Svářečka 230V s jištěním 25A do běžné zásuvky asi ne.....

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

V časech, kdy se jakékoliv normy berou jako nezávazná doporučení, je možné lidem z bývalého východního bloku prodat úplně cokoliv. Třeba i svářecí invertor za tisíc korun.

Jen tak, mezi řečí bych se rád optal:
Jakou percentuální účinnost má velký svářecí transformátor a jakou má polovodičový spínaný invertor?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Ano Zdeno , je to rukama .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Achab píše:Trafosvářečka RTB. Ovšem jednofázově byla zapojená přes ochranný kolík - divím se, že to vůbec prošlo. Podobné provedení má mít zásadně pětipólovou vidlici.
Vždyť to bylo vyrobený v dobách, kdy tu pětidrát ještě nikdo neznal. :) Zlatý časy porculánovo/bakelitovejch pětadvacítek zásuvek. Ty následný čtyř a pětikolíkový placatky, to bylo tavný veledílo, však se moc dlouho neudržely a přišly kulatý.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše: Jakou percentuální účinnost má velký svářecí transformátor a jakou má polovodičový spínaný invertor?
Dost malou. :) Ale zase se na něm nemá co podělat. A invertorem těžko rozmazíš zamrzlý železný potrubí jako tím RTB či jiným tráfkem. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:Vždyť to bylo vyrobený v dobách, kdy tu pětidrát ještě nikdo neznal...
Používat ochranný kolík vidlice pohyblivého přívodu jako pracovní vodič nebylo přípustné nikdy. Na ty svářečky musela být nějaká výjimka. S chráničem je nelze jednofázově provozovat, v ochraně zemněním by mohlo vzniknout nebezpečné dotykové napětí. I v dané době platilo, že bezpečnost zařízení, které mohou obsluhovat laici, nesmí být závislá na druhu ochrany v místě používání.

Jinak v době výroby RTB 2 už ploché pětikolíkové zásuvky existovaly, ale nijak hromadně se nerozšířily. Stejně se vyráběly i pětižilové kabely, ale byly hůř dostupné. V běžné Elektře jsem je snad nikdy