Jak vynutit restart po určité době?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Jak vynutit restart po určité době?

#1 Příspěvek od forbidden »

Je nějakej způsob, kterej sleduje dobu od posledního startu systému a když překročí zadanou hranici, začne uživatele upozorňovat na nutnost restartovat?
Máme v práci experty, co snad měsíc nerestartují a to winy už těžko zvládají. Můžu psát mailů kolik chci, ale nepomáhá to. V několika systémech vidím ty doby od posledního startu, tak to můžu ověřit. Potřeboval bych něco, co to bude sledovat za mě, ale zatím jsem nic nenašel.
Dík

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

V programu Don't sleep si můžeš nastavit datum a čas kdy se bude počítač restartovat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Dík, kouknu na to, akorát bych radši něco, co běží jako služba, nastavím to jako admin a uživatel už k tomu nebude mít přístup. Ten program to asi takto neumí.
Trochu jsem pátral a snad by šlo vytvořit i nějakou dávku, která by kontrolovala čas od startu a kdyžtak zobrazovala hlášku. periodicky by se to spouštělo třeba v blbým plánovači úloh.
Zkusím kouknout na PowerShell.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

forbidden píše:V několika systémech vidím ty doby od posledního startu, tak to můžu ověřit.
No a když vidíš, tak nemůžeš dát restart?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

To samozřejmě můžu, ale jsem línej a co jde si zautomatizuju.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Ja pouzivam ty nenavidene W10, kolikrat nerestartuju treba 3 mesice a zadny problem nepozoruju.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Asi to nepoužíváš ve firemním prostředí, kde jsou různý logon scripty a kde se spousty věcí dějí a aktualizují právě po restartu. Prostě jako admin cca 150 strojů bych rád měl stroje restartovaný nejpozději jednou za týden. Každej má požadavky jiný.

Splácal jsem zatím script v PowerShellu:

Kód: Vybrat vše

[System.Reflection.Assembly]::LoadWithPartialName("System.Windows.Forms")
$StartDate=(Get-CimInstance -ClassName win32_operatingsystem | select -Exp lastbootuptime)
$TodayDate=(GET-DATE)
$Days=(NEW-TIMESPAN -Start $StartDate -End $TodayDate | select -Exp Days)
If ($Days -gt 7) {[System.Windows.Forms.MessageBox]::Show("Váš počítač nebyl restartován déle jak týden! Restartujte jej prosím.","VLM ICT",[System.Windows.Forms.MessageBoxButtons]::OK,[System.Windows.Forms.MessageBoxIcon]::Warning)}
Vyzkoušeno zatím ve W7, prostě to jen zobrazí zprávu, pokud je počítač víc jak týden bez rebootu. Můžu to pomocí task scheduleru spouštět jednou za dvě hodiny třeba.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »

Tak to už si ten restart v scheduleru rovnou vynuť, třeba každou sobotu ve 14:00 - to je příklad samozřejmě

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

To je moc agresivní, ještě to nějak poladím, ale ideálně když si to restartují sami, kdy se jim to hodí. Pokud na ně nic nevyskakuje, jako třeba hlášky po aktualizaci Windows, tak to prostě jen zaklapnou a hotovo. Počítače jsou dnes prostě spotřební zboží, pro používání lidem stačí vědět, kde se to zapíná a kde se leze na fuckbook. Jinak netuší která bije.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Nika »

shutdown –m \\computername –s –f –c “PC se restartuje, ukončete práci, uložte si práci.” –t 3600
pomocí shutdown /i se vyvolá klikací prostředí

Jak distribuješ záplaty na těch 150 PC?
Já mám na toto Desktop Central. Když někdo zlobí, dám mu tam vynucený restart po 480 minutách, může to udělat dřív. Dříve jsem zlobícím dávala v plánovači úloh shutdown /s třeba ve 20:00, aby se jim to každý den vypnulo. U každého PC je vidět čas posledního bootu a stav záplat podle kategorií. Zobrazuje se i stav "restart pending". Pro 150 PC to stojí asi 1400$ na rok. Má to i třeba možnost vzdáleného připojení k aktivní ploše, když někdo s něčím bojuje, na vzdálený zásah.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Nika »

Tady je možné zjistit stav "restart pending":
https://adamtheautomator.com/pending-re ... y-windows/
A na základě výsledku by tam pak asi bylo možné poslat ten restart.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Shutdown samozřejmě znám, ale to je prostě až poslední možnost to takto vynutit.
Na záplaty máme zatím WSUS, ale přecházíme na ten Desktop Central. Jinak 150 strojů je jen mojich, zbylých cca 1350 mají na starost jiní.
Jinak jsem s DC moc spokojenej, super soft a umí toho hodně, zatím jsem to celý ani neprolezl. Určitě ale výrazně ulehčí práci. Mimochodem prý velmi rychle reagují na podněty, možná bych jim měl napsat ohledně toho hlídání uptime.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#13 Příspěvek od keemo »

forbidden píše:To je moc agresivní, ještě to nějak poladím, ale ideálně když si to restartují sami, kdy se jim to hodí. Pokud na ně nic nevyskakuje, jako třeba hlášky po aktualizaci Windows, tak to prostě jen zaklapnou a hotovo. Počítače jsou dnes prostě spotřební zboží, pro používání lidem stačí vědět, kde se to zapíná a kde se leze na fuckbook. Jinak netuší která bije.
yep :D i po x letech se mi dostal do pazur ntb jeste s 8.1 a pri vypinani obligatni hlaska o potrebe nainstalovat zaplaty... Ne to oni delat nebudou. A pak se divi kdyz to cele zacne blbnout.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Nika »

Tak pokud máš Desktop Central, je zbytečné to řešit jinde. On to umí. Pokud to chceš ukázat naživo, můžeme někdy zkusit Teamviewer a můžu ti to ukázat naživo.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Umí hlídat dobu bez restartu a sám upozornit uživatele? To že můžu poslat zprávu uživateli manuálně, případně mu to restartovat pod rukama vím, ale to nechci.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“