hledání kamarádů z vojny i ze základních škol

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jeden slavný "kokot drevený, plechom pobitý" žije i Banskej Bystrici, ale to moc východ není... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od breta1 »

S těmi ko*koty mám jiné zkušenosti.
Sloužil jsem v Táboře, těch slovenských tam početně bylo asi stejně jako českých, ale ti čeští neskutečně vedli.....

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#18 Příspěvek od sinclair »

Jeden z BB se mnou sloužil, Mirek Malina.
Inteligentní kluk, co rozuměl česky a mluvil normálně slovensky, uměl plynule číst slovensky i česky, při převzetí vojenské knížky se zvládnul podepsat hodností a jménem. Prostě normální kluk s celou základkou a maturitou.
Cosi po přijímači naznačovalo už to, že asi jen jeden kus z "nich" s námi ostatními nastoupil do PŠ. Zbytek šel přímo na rotu k asi dvacítce "starých".
Paradoxní bylo taky to, že nejvíc jim to "dávali sežrat" jejich přímí krajani, jak později z jednoho takového vypadlo. Ten asi jedinej uměl trochu srozumitelně mluvit i za střízliva, takže se s ním bylo možný nějak domluvit.
Ten zbytek se dorozumíval jakousi směsicí nedefinovatelných dialektů a zvířecích skřeků.
Zvláště po vypití víc, jak půllitru spišské borovičky.
Tohle jediný se jim do hlav vešlo, na nic jiného už tam ale nebylo místo.
Co všecko pak v tomto stavu dokázali, to bylo vždycky vidět až ráno, za denního světla, když jsme se stavili na rotě skrz ranní nástup.
Později už ani to ne, ale ty první měsíce po PŠ, kdy jsme ještě neměli dobře vybudovaný "pozice", to bylo holt nutný.
Takže tenhle materiál tak v 95% končil s cívkami PK-čka na zádech, kde se toho nedalo moc zkazit, nebyla tam žádná potřeba odpovědnosti, ani velké komunikační dovednosti.
Až postupem času jsme s úžasem zjišťovali, že někteří z nich až na vojně v Čechách poprvé uviděli televizi, sprchy a podobný věci.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#19 Příspěvek od Killroy »

Poznal jsem jich z východu taky pár, ale nemůžu je všechny házet do jednoho pytle. Podle mne byli horší někteří od maďarských hranic a taky "zo Záhorí" (tam jsem poznal několik fakt hodně dutých hlav..)

Ono taky záleželo na útvaru a zařazení. Třeba na bigošárně byl skutečně výkvět "intelygence"..


PŠ Brezno, VÚ4428 Hodonín 79/81
Naposledy upravil(a) Killroy dne 15 pro 2019, 14:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

sinclair píše:Podle mě právě východňáry a rusnáky posílali do ČB snad za trest, nebo co.
. . . to nebylo o tom odkud byli,
ale určitě to bylo o jedinečných osobnostech jedinců . . .
někdo je blbem i když má tři diplomy a titul . . .
. . . a s tím nic neuděláš.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Já, co si vzpomínám, tak si na slováky na vojně stěžovat nemůžu. Chovali se normálně jako ostatní. Největší burani ale pocházeli z Pardubic, Uherského Hradiště a až potom z Bratislavy a Prahy. Kupodivu jeden z Košic si inteligencí schoval do vrecek dost čehúnú. :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#22 Příspěvek od sinclair »

Prostě jsem jen měl smůlu na zvýšenou koncentraci pologramotných hovad zrovna v ČB. Jednou za 2 roky se to prostě stát může :D
Pamatuju si jednoho supráka ze Zlína, teda krajan.
No neskutečný dobytek, nějaký Dřevojánek z Podvesné IV. Člověk by si byl řekl, že když pochází z velkého, po všech stránkách vyspělého města, že by mohl mít i normální chování.
Jenže on bohužel celou vojnu patřil k té sortě bigošů s PK-čky. Jako suprákovi mu z toho už patrně jebalo, jinak si to jeho chování nedovedu vysvětlit.
Karma ho bohudík dohnala dřív, než já.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#23 Příspěvek od milosak »

Já měl, jako velitel družstva největší problemy s klukama mého nástupního
ročníku OVS Nový Jičín, takový zamindrákovaný hovada jsem vlastně potom
v životě už nepotkal, ale dneska už jsem jim odpustil, za jednoho z nich
mně náš velitel proměnil podmínku na 3 dni basy, ale ve finále oni šli do
civilu o 40 dní dříve !!!

