Kreslení plošných spojů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Kreslení plošných spojů

#1 Příspěvek od FERYACT »

Kresll jsem plošné spoje fixem 1496. Nemohu ho sehnat.Čím kreslíte plošné spoje? Dík.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

Jako rychlovku, asfalt v nitroředidle s pár kapkami strojního oleje a trubičkové pero...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Pro leptání v chloridu se mi osvědčily normální lihovky Centropen OHP marker permanent.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

Ta 1496 byla lihovka pro leptání v chloridu dobrá.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

edding 140S ohp marker permanent 0,3mm
nebo asfalt rozpuštěný v trichlorethylenu a trubičkové pero, ten vydrží i leptání v HCl+H₂O₂, nebo v HNO₃.
V poslední době ale spíš nažehlení toneru z výtisku na lejzrovce, pokud je k dispozici předloha,
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Elemane, na co ten toner tiskneš? Mám trochu obavu o válec v mém SAMSUNGu ML 1640.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Fotocestou (negativní) dělám i zkušební desky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

Většinou na lesklý papír slevových letáků nastříhaný na příslušný formát. Zkoušel jsem i běžný kancelářský papír, ale ten je po odmočení moc chlupatý. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s HP1020 a orig. tonerem. Samsung 1640 mám shodou okolností také, ale s alternativním tonerem, protože orig. stál od začátku za h...., ale výsledky nejsou tak dobré jako s HP.
Je tady někde na EB o tom vlákno, kam jsem i přispíval.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#9 Příspěvek od jirkati »

Dříve jsem totiž používal lesklé papíry z reklamních krajových listů v telefonním seznamu. Ten letitý "seznam" nějak zmizel (podezírám manželku z úklidu, kde neměla). Ty letáky mě nenapadly. Dík.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Po zkoušení všeho možného jsem skončil u barevných lepících papírů. Tisknu na stranu lepidla, pěkně a rychle se to odmočí. V balení je osm A4 za 25,-Kč.
Zkoušel jsem i podkladový papír ze samolepících štítků nebo tapety dcfix, ale ty barevné papíry jsou zatím to nejlepší.
Motiv vytisku na běžný papír, pak na něj přilepím isolepou o kousek větší ten barevný a znovu pustím do tiskárny. Lepit je potřeba jen na straně která vjíždí do tiskárny.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Centropen dost inovuje a asi ustupuje v šíři sortimentu od kvality k atraktivitě.

Lakové fixy Edding by mohly fungovat.
http://www.edding-shop.cz/lakove-popiso ... ath=215547
http://www.edding-shop.cz/specialni-pop ... ath=215548

Řada 750 výslovně odolává kyselinám a louhům, ale není v tenkém hrotu.

Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Dremarcus »

Da se koupit papír pro tisk DPS. Stojí asi 100kč a je jich 10ks A4. Tisknu takle dlouho a Xerox 3010 a 3020 drží dodnes. Válec je zatím OK.
Dremarcus

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Na kusovky používám stále kalafunu rozpuštěnou v isopropylakoholu a obarvenou kapkou barvy z lihového fixu. Kreslím dámským perem. Vrtané otvory si oťukám z předlohy jehlou na desku (u dvouvrstbých spojů některé musém předvrtat, abych se trefil i na druhé straně) a spojuji body podle předlohy.
Dělal jsem i fotocestou, ale tu jsem více používal na panely z plexiskla, na to byl fotorezist ze soupravy Grafolit prodávaní počátkem sedmdesátých let skvělý. Předloha se udělala na pauzák Propisotem a tuší (dnes bych ji vytiskl na laserovce), neosvětlený fotorezist se umyl vývolkou a místa vyplnila autolakem. Pak jsem panel hodil do vody a nechal rozpustit ten osvětlený fotorezist. Osušit, zakrýt průhledy, nastříkat stříbřenkou celý panel, a po uschnutí byl panel přímo profi.
Existuje vůbec ještě nějaký negativní fotorezist po vytvrzení rozpustný ve vodě, jaký byl tehdy v té sadě? Všichni dnes nabízejí fotorezisty omyvatelní organickými ředidly, což je pro tento účel k ničemu, protože bych s fotorezistem umyl i ty nápisy, se kterými jsem si předtím dal takovou práci...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Kup si za pajdu ty zlute papiry z ebay a na nejake letaky, odmocovani apod. uz nikdy ani nepomyslis. Jak deska vychladne, papir sloupnes a sup s ni do chloridu.
https://www.ebay.com/itm/10-Sheets-A4-H ... 3994992078

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Jenže já to nechci na plošňáky, ale na úplný nebo částečný jedno- i vícebarevný potisk průhledných panelů z plexi nebo polystyrenu zezadu (aby to za rok nevypadalo, jako bílá technika Brandt, na níž za stejnou dobu zmizí polovina popisů na panelech). Hlavně kvůli těm nápisům nejsou organická ředidla žádoucí, jen voda.
Na leptání ty žluté fólie třeba někdy zkusím, i když do chloridu to zvládám v pohodě bez nich, ba i bez fotocesty.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“