ake lepidlo na bakelit?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

ake lepidlo na bakelit?

#1 Příspěvek od samec »

Mám nejaký MΩ meter, asi Megmet, ale má prasknutý kryt, aj vnútri vylomené skrutky. Síce to nie je podstatné, ale určite by sa na to niekto pýtal.
Takže ešte raz otázka z nadpisu: Čím lepiť bakelit?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Epoxydem.
Jestli nevěříš, můžu dát fotku bakelitovýho polskýho "Avometu" UM-3 slepenýho epoxydem po pádu na zem před mnoha lety. Ani to není moc vidět. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Potvrzuju, ale dodávám, že to musí bejt "pomalej" epoxid = lepidlo, ktarý tvrdne zhruba 24h. "Rychlý" epoxidy k bakelitu nedržej moc dobře a sloupávají se.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Jasně, ChS Epoxy 1200, mají v každý barvolakový drogérii, nehledat v pičifukárně Tetka. Musí se "vsáknout" do pórů bakelitu.
Kdybych měl na čem, odzkoušel bych i řídkej nebo střední vteřiňák, nejspíš bude taky fungovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Vteřiňák jedině na plochy čerstvě po zlomení. Na starší zoxidovaný blbě chytá. Na vině je vlhkost, která na starším povrchu molekulárně ulpí - a voda způsobuje katalyticky rychlejší tvrdnutí vteřiňáku. Vteřiňák vytvrzenej příliš rychle nikdy dobře nedrží. Pokud se povede vodu z povrchu tepelně nebo chemicky odstranit, chytá každej vteřiňák líp.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Celeron píše:...ChS Epoxy 1200, mají v každý barvolakový drogérii...
Nedávno jsem se ptal po soupravě pro domácí kutily - takové v papírové krabičce co tam byla malá plechovka epoxidu, lahvička tužidla, kelímek z plastu se třemi ryskami, skleněná tyčinka na rozmíchání a kapátko na dávkování tužidla nebo něco podobného a v qelbech na mne koukali jako na exota co Bůh ví odkud spadl.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Já tu sadu pamatuju, prodávala se ještě v r. 1990, možná i později a pod názvem Lepox. Bylo těch sad víc druhů a jedna z nich obsahovala i to nafialovělé urychlovací činidlo.
Dnes je v drogiškách převážně vidět jen blistrové balení o dvou tubičkách stejného objemu.
Ze několika zkušeností, právě s hnědým objímkovým a bílým zásuvkovým bakelitem, ty tuby zřejmě na bakelit moc vhodné nejsou. Na něco jiného možná jo, ale v návodu je uvedena vhodnost i pro bakelit. Tak nevím, no.
Když spoje povolily, zbytky jsem odloupal /šly tedy dost snadno/, perfektně vydrhnul acetonem, pak trichlorem a perfektně slepil asi tak 15 roků starou, do té doby neotevřenou, českou "pomalou" sadou Lepox.
Obsahovala dvě nestejně velké PE lahvičky s komponenty, kelímek, podložku, dvě míchátka a návod. Drží to už několik let.
Krabička té sady byla oranžovo-červeno-bílá s černými texty.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#8 Příspěvek od makak »

Tohle je dnes standard pro dvousložkové lepidlo:
https://www.drakkaria.cz/living-history ... 4-ml.html/
Hlavní výhoda je, že díky společnému vytlačování ze dvou tub je dodržen poměr pryskyřice a tvrdidla, což je klíčové pro správné vytvrzení. Proto je taky potřeba vždy zpracovat určité minimální množství, i kdyby na vlastní lepení stačila špendlíková hlavička lepidla.
Termosety jsou uvedeny mezi materiály, které lze lepit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Yarda1 píše:Nedávno jsem se ptal po soupravě pro domácí kutily - takové v papírové krabičce co tam byla malá plechovka epoxidu, lahvička tužidla, kelímek z plastu se třemi ryskami, skleněná tyčinka na rozmíchání a kapátko na dávkování tužidla nebo něco podobného.
No tak to je divný, u nás to malý kutilský balení maj stále, jen je to kulatá průhledná pixla s nápisem Epoxy 1200 324 . Pryskyřice není v plechovce ale plastový nádobce se šroubovacím uzávěrem. Tužidlo je v lahvičce s kapátkovým hrdlem. To jsou pozitíva.
Teď negatíva. Místo acetonovýho odmašťovače tam je benzín a ta suprová odměrka, co vydržela i vytlučení zatvrdlýho epoxydu kladívkem je nahrazená křehkou odměrnou hovadinou z lékárny, co je na jedno použití. Na dávkování používám plastovou injekční stříkačku 10 ml s uřízlým dnem.
Jo a tip. To malý balení 110g je jen asi o 5 kaček levnější než balení 250g.
Tady se můžeš kochat. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Mam dost zle skusenosti s dvojzlozkovymi lepidlami Henkel/Pattex - neviem nazov, ale predava sa to ako dve samostatne tuby.