Se slovákama pohoda, dodnes na slováky nedám dopustit.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Ale jo, však já připouštím, že občas se to mohlo takhle blbě sejít :D
Na jedno příjmení si vzpomínám. Onofrej. Na útvaru celkem tři východňáři stejného příjmení a z oblasti okolo Prešova-Košic. Nezapomenutelní :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#25 Příspěvek od mi-ro »

Karle, EKKAR, kdy jsi byl v přijímači ve Zvolenu 8184?
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 15 pro 2019, 16:14, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#26 Příspěvek od palmalsport »

Tak já na vojnu vzpomínám jenom v dobrém.
Základní výcvik + PŠ, v Prostějově. Tehdy se tomu říkalo jezdecká kasárna. Minulý týden sem byl v Prostějově pracovně, a kasárna už nejsou.
Po PŠ převelení do Chotusic, a po 1 měsíci, převelení na dálnou, a začala ta největší pohoda.
:D

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#27 Příspěvek od jirkati »

Taky si přisadím. Rukoval jsem v srpnu 65 do Opatovic, přijímač v baráku za kasárnama u stadionu, paráda. Na nás, jako radisty, nikdo neřval. Měl jsem tam výborného kamaráda k Košic, Šaňu. Doučoval jsem ho ze začátku morzeovku, on byl vysoce hudebně nadaný, takže se brzy dostal na vysoké rychlosti a tím i mnoho vycházek už v přijímači. Jezdili jsme do Hradce popít a ani po větší dávce - kdo si ji někdy nedal - nebyl protivný. Jen začal hutoriť, takže jsme se dost nasmáli.
Po přijímači PŠ v Žatci na letišti. Tam už byly gumy vyřvané, nerad vzpomínám na ranní rozcvičky spočívající v běhu na konec dráhy a zpět. Po PŠ dva měsíce na příjmu "na stovce" a pak už havaj na hlásce u Senožat. A protože jsem vlastně pořád dělal své hobby, tak si na vojnu nemůžu stěžovat.
A vojenskou knížku mám taky schovanou.

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#28 Příspěvek od jirys »

Toz ja byl v PS - Sered a pak hura - Janovice nad Uhlavou ...
v pohode na topce ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Mám několik Slováků jako velice dobrý kamarády, vďaka niekoľkým milučkým Slovenkám viem po slovensky hovoriť aj písať takmer ako po česky, ale co dokázali ze sebe udělat hlavně ti, co sami sebe označujou za jihoslovenský Maďary, u sebe doma na jihu odmítají mluvit slovensky, ale tomu, čemu říkají "rodná řeč" rodilej Maďar z Gyóru nebo Pešti nerozumí ani zbla - to by němej neřek ani kdyby mu hubu rozbil. Ani k tomu nepotřebovali chlast, oni duněli už na pohled, ani nebylo potřeba klepat. Setkal jsem se s podobnýma i mimo vojnu, v roce 2007 na dovolený na Velkým Mederu. Vostuda až na půdu, v Bille se se mnou prodavačka nechtěla vůbec bavit, když jsem ji pozdravil slovensky. Prej "ném tudom!" - naprostá ignorace úředního jazyka státu, kterýho byla občankou. Fakt, tihle "jakomaďaři" jsou lidi na přesdržku. Čestnou výjimkou byl nějakej Peter Balla, kluk z mýho ročníku, původem z Komárna nebo odkud - ale každopádně křtěnej Dunajem - etnickej Maďar jak poleno, uherština mu nad pivem jela z huby némforötök kokotök - ale vždycky se kvůli nám Čehúnům ochotně přepnul na slovenštinu a bavil se s náma naprosto normálně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#30 Příspěvek od konosuke »

no to hej, slovensky som sa aj ja priučil na vojne...velitěl bol major (říkali mu Terazky) a museli jsme na povely odpovídat zásadně slovensky akorát som sa zprvu čudoval že vojak = česky vojín no čo už...je to historia
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“