pracka bosch maxx 7 vyhadzuje poistku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#16 Příspěvek od fero_b »

fotky
Přílohy
stitok riadiacej jednotky
stitok riadiacej jednotky
triak
triak
motor
motor

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#17 Příspěvek od tatramacek »

Pořádně vyfoukej motor, vymeň topné těleso a zámek..
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#18 Příspěvek od Vlafig »

To vypadá na vadu samotného motoru. Asi nějaký zkrat vinutí na kostru, který vůbec nemusí být vidět. Zkus na zkoušku odpojit zemnění motoru a uvidíš. Ale rozhodně bych to takto neprovozoval, i kdyby to náhodou šlo. Doporučuji sehnat jiný motor někde ze SD a odzkoušet. Motory jsou poměrně kompatibilní, jen může být problém s vysokými otáčkami při ždímání. Starší motory neumí vyšší otáčky nad 1000 rpm, elektronika to pozná a utne ždímání.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#19 Příspěvek od tatramacek »

To, že utne ždímání si nemyslím. Tyto motory mají velkou rezervu v otáčkách. A tyto motory zvlášť v Siemens a Bosch odchází velmi zřídka. A jak bylo psáno výše, vzal by sebou i řízení.
Motor rozeber a udělej fotky samotného vinutí a lamel komutátoru.
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Kdyby měl motor svod na kostru, tak by mu to vyrazilo fičko. Motor samotný se dá odnést k někomu, kdo disponuje megmetem a jde změřit. Statorový vinutí a rotor včetně uhlíků. Odzkoušet motor jde 12VDC (viz výše)
Co reverzační relé, není nějaký slepený?
napadá mě - pohne se ten motor vůbec, než dojde k vyražení pojistek?. Pokud ne, tak bych prověřil ty relé v řídící jednotce, jestli nejsou spečený a ten triak bych zrovna změřil, zda není po něm.
Zkrat na statoru může v případě vadnýho triaku způsobit tvrdý šlus. ten rotor má v klidu hodně nízký odpor.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#21 Příspěvek od fero_b »

no, ako som pisal vyssie, triak je OK, relatka si OK, vyskusane na laboratornom zdroji, spinaju aj rozpinaju. Ako pise Artaban, asi to ani nebude motorom, ostavaju nam dva komponenty, zamok dveri, a cerpadielko, to pozrieme dneska. A motor skusime pustit na autobateriu. Keby to asi bolo motorom, tak by ad 1) odisiel aj triak, aj by spieklo relatka, 2) neprejavilo by sa to v prvej milisekunde po stlaceni "start" Tipujem, ze motor bola slepa cesta patrania..

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#22 Příspěvek od tatramacek »

Čerpadlo podle mne bude ok. To má tak malý příkon, že by asi shořelo, než by vyhodilo jistič :D
Zkus zapnout pračku a prát s odpojeným topením..
A uvidíš. Spousta zámků dělalo též problémy a topení se tvářilo též dobře a byly s nimi problémy..
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
juricaj
Příspěvky: 135
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: VSETÍN

#23 Příspěvek od juricaj »

Budou to necelé 2.měs.,co jsem měl podobnou-stejnou závadu.Pračka ARDO.Měřil jsem klešťákem a pří motoru to bralo12-15A,pak vypadl jistič.Motor to nebyl-(test na stole DC napětím-viz výše + megrem izolačně-O.K) Vrátil jsem se k desce elektroniky a naměřil jsem vadný můstek KBU8.Jura

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#24 Příspěvek od fero_b »

nuz myslim, ze nakoniec to je predsa len motor, cerpadielko bolo OK, zamok dveri sme mali rozobraty - tam je elektromagneticky system so systemom paciek a tiahiel, a srdcovou drazkou ala ISOSTAT, zamyka-odomyka,
Na motore je taky super konektor, kde droty su pripojene do zarezavacich vidliciek, co ked par krat vytahujes, tak ti droty ostanu v ruke a konektor v motore, motor sme otestovali na 12V (predtym sme ho este raz otvorili, povysavali od prachy a zas zlozili) - tocil sa ale dost pomaly (som si vravel, ze asi na 12V to asi ani velmi rychlo ist nemoze), a po pripajani na baterku to iskrilo dost... prud som nemeral - kliestak nemam. Svagor tie droty do toho zarezavacieho konektora vratil (zatlacil - ale zle), inymi slovami, stator nemal privod. Ked sme takto pustili pracku, vsetko fungovalo, zamkla, napustila vodu, zohrievala, len netocila s bubnom:( tak, ze skontrolujeme pripojenie motora. Nakonies sme tam napajkovali FAST-ONy a na to zmrstovaciu buzirku a napichli ich rovno na konektor motora. A hned po stlaceni start BUM. Podla mna je tvrdy skrat statoroveho vinutia na ochranny obal (to som mohol tiez ceknut ohmetrom, ale ma to jaksi vcera nenapadlo, lebo vcera som mal pocit, ze to motorom nebude:( ) a skratovy prud nejde cez riadenie, preto relatka su OK, triak je OK.
Bez ochrany sme to nepustali. Ziaden mostik som na doske nevidel.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#25 Příspěvek od tatramacek »

Hm, tak to se divím. Nezateklo tam někde ? Mrkni na manžetu v jakém je stavu. Tyto motory mají vcelku robustní konstrukci, takže jen tak neodejdou ( kromě Haier, Indesit apod )
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#26 Příspěvek od Vlafig »

Ano, motory mají robustní konstrukci, ale už jsem měl tuto závadu několikrát. Hned po zapnutí startu zkrat a tma. Po vytažení konektoru motoru vše fungovalo, včetně ohřevu, jen se samozřejmě netočil buben, ale bylo slyšet cvakání relátek. S jiným motorem bylo vše OK, po výměně pračka jela normálně. Jenom u jedné s 1 300 rpm jsem měl popsané problémy s odstředěním. Při nájezdu do vyšších otáček elektronika náběh utnula, motor se úplně zastavil, jen běželo čerpadlo a na konci programu se už motor opět pomalu točil při načechrávání prádla. Vyzkoušel jsem takto několik motorů a u všech se to chová stejně, ale nevím, z jakých praček tyto motory jsou a kolik měly otáček. Originální motor už bohužel v pračce nebyl, jinak bych zkusil vyměnit tacho a dost možná by to i fungovalo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#27 Příspěvek od p32 »

Já to nechci číst celé, takže je možné, že to, co napíšu, tak už tu bylo.
Vymontuj motor a změř vinutí, jestli je to správně opraveno, ale zkontroluj i uhlíky. :wink:

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#28 Příspěvek od tatramacek »

Pohnul jsi ses někam ? ;-)
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#29 Příspěvek od fero_b »

svagrova pracka, takze on robi rozhodnutia co dalej, zhaname.na bazosi nejaku podla moznosti rovnaku za par korun s nejakou inou vadou z ktorej by sme vybrali motor. bol pozriet nejaku v Kosiciacb, ale motor nebol presne ten isty tak nekupil (bo ze nemusi fungovat). Ja idem cez vikend do banskej bystrice a tam by mala byt taka ista, tak ju skusime doviezt. Dam vediet aky je stav :))

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#30 Příspěvek od fero_b »

pracka v Bystrici sa nepodarila, typek akurat cez vikend nebol doma. Este jedna bola v Presove, ale zas blbe, ze bolamv pivnici v bytovke hned vedla tej co vybuchla, takze sa k nej momentalne neda dostat. Takze svagor vymekol a vyriesil to konzumnym sposobom - kupil novu pracku. Zo starej si nechal RJ a vyhrievacie teleso. Amen.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“