Krbová kamna a prasklé nové tvrzené sklo

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#16 Příspěvek od starecd »

Zdravím, mám kamna ještě od dederónů, každý rok sice musím opravovat praskliny v šamotu, ale furt v pohodě. Taky mám na spodních dvířkách sklo složené z kousků, zřejmě kvůli roztažnosti a praskání. Už jsem chtěl ten vadný kousek(krajní) vyměnit, ale po přečtení příspěvků mně přešla chuť, radši zvolím plech a co odborníci na nerez plech?
Netopím nějak moc, aby kamna "hučely", ale přikládám dřevěné brikety a mohlo by se stát, že se nějaká dokulí ke sklu nažhavená a je vymalováno.
Přílohy
14277 (1).jpg

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#17 Příspěvek od kejki »

To jsou stáložárky na uhlí a u skla má být litinový hřeben kvůli oddálení paliva. Nějak se mi nedařilo zprovoznit je na dřevo, tak jsou odstavené.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#18 Příspěvek od stasek »

Nahradit sklo nerez plechem určitě půjde, on je nerez značně odolnější vůči opalu a navíc má taky malou tepelnou vodivost.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zrovna roztopené dubové poleno, co se složilo a praštilo do skla nikdy žádnou škodu nezpůsobilo. Dokonce, i když opřené o sklo dál hořelo.

Abych se přiznal, když jsem ty dvířka nechal svařit a koupil to sklo, tak jsem tam topil málem svíčkou ze strachu, že to praskne. Nikdy nic. Pak najednou po letech noc, ticho, hasnoucí krb a prdnutí...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ec1045 »

Ač se to nezdá, sklo stárne kdy z amorfní struktury se mnění na krystalickou strukturu. A dá se to krásně ověřit v praxi. Čerstvé sklo jde krásně nařezat, aneb praskne podle vrypu od diamantu, ale u starého skla to není pravidlo. Zkus donést sklenáři staré sklo, ať ti ho nařeže, bud to odmítne nebo nebude ručit, že se to povede, ale tipl bych spíše to první.

Pokut to žáru vzdorné sklo praskne čerstvé tak z velkou pravděpodobností se nepovedlo dodržet technologický postup a ve skle zůstalo vnitřní pnutí. Případně bylo špatně namontováno či oboje dohromady.

Prasknutí nebo i výbuch skla po letech bezproblémového provozu bude mít na svědomý stárnutí skla, tepelné namáháni (ohřívání a chladnutí) skla, zvládnutí technologie při výrobě, uchycení a … Ve skle se pomalu hromadí pnutí a až dojde k překročení meze pevnosti skla tak dojde k destrukci, prasknuti v tom lepším případě nebo až k výbuchu v tom horším případě. K destrukci dojde z největší pravděpodobností při změně teplot tj. ohřívání nebo chladnutí aneb dochází ke změně poměru sil uvnitř skla.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nojo, bude to tak. Prostě nic není navěky.

Pamatuju si, že když jsem zkoušel diamantem řezat starý sklo, tak to prostě nešlo, vždycky se to rozsypalo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT k tomu lokálnímu přehřátí skla. Včera mně v MW explodovalo pivo. Dávám si ho tom na pár desítek vteřin, když ho přinesu ledový z garáže a bolí mně v krku.

Po 30 vteřinách (byly tam dvě) rána jak kráva, z MW vodopád a flaška na kusy. Vršek vydržel.

Načež jsem zjistil, že začali na etiketu používat nějakou jinou zlatou barvu, co jednak krásně jiskří, jednak způsobuje takový lokální přehřátí, že jsem se o to spálil. Za 30 vteřin.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

To na zdraví! A na ten úklid. :lol:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

Sama od sebe se mi rozlétla sklenička po celém obýváku. Kdysi jsem slyšel, že se někomu totéž stalo s tou samou skleničkou na nočním stolku a po cca 20 letech se to stalo přímo mi. Co si pamatuju, nikdy jsme do ni nic horkého nelili. Ještě jich několik mám :-)
Docela mě ale zajímá, jestli může něco podobného udělat sklo v brýlích. Moje skla se občas pěkně zahřejou, někdy tolik, že mě pálí obroučky na obličeji.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#25 Příspěvek od starecd »

kejki: samozřejmě, že hřeben tam není a nevím, jestli byl nebo otec nepochopil na co je.
Ještě k náhradě skla nerez plechem, jaká síla by měla stačit?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mně se už hodněkrát stalo, že to poleno slítlo z kozlíku, opřelo se o sklo a hořelo dál. Ale nikdy to neprasklo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Kremik píše:....
Docela mě ale zajímá, jestli může něco podobného udělat sklo v brýlích. Moje skla se občas pěkně zahřejou, někdy tolik, že mě pálí obroučky na obličeji.
Skla jsou povrchově žíhaný, navíc jsou technologicky zpracovávaný tak, že se chovají jako kalený. Rozbít se můžou - nárazem, zlomením atp. Samovolně prasknout by neměly - nevím o takovým případě, že by profesionálně vyrobený čočky pukly samy od sebe. Něco jinýho budou ťamanský pajcovaný "rajbany" a podobný výrobky, pokud v nich nebude vsazenej plast ale skutečně nějaký rádoby optický sklo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#28 Příspěvek od kejki »

Možná u některých typů byla ochrana ta násypka - je to vidět v inzerátu tady
Nemůžu to teď vyfotit, ve chlévě je vystěhované všechno možné.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#29 Příspěvek od decmen »

Tak jsem se v sobotu pustil do výměny prasklého skla na těch Karéliích.
Sklo uchyceno 6-ti patkama , 3 horní šroub+matka M5, 3 dolní šroub a vyřezaný závit do dvířek. Po vyzkoušení všech možných uvolňovacích kapalin jsem povolil jeden šroub s matkou, ostatních 5 jsem musel usekat a místo závitů vyvrtat díry a dát taky na matky. Při této činnosti se pochopitelně sklo rozpadlo na kaši.
Ke sklu jsem z Rumburka objednal i těsnící sňůru, z jedný strany je samolepicí, tak se s tím po dokonalém očištění a odmaštění dvířek docela dobře dělalo. Sklo jsem nasadil, pomocí zbytků šňůry dole podložil a vycentroval a s citem dotáhl těch 6 patek, co drží sklo. Topíme 2 dny, sklo drží, tak snad je zase na min.8 let pokoj. Živit bych se tím teda nechtěl .....
Jo, při té příležitosti jsem ještě vyměnil komplet vyzdívku na dně , byla už na na 1/2 původní tloušťky.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#30 Příspěvek od kovka »

K těm DDR stáložárkám mám i návod, kdyby někdo chtěl.Než přišel plyn,tak jsme v nich topili briketama.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“