PLC úloha :(

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

PLC úloha :(

#1 Příspěvek od wh1sp3r »

Mám problém, už si fakt nevím rady :D určitě je na to nějaký trik. Dostal jsem za úkol naprogramovat PLC .. a to tak:

Mám 4 vypínače, a je třeba zadat správnou sekvenci tak, aby se mi otevřeli dveře. Tedy kodový zámek. Takhle: zapnu vyp 4, pak zapnu vyp 1, pak vypnu vyp 4, pak zapnu vyp 2 a pak zapnu vyp 3. Tato sekvence se musí dodržet, pokud hned udělám chybu .. zobrazí se chyba .. a mám 3 pokudy na zadání :) selou sekvenci musím zadat do 10 sekund :) pokud sekvenci zadám dobře, odevře se na 8 sekund zámek

To ostatní zřejmě nebude takový problém, ale ta sekvence :( jak bych to měl sestavit z hradel ? nedokázal by mi někdo s tímto problémem pomoci ?

Siemens Logo !
Naposledy upravil(a) wh1sp3r dne 18 říj 2007, 21:11, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Myslým, že na takéto záležitosti je superodborník Masar.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Triviálně se tohle dělalo s tyristory.

Pokud to chceš z hradel, potřebuješ paměťovej prvek , co si pamatuje předchozí stav. Chybný (nepoužitý) tlačítka způsobí okamžitej reset, správný vyžadují správnou hodnotu předchozích. T.j. nejlépe 4x D + logiku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Pamätníci, neviete v ktorom AR bol kódový zámok s R-S klopnými obvodmi?

V novších číslach sú elektronické zámky napr. v červených AR1977/1, str. 21 s pokrač. v čísle 2,str.17, potom riešenie s pic v červenom AR 97/10, str.15
a nakoniec červené AR 2001/3, str.14

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od zbek »

Napsal bych ti to v Zeliu :) ten nemá d tak bych použil CAM blok.
zbek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Děkuji, ale ten titul mi nepatří. :wink: Nic chytrého mě zrovna nenapadá. Je to spousta R-S , AND, OR a jiných bloků, kterými disponuje Siemens Logo, ale zatím mě napadá jen těžkopádné řešení a nejde jednoduše měnit kód bez překopání celého programu. Chce to nějaký lepší nápad.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#7 Příspěvek od wh1sp3r »

pánové .. po dlouhé době, kdy jsem mlátil hlavou o zeď (je to na známku) přišel :D jak to sakra udělat :D

http://images.softcz.com/schema.jpg zde je celé zapojení :D

Teď je třeba udělat optimalizaci a nějak to srovnat :D protže takhle mě docent zabije. To je tak .. člověk je na univerzitě a vrazej mu do ruky něco, co nikdy v životě neviděl .. a teď udělej něco takového, sám a máš na to pár dní :D :D

snad kdyby někdo dostal podobnou práci, tak tady se na to může podívat .. ale NEOBKRESLOVAT :D :D ... budou horší práce .. tohle patří mezi ty nejlehčí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

No to je právě to, co mě na tom "najviac jaduje" - nejde jednoduše změnit kód, protože to znamená udělat celé zapojení znovu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

delal jsem neco podobneho z JKckama, jestli vystracham navrhy tak to sem soupnu upravene, ale rozhodne se me nezda, ze by to bylo az tak zbesile schema jak je uvedene...
No, o vikendu to skusim najit, dnes uz ani z hlavy nevystracham korektni postup pri navrhu sekvencnich log. obvodu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

wh1sp3r píše: http://images.softcz.com/schema.jpg zde je celé zapojení :D
TO je ale nádherný schema, radost zapojovat i analyzovat...

Co vlastně to PLC umí - jenom klasiku (AND,OR atd) + RS nebo i něco víc ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#11 Příspěvek od Maskot »

To Zdenek:Zalezi jake,ja mel tu cest se Simatic od Siemensu,jak starsi radu S5 tak S7.Umi da se rict vse,od oho co jsi psal,az po pocitani s pevnou ci plovouci desetinnou carkou.Da se rict,ze umi vse co umi programator. :D Není pro ne problem zvladnout cely ridici system vcetne vizualizace.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám kámoše, co s tím dělá, vím, že to umí celkem dost. Jenom nevím, jak se do toho programuje např. klopný obvod typu D, pokud máš k dispozici schema z hradel.

Do ATMELU bych tohle napsal hravě, prostě bych detekoval změnu stavu spínačů a podle toho, kterej spínač by změnil stav, bych přes logiku ověřil stav předchozích kroků. Podle toho bych buď troubil nebo otevíral.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Piitr

#13 Příspěvek od Piitr »

Nevím, co všechno umí PLC, ale do jednoèipu bych to nacpal tak, že bych si pamatoval posledních tøeba 10 akcí (zapnutí nebo vypnutí vypínaèe) a vždycky bych porovnal, jak se to shoduje s heslem.
Výhodu to má tu, že heslo se dá snadno zmìnit.
Asi bych spíš použil tlaèítka než vypínaèe.
A urèitì bych netroubil (ani jinak nehlásil chybu), když se spleteš! To se pak to heslo uhádne hned a celý je to nanic!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

PLC zasadne programuju v assembleru. Rozhodne v tomto pripade by to bylo jednodusi. Ale netusim co umi to tve. Ja delam s ceskyma PLC.

MaH

#15 Příspěvek od MaH »

To Piitr:
Tohle je klasická školní úloha, kde není potøeba bádat nad praktickým využitím. Spíš slouží pro získání znalostí a praxe s danou technikou, tedy PLC.

Jinak místo sirény tam klidnì mùže být nìjaký autodestrukèní nebo likvidaèní systém :toilet:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“