SSD bez AHCI

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od PixelOrgy »

feliz_navidad píše:.... v AHCI se se mnou instalátor vůbec nebavil (BIOS disk poznal). ...
Co tim myslis? Instalator se nespustil, nebo jen nevidel disky?

Pokud jen nevidel disky, muzes napr. z pribalenyho CD nebo z USB instalatoru dodat chybejici driver. Na strance, kde se rozdejuje disk je tlacitko pro vyber ovladace..

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#17 Příspěvek od feliz_navidad »

Na stránku s rozdělením disku jsem vůbec nedostal.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Abyste se k tomu dostal, musíte mu dát driver. U XP bylo hned na začátku nutné zmáčknout F6, od Visty výš se to při nenalezení disku zeptá a driver může být i na USB. Jen už teď z hlavy nevím, zda ten driver musí být se speciálním souborem txtsetup.oem jako u XP, nebo stačí jakýkoliv driver jenom s .inf souborem.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od PixelOrgy »

Staci normalni driver, nemusi mit txtsetup.oem.
Spis je divny, ze se nedostal na rozdeleni disku, pise ze jsou to Win7...

Zrovna nedavno jsem takto driver pridaval, pri instalaci Win7 na KVM hypervizor s VirtIO radicem.

Mimojine win se chova trosku vtipne - drivery byly na ISO image, tzn jsem musel odpojit instalacni ISO, a pripojit ISO s driverem. Samozrejme jsem zapomnel vratit instalcni ISO zpatky. Instalator v tomto pripade hodi hlasku, ze system neni mozne nainstalovat na vybrane uloziste - chvilku jsem se s tim trapil nez jsem si vsiml, ze tam neni instalacni ISO - cekal bych hlasku, ze nemuze najit soubory, nebo ze medium chybi, ale tohle :roll:

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#20 Příspěvek od feliz_navidad »

Instalátor napsal, že není žádný disk, na který bych mohl Win nainstalovat, ještě dříve, než mi vůbec nabídl možnost mu nějaký driver vnutit. Tak jsem nainstaloval s IDE. Už nějakou dobu to na IDE provozuju, ale chtěl bych to zkusit přehodit na AHCI, aniž bych reinstaloval...
EDIT: SSD jsem musel na jiném PC pomocí diskpart nejprve připravit, jinak ho instalátor nenašel ani v režimu IDE.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Ta možnost tam být musela, jen jste si ji nevšiml. Zrovna nedávno jsem takhle instaloval Win10 na nějaký obstarožní externí řadič a bylo to tam taky.
Přehodit to z IDE na AHCI po instalaci je většinou problém - přepnutím režimu se totiž změní ID zařízení. Pokud pro tento řadič neexistuje nějaký .reg soubor, lze to zkusit tak, že se IDE řadiči vnutí AHCI driver a při rebootu se to v Biosu přepne. V nejhorším to skončí modrou smrtí "inaccesible boot device" a přepne se to v Biosu zpátky.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#22 Příspěvek od Balt76 »

Připrsknu svůj dotaz sem. Včera jsem po čase reinstaloval W7 na SSD Samsung EVO. Z CD od Samsungu jsem si nainstaloval nějakou utilitku a zjistil, že disk neběží v AHCI (nebo tak nějak to znělo). Slyšel jsem o tom poprvé. Bohužel v BIOSu možnost přepnutí SATA z IDE na AHCI nemám. Asi starší BIOS. Je nějaká možnost, jak to přepínání do BIOSu dostat? Aktualizovat BIOS? Žít s tím dokážu, jak to je (už asi 3 roky). Spíš se ptám ze zvědavosti.
A o co vlastně přicházím bez AHCI? Nižší rychlost čtení / zápisu?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Na starsich doskach chipset nepodporuje AHCI. Pri prvych chipsetoch s podporou AHCI boli dosky, ktore nemali v BIOSe moznost ho zapnut. V Linuxe je moznost, ako AHCI zapnut aj bez BIOSu (ak ho chipset podporuje), ale vo Windows to asi nepojde.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#24 Příspěvek od Balt76 »

Asi to tak bude. Desku mám G31M-ES2L. Nemám tam ani možnost zapnutí NumLock při startupu, jak jsem četl různý rady, že se to zapíná v BIOSu. Vždycky jsem to řešil úpravou v registru. Mimochodem, po včerejší čistý instalaci na zformátovanej disk jsem nic takovýho dělat nemusel. NumLock mám zaplej i bez úpravy registru. To jsem trochu čuměl. To se mi ještě nestalo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Tam je ICH7 chipset, ten nepodporuje AHCI. Z tejto generacie podporuje AHCI len ICH7R.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“