Z 220V 120V.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klincek
Příspěvky: 1
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Z 220V 120V.

#1 Příspěvek od klincek »

Zdravim. Priatel si pred casom priviezol z Canady Canon fototlaciaren,
ale je na 120V. Je tam dost jednoduchy impulzny zdroj a rad by som ho prerobil vymenil som aj trafko dal som tam z videa ale je to nejake makke napatie. Nema niekto s niecim podobnym skusenosti?Nechcem tam davat nejaky velky trafo. Dik

Uživatelský avatar
jEti
Příspěvky: 152
Registrován: 17 čer 2004, 02:00
Bydliště: Slovak Republic
Kontaktovat uživatele:

Ak hovorim zle tak ma opravte..

#2 Příspěvek od jEti »

Od kedy je v impulznom zdroji trafko? To uz skor tlmivka..

Ja konkretne som to nerobil, ale neslo by to vyriesit trafkom co ma pomer primar: sekundar 2:1?

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#3 Příspěvek od denis15 »

Já to řešil tak,že jsem z rádia staršího data vytáhnul trafo,které mělo vstup na 220 a 120 voltů no a po připojení na 230V z toho 120V výstupu leze to co chceš. Používala to tesla snad ve všem.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Zdroj

#4 Příspěvek od Dratak »

V impulsním zdroji tráfko být musí, přece nebude sekundár galvanicky spojen se sítí. Nakonec v PC je to taky tak. To použití trafa ze starého rádia radši nedoporučuji, v každém případě to odporuje normám. To je vlastně primár použitý jako autotrafo. Pokud bude společný vývod zapojen na nulák, odbočka na spotřebič a konec na fázi, tak se nestane nic. Stačí otočit zástrčku (že je kulatá nic neřeší, od čeho máme rozdvojky,že? :) :?: ) a v uzlu se místo nuláku objeví fáze. Tedy tiskárna bude mít svých 120V, ale na jednom drátě síťové šňůry 230V proti zemi. Odrušovací kondenzátory na vstupu to většinou nevydrží a fáze se prorazí do kostry. Pak záleží máš-li to nulované či ne. Ve druhém případě se může zničit port na PC a taky můžeš pěknou koupit.
Do takové přestavby zdroje bych se nepouštěl. Nestačí vyměnit trafo, usměrňovač, filtrační ellyty a vůbec celá primární strana je navržená na 120V. Buď návrh nového zdroje, nebo zkusit sehnat hotový zdroj, který by dodával potřebná napětí a proudy.
A pokud sis toho přivezl na 120V víc, tak bych si prostě koupil trafo 230/120V dle potřebného příkonu. Hlavně ne autotrafo! Sekundární stranu opatříš takovou zásuvkou, která je nezáměnná s normální síťovou. Dělají se na to speciální zásuvky s plochými kolíky. Všechna zařízení pak připojíš DVOUŽILOVĚ a ochranný vodič nezapojíš. Místo ochrany nulováním (tedy samočinným odpojením od zdroje) použiješ ochranu oddělením obvodů (ta se ani nedá-samozřejmě to nefunguje- a nesmí kombinovat s nulováním). Trafo musí splňovat bezpečnostní požadavky, ideální je provedení se dvěma cívkami, kde má primár i sekundár samostatnou. Problém je, jestli se Ti vyplatí do něj investovat.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#5 Příspěvek od denis15 »

Teda já nevím, ale pokud má ta tiskárna pulzní zdroj, tak je snad jedno,jestli je to dané na 120v ze sítě a nebo 120V z autotrafa-ten zdroj v tiskárně to dostatečně oddělí.Nebo těch 120V přímo ze sítě je něco jiného? Pokud by to bylo jak říkáš,tak ho to šlehne snad taky,ne? Asi jsem blbý :D

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#6 Příspěvek od denis15 »

Apropo,stačí zjistit jaké napětí má mít ta tiskárna ze zdroje a to nejlépe tak, že to dáš do původního stavu a po připojení 120V to změříš--použiješ trafo na dané napětí a nebo to necháš v původním znění a dáš to trafo, jak jsem již psal. Samozřejmě když budeš dávat pryč ten orig zdroj, není dobré dávat to autotrafo :? ,pak by to bylo fatální!