Vytlacit spravne mnozstvo, aby bol zachovany pomer 1:1 je nemozne. Vysledok lepenia bol vzdy nahodny. Niekedy to nestuhlo uplne, raz mi to stuhlo este pri miesani. Dalej som mal problem s prilnavostou na podklad - sice to stuhlo poriadne, ale od podkladu sa odlepilo.

Raz som kupil aj "dvojitu striekacku" rovnakej znacky a myslim, ze som to nakoniec vyhodil nepouzite - mal som to asi uz dlho a neslo to vytlacit...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Já tu sadu pamatuju, prodávala se ještě v r. 1990, možná i později a pod názvem Lepox. Bylo těch sad víc druhů a jedna z nich obsahovala i to nafialovělé urychlovací činidlo.
Jo, Lepoxů bylo několik. Původní byl 1:1 ve dvou stejných tubách alá malá zubní pasta. Tvrdnul trochu rychleji než CHS 1200 ale nebyl tak dobrej. To kapalný tužidlo se totiž podle expertů líp zamíchá do pryskyřice než medový tužidlo.
Pak se dělaly Lepoxy v lékárenskejch bralenkách poměr 2:1 s tím dávkovacím platíčkem. Ten fialovej tvrdnul asi 20 minut ale byl křehkej a hlavně jedovatej (fenol) a tak ho ještě za bolševika nahradili stejnou sadou 2:1, která tvrdla zase moc rychle a byla taková trochu gumová. Nejlepší epoxyd na lepení za bolševika bylo dovozový Rambo, tím když se přilepila klička větračky na polským Fiatovi, tak to povolilo už jen za cenu vyštípnutí čočky ve skle větračky.
Všechny ty dnešní epoxydy 5, 10 a 30 minut stojí pěkně za velký H, silový spoje se musí dělat pomalejma epoxydama, nad tu CHS 1200 dostupnou v obchodní síti stále není. Jsou samozřejmě i lepší ale v maloobchodě neseženeš.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

Já bych zkusil tohle:
Obrázek

a v nejhorším tuto:
Obrázek

Ty mám obě odzkoušené, i když ne přímo na bakelit. Ale lepilo to všechno.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#13 Příspěvek od starecd »

Jednoznačně Epoxy Chs 1200, i po mnoha letech neztrácí kvalitu jak pryskyřice, tak tvrdidlo. Vše s tím lepím mnoho let a spokojenost. Lepox tuby 2:1 býval dobrý, používal jsem ho na malé lepení, bohužel, to, co teď prodávají je k ničemu, zkoušel jsem různé poměry a pořádně nezaschne ani za 24h(pevnost jsem nezkoušel), lepím jen Epoxy. Musím však počkat na trochu víc věcí, abych lepidlem neplýtval.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Rychletuhnoucí 5minutové epoxidy bohužel čím rychleji ztuhnou, tím pomaleji doopravdy tvrdnou. Choval se tak kdysi i Lepox Rapid, což byl tehdejší ekvivalent dnešních "5 min. epoxy". Hmota je odolná proti vrypu nehtem třeba až za 4 dny. Tohle klasický pomalý epoxid nedělá. Za 3-6 hodin ztvrdne.

Ale koupil jsem na ebay pomalu tuhnoucí epoxid (90minut) ve dvou malých tubičkách v blistru a kupodivu funguje velmi dobře. Po několika hodinách je tvrdý a vytvoří lesklý povrch jako Chs 1200. Výhoda dvou tubiček proti Chs1200 je snadné dávkování 1:1 při malých množstvích.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Jimmi2 píše: Ty mám obě odzkoušené, i když ne přímo na bakelit. Ale lepilo to všechno.
No právě, od kdy je bakelit plast? :roll: Možná umělá hmota.
Nakonec ať si to samec slepí čím chce ale pokud nepoužije pomalej epoxyd, nejlíp tu CHS 1200, tak se bude časem docela divit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“