magnetická lišta pro uložení náøadí - používáte nìkdo?

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

magnetická lišta pro uložení náøadí - používáte nìkdo?

#1 Příspěvek od sr71 »

Zajímali by mì praktické zkušenosti, uvažoval jsem o tom že by mi to možná pomohlo v pøehlednìjším uložení náøadí - šroubováky, kleštì, klíèe... Není pak na škodu že je asi všechno zmagnetované?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#2 Příspěvek od Neniu »

Používají to z techniky u nás v práci a jsou spokojení. Magnetické klíče a šroubováky jim asi nevadí.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jestli nerepasuješ cokoli na magnetický záznam ani barevné CRT televize, zřejmě to ničemu vadit nebude.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Většinou to nevadí, naopak při demontáži vrutů z dutin přístroje to je výhoda, občas to vadí silně, při montáži podložky kterou není možné "opustit".

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Ja to mel v dilne a hromadil se na tom ocelovy prach po brouseni a rezani flexou apod. Taky klice posbiraly bordel ze stolu a prenasely je na magnety. Pokud ale cinnosti kde takovy bordel vznika nedelas, nebal bych se toho. I kdyz stejnou sluzbu udela par hrebiku zatlucenych do desky.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#6 Příspěvek od milosak »

Já osobně bych lištu nechtěl, jak přesně řekl termit, pokud člověk dělá s železem
:wink:

Pořídil jsem perforovanou desku do které se vkládají další pozink. úhelníky
pro veškéré nářadí. Ohnuté řebíky by mě neuspokojily .. :D

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

V mém pøípadì to nechci nìkam kde je výskyt železných pilin, takže to asi zkusím. Uvažuji o tomhle https://www.lidl-shop.cz/POWERFIX-Sada- ... p100272965 myslím že cena pøijatelná takže do toho asi pùjdu

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#8 Příspěvek od vicious »

Pokiaľ nevadí zmagnetovanie a bude to v čistom prostredí, tak určite odporúčam. Máme to v práci (dĺžka cca 40cm), visia na tom skrutkovače a rôzne druhy klieští, je to celkom prehľadné.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#9 Příspěvek od jirkati »

Můžu doporučit. Visí mi na jedné půlmetrové liště celá sada očkových klíčů, nůžky, pár plátků do ruční pilky i drátěný kartáč.
Na šroubováky si do nepřístupných míst přicvaknu malý neodymový magnet. Zbytkového magnetismu, když mi vadí, se snadno zbavím opakovaným uhozením šroubováku o svěrák.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jenys »

Mám je v dílně v garáži už asi tři roky a je to dobrý, já jsem spokojenej. Nemusím se strefovat, přiložím k liště a už drží. Zatím mi nevadí zmagnetování. Ve svém kutlochu na elektro to ale nepoužívám, kvůli již zmíněnému zmagnetování :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

jirkati píše: Zbytkového magnetismu, když mi vadí, se snadno zbavím opakovaným uhozením šroubováku o svěrák.
Jak/proč to funguje?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#12 Příspěvek od Neniu »

Funguje to, přesný mechanismus si již nepamatuji, ale mám takový pocit, že to nějak souvisí s absorpcí energie úderu a lokálním zahřátím magnetické domény. Když pak dojde k překročení curierova bodu, ztratí daná doména svojí orientaci a tak dojde k odmagnetování. Pochopitelně je těch úderů potřeba více, jedno lehké ťuknutí nestačí.

Ale možná je to jinak, poslední hodina fyzika skončila pár let před koncem minulého tisíciletí :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#13 Příspěvek od JoDiK »

Já si to pamatuji mnohem jednodušeji - a teplo to rozhodně nebylo (železo má Curierovu teplotu přes 700°C a to by se šroubovák musel prohřát celý...)

Magnetické domény se prostě tím úderem zatřesou mechanicky a rozhodí se náhodně...
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 23 srp 2020, 20:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Tady jsem experimentoval s tím praštěním. Kdybych to chtěl dnes zopakovat, tak bych nechal rozevřené čelisti na nějakou konstantní mezeru, tím by se citlivost indikace zvýšila, když už ty nástavce netvoří magnetický bočník.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

Mám magnetickou lištu nad kuchyňskou linkou. Paní na ní má kuchyňské nože.
Je s ní moc spokojená.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“