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Zdroj

#7 Příspěvek od Dratak »

Zaslal: 2005-09-13, 21:45:59 Předmět: Zdroj

--------------------------------------------------------------------------------

S tím autotrafem: Pokud bude striktně dodržovat to, že v uzlu (společném vývodu, kam jde přívod ze sítě i vývod ke spotřebiči) bude nulák a na druhém konci fáze (spotřebič tedy připojí mezi nulák a odbočku 120V) tak se nestane nic a vše bude chodit tak jak má (třeba v rozporu s normami). Pokud však přívod přepóluje, bud mít sice tiskárna "svých" 120V, ale na jednom vodiči přívodu bude plné fázové napětí-tedy 230V. Je-li třížilová šňůra a ochranný vodič je správně připojen, pak nejspíš bouchne jeden z odrušovacích kondenzátorů-ten, který bude připojen k vodiči na němž je fáze-je určen na 120, ne 230V. Pokud je šňůra dvoužilová a tiskárna běží "sama o sobě"-tedy není k ničemu připojena (o čemž pochybuji) pak se nestane zase nic. Pokud se připojí k PC, bude uvnitř opět "zem", třeba jen po opletení USB kabelu. Pokud je uvnitř jakýkoliv prvek (zpravidla opět kondenzátor) připojený mezi tuto zem a vodič přívodu, na němž je fáze, tak to opět bouchne. Když už to tak zapojí, musí si bezpečně ohlídat polaritu sítě.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#8 Příspěvek od denis15 »

OK.Špatné řešení-tak teda řešení č.2, které jsem popsal-tak jsem to řešil u kazeťáku z ameriky-nové trafo na míru. Nevím,jestli má ta tiskárna takovou cenu, aby se to vyplatilo předělávat. :)

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Trafo

#9 Příspěvek od Dratak »

Pokud ten zdroj dává jediné výstupní napětí, tak bych do toho asi šel. Ale spíš bych čekal několik, minimálně +5V a +-12V, a to už je docela komplikované. Ještě mě napadla jedna věc. Existovaly zdroje na PC, které šly přepínat na 220/120V. Dělalo se to tak, že se přepínal usměrňovač. Buď na zdvojovač nebo můstek. Jestli není toto taky tak, tedy že vyrábí jednu verzi 120V se zdvojovačem a 220V s můstkem. Pak by stačilo zrušit ten zdvojovač a použít můstek. Ale spíš bych to nečekal, pokud to je ze země, kde je jen 120V.
Ještě k autotrafu. Já ho používal taky, ale jako vzestupné. Když jsem si kdysi přivezl z Německa první "véháesku", mělo toto video problém. Pokud mělo na přívodu cca 215V a méně, spletlo si TV normu a přepnulo se z PALu na SECAM. Bydleli jsme dál od trafostanice a občas bylo i 210V. Napětí i kolísalo. Úplně stačilo, když jsem zrovna nahrával z PALu a někdo se svezl výtahem. Záběrovým proudem motoru výtahu došlo k poklesu napětí v síti, obraz zablikal a byl černobílý. Dobře si to pamatuju, takto jsem přišel o svůj nejoblíbenější TV seriál-Návštěvníky. Dnes ho mám, ale na reprízu jsem čekal 7 let.
Řešil jsem to trafem z elektronkového rádia. To mělo primár s odbočkami 110-125-150-220-240V. Tak jsem připojil síť mezi 0 a 220V a mezi 0 a 240V připojil video. Anodové vinutí 2x300V, žhavicí 6,3V i 4V pro žhavení AZ12 zůstalo ve vzduchu. A byl klid. Jenže to bylo vzestupně a jen o 20V. I tak jsem měl vždy nulák na uzlu. U sestupného převodu autotrafem by mohl být malér.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#10 Příspěvek od denis15 »

Tak ono je to trošku komplikovanější ale vcelku v klidu. Nevím, všem známým jsem říkal, ať od tamtud nic nevozí a nikdo si nedal říct a pak to takto končí-více problémů jako užitku.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

Ak mas kondy na usmernovaci na 400V tak si myslim, ze by to slo napajat aj priamo z 230V, mozno by si nemusel ani menit suciastky, ak by sa ti to trafo nepresytilo. Ono spinane zdroje maju celkom slusne rozsahy vstupnych napati a je kludne mozne ze je to univerzal na 110/230V. Ak sa trochu v el.vyznas, tak to rozober a pozri hodnoty kondikov v zdroji.

Uživatelský avatar
lovr
Příspěvky: 27
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od lovr »

Ja bych zjistil vystupni napeti a proud toho puvodniho trafa a pote bych se ho pokusil nahradit jinym z nejake vyzarene tiskarny. Kazde mesto ma dneska zberny dvur a tam se valy hromada elektronickeho srotu, kde by se to trafo snad dalo sehnat.

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

Zdroj

#13 Příspěvek od kybl »

Je jasný,že rozhodující jsou elity v tom spinaném zdroji.Pokud jsou na 400v,tak není co řešit.Nejdříve odzkoušet na autotrafu a jedeme.Taky se mi u pár takových věcí stalo,že stačil vyměnit filtrační elyt a ono to jelo.Záleží na konsrukci toho zdroje a hlavně,jestli to dokáže regulovat.. :prst:
Roman

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“