod kapalin, ne? :lol:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“