Plošák škrabák

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od termit256 »

Foto je strasna piplacka. Myslim ze jsem teplotu trochu zvednul vymenou toho bimetalu a zkus taky snizit rychlost posuvu aby se deska stacila prohrat. Nebo ji nech parkrat projet bez motivu aby se nahrala a pak na ni prilepit ten zluty papir a nasledne projed s predehratou deskou. Pokud zustal motiv na papire je to nizka teplota, pokud se toner rozmazava, je teplota vysoka. Jak to vychytas, zluty papir funguje opravdu pekne, po vychladnuti ho jen lehce sloupnes a hodis desku do chloridu, zadne odmocovani ve vode a skrabani kartackem apod.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#17 Příspěvek od foxrider »


Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#18 Příspěvek od Balt76 »

Jo, asi to bylo nízkou teplotou. Předehřev jsem zkoušel (samotnou desku v laminátoru) a pak i s papírem jsem to projížděl určitě i 10x a přeneslo se jen tu a tam něco. Foto je piplačka jenom než se to vychytá. Když je vychytáno, tak je to brnkačka. Všechny pokusy předtím byl ztracenej čas. Musím dát za pravdu těm, co tu na to v růzejch vláknech upozorňovali. Foto se vyplatí i na pár desek jednou za čas. Jenom to chce vybavení na osvit a jednou zkoušet a vychytat čas osvitu. A pak to teda nezapomenout, až budu dělat zase nějakou desku třeba za dva roky. Od toho ale máme psací potřeby, že jo.
Píšu teda o laminovcím fotoresistu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#19 Příspěvek od samec »

Keď to chceš rýchlo, tak to prilep horúcim lepidlom a prepoj drôtmi.
Michal22 píše:cca 2 díly H₂O, jeden díl H₂O₂ a jeden díl HCL
Lenže bežne H₂O₂ aj HCl z obchodu už v sebe vodu majú, tak koľko teda tej vody vo výslednom roztoku?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od termit256 »

S papirem to musis nechat projet jen jednou, kdyz jsem to nechal projet vickrat, rozmazavalo se to. V laminatoru jsem jen vymenil tohle https://www.ebay.com/itm/2x-10A-250V-KS ... CPPTvt0cvQ

Foto je oproti tomuhle opravdu piplacka neskutecna a je potreba hromada veci a chemikalii, specialni desky s fotovrstvou apod. Ja jen vytisknu, protahnu laminatorem a hodim do chloridu. Akce na minutku, s jakymkoliv kouskem desky ktery najdu.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#21 Příspěvek od Balt76 »

Já si na Ebay koupil ten laminovací fotorezist. Nalaminuju, vytisknu předlohu, osvítím (od zimy jsem zatím dělal 2 desky, tak zatím jenom na sluníčku), umyju v sodě a leptám. Ty dvě desky, co jsem takhle zatím dělal, asi víc jak 20 minut nezabraly. Radši nevzpomínat, co času jsem strávil s žehličkama a různejma papírama s příšernejma výsledkama.
Pravda, je tam asi o dva kroky navíc, ale povedlo se to hned napoprvý. Asi díky osvitu na sluníčku. Líp se to kontroluje a zatím jsem neměl čas vyrobit osvitku nebo jak se to jmenuje. To čeká na zimní večery. Protože na to mám materiál. Laminátor k dispozici na předělávku zatím nemám. Firemní upravovat nemůžu.
Až kápnu na nějakej laminátor k úpravě, tak zas ten žluťáckej papír zkusím. O něco rychlejší to rozhodně bude. To nepopírám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

Ja koupil nejaky uplne obycejny v zastavarne kdyz jsem sel kolem, za 2 nebo 3 kila. Jen jsem z nej sundal kryci plasty aby se do nej desly lip strkaly. Zehlickou se mi to nikdy nepovedlo ani naznakem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

foxrider píše:Celeron: Není to ono:
https://uloz.to/hledej?q=Recept%C3%A1%C ... C3%ADk.pdf
Jo, přesně. Ale jak jsem říkal, už před 40 lety byla půlka chemie k nesehnání a jak tak koukám, dnes se nesežene ta druhá pulka chemie s obchodníma názvama bolševika, u kterých dnes nikdo netuší z čeho byly ukvedlaný.

Chlapi, dejte prosím odkaz na ten žlutej rákosáckej papír. Já prošel anabází s těma českejma barevnejma samolepícíma papírama a výsledek dost tryskní.

Byly časy, kdy jsem měl namakanou fotocestu s deskama s fotorezistem z GME. Měl jsem i osvitku ze Síriuse, jenže jsem ho dal vodorovně a plastový dekly to nějak postupem času nevydržely a tak fotocesta skončila. Ty dvě soluxový tyče, co dělaly předřadník výbojce topily až moc.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#24 Příspěvek od Balt76 »

Třeba tady:
https://www.ebay.com/itm/5-100PCS-A4-He ... MxCeYmntfQ

Kdyby byl zájem o laminovací fotorezist, tak třeba tady:
https://www.ebay.com/itm/Portable-PCB-P ... hXSq5gQvTw

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem použil Sinclairovu fólii z reklamky,jen ne černou ale modrou a exteriérovou. Na řezání dělících čar jsem vzal dvě žiletky do hoblíku Narex, mezi ně vlepil 0,6 mm plech. Krásně to řeže dělící čáru širokou asi 1 mm dokonce i do zatáčky. Nudle jsem vyšťoural a vytahal špičatou pinzetou. Co bylo potřeba opravit jsem dořízl očním skalpelem.
Leptal jsem 30% peroxidem / HCL / voda/ poměr 1:1:2. Hroznej fofr, už za 2 minuty byla vidět skrz laminát desky kresba spoje. Nikde ani náznak podleptání a to byla deska před leptáním vrtaná a na fólii byly vidět na spojích kopečky od nedostatečně zbroušených otřepů.
Jinak 30% peroxyd je na občanku a musí se říct použití. Místo obligátního bělení trofejí a zestejnění dřeva bylo moje leptání plošných spojů bílá vrána. Jinak drogista mi říkal, že tu evidenci už vede hezkých pár let a ješte nikdy to nikdo nekontroloval. Ani prý neví, kdo by to měl / mohl kontrolovat.
Napadá mě, jestli by to neuměl řezat řezací ploter, na kolik ježdění po mědi bude tupit nože. Silhouette Cameo na šířku 300 mm se dá i se softem koupit novej za cca 5-6 tyček. Už jsem na něm něco dělal a do reklamky dokázal vyřezat motiv letadla 6 x 6 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#26 Příspěvek od bu2520 »

podobně prý funguje laser, možná by stačilo k tomu Rebelovi koupit nějaký led laser . Taky mám v plánu na svém laseru to někdy zkusit, ale pořád mám jiné projekty, tak že nakonec vítězí na rychlost Hájek.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#27 Příspěvek od FERYACT »

Já jsem si zachránil světlotiskový roztok z práce. Ředitelný lihem, na kreslení používám trubičková pera. Chlorid si sám vyrábím.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#28 Příspěvek od termit256 »

Na tohle nemusis nic zachranovat, barva na plosne spoje se da normalne koupit za par korun.
https://www.gme.cz/lak-leptvz-10ml

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#29 Příspěvek od FERYACT »

Zachránil jsem celý litr a to mo vydrží do doby, než se mi silně rozklepou ruce.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

Ja bych rekl to same o tech 10ml z odkazu co jsem kdysi koupil :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“