Lepení plastů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

A co tak třeba UNIVERSUM :?:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Vteřiňák jsem tazateli už doporučil, bohužel nereagoval. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Ach jo . Pokud máš kuprextit , tak ten plošńák po odrásání s odrásaným ABS slepíš . Důležité je navržení spoje . Pokud bude navržen s odlupovací silou , bude to vždy špatně . Musíš propojit body z obou stran namáhání . Vteřiňák i pěna jsou v tomto případě nesmyslem . O chemoprénu se ani nemíním v tomto případě vyjadřovat .

Uživatelský avatar
adam440
Příspěvky: 16
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: okolí Plzně

#19 Příspěvek od adam440 »

rnbw: Díky za tip, ale teď jde o to, jestli je pevnější to zmiňované polyuretanové lepidlo nebo Chemporém.
kokun: Podívám se na to, ale opět je problém, které řešení je nejlepší (polyuretan vs. chemporém vs. tohle vs. ....)
Celeron: Pardon že jsem nezareagoval ale již jsem to zkoušel slepit vteřiňákem a spoj se opět utrhl.
BOBOBO: No konečně se někdo vyjádřil k tomu, které lepidla se na to hodí a které ne. Ale trochu jsem nepochopil větu Pokud bude navržen s odlupovací silou ... . Co konkrétně je myšleno odlupovací silou? Nicméně vzhledem k tomu, že doma mám M2 šrouby, tak se nejspíš uchýlím k přišroubování plošňáku k plastu (viz. obr. z dřívějšího příspěvku) a následnému přilepení pomocného plastu k hliníku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Třeba zde :http://www.technicke-plasty-tribon.cz/n ... ialu#navrh
http://stavba.tzb-info.cz/hruba-stavba/ ... ane-smykem
Když máš dva rozdílné materiály na slepení , tak musíš zvážit , které lepidlo bude na kterém držet . Tím nemyslím , že samo neodpadne . Epoxidové lepidlo v tomto případě je třeba použít tak , že vlastně to vytvoří nový mezidíl , který bude přesahovat hrany obou lepených dílů a tím je drží při sobě . Tuto službu žádné iné zde jmenované lepidlo neumožní .

Uživatelský avatar
adam440
Příspěvky: 16
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: okolí Plzně

#21 Příspěvek od adam440 »

No tak začíná tu v tom být trochu zmatek. Někdo doporučujue polyuretanové lepidlo, někdo zase něco úplně jiného. Pak se tu objevuje doporučení na epoxydové lepidlo...
Každopádně jsem trochu pokročil v návrhu toho plastového dílu. Ještě vyžaduje spoustu práce, hlavně co se týče pevnosti, ale základní koncepce je na světě:

Obrázek

Plocha toho "žlabu" pro lepidlo je cca. 0.8 cm2, takže by to mělo zajistit docela slušnou pevnost. A pro mně se tedy zúžil výběr lepidla na epoxydové (http://www.uhu.cz/cs/p/uhu-plus-endfest ... 55854.html) a polyuretanové (http://www.titebond.com/product.aspx?id ... a90b13c6ca). Sám jsem více pro epoxydové, ale klidně mně přesvědčte, že jsem na omylu.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#22 Příspěvek od Charos »

Polyuretanové lepidlo (koupíš i v železářství a obchodech pro truhláře jako lepidlo D4 - vypěňovací), spoj je mírně pružný, drží vysokou adhezí.
Epoxid má velmi vekou pevnost a minim. pružnost, ale adheze není velká je třeba jej zakotvit (drážky, dírky, zdrsnit hliník i konektor, zalít i do okolí.
Pokud je kam dát šroubek, je to nejlepší a navíc se dá snadno rozebrat. Pokud si umíš udělat na 3D printeru držáček s otvory, je to v poho.

Uživatelský avatar
adam440
Příspěvky: 16
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: okolí Plzně

#23 Příspěvek od adam440 »

Charos: Díky za upřesnění, které lepidlo se na co hodí :) . Takže na tohle je tedy nejlepší polyuretanové. Varianta se šrouby je lákavá, ale nechci, aby mi z té malé krabičky trčely šrouby. Proto se snažím spíše vymyslet takovou konstrukci, ze které lze snadnou vyndat USB konektor, ale zároveň nebude z krabice nic trčet.

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#24 Příspěvek od PC-maniak »

tak pouzij sroubky se zapustnou hlavou ? .. nejakou tmavou / lesklou cernou aby to ladilo k bedne a mas po problemech =) takhle si jen komplikujes zivot... samozrejme pokud ty diry pro sroub mas cim udelat (u zapustnych hlav jde o presnost jinak to bude osklive)

Uživatelský avatar
adam440
Příspěvky: 16
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: okolí Plzně

#25 Příspěvek od adam440 »

No právě ta přesnost... Obávám se že jen tak s vrtačkou to udělat nepůjde. Nicméně už jsem stejně vytisknul díl k přilepení:

Obrázek

A doufám že se mi brzo podaří koupit to polyuretanové lepidlo spolu s novým USB portem (ten současný je jednoduše zničený).

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#26 Příspěvek od sr71 »


Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#27 Příspěvek od Nagant »

Čím prosím slepit rukojeť z termosetu k tlakovému hrnci?
Spadla mi poklice a rukojeť se rozlomila, čistý lom.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#28 Příspěvek od Eleman »

Termosety (bakelit) jsem vždy lepil epoxidovými lepidly. Otázkou v tomto případě je co s tím udělá teplo a pára.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#29 Příspěvek od Nagant »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Kdyby jsi to vyfotil , tak bych třeba měl . To teplo epoxidy nedají . Fenolformaldehydové lepidlo by to řešilo ...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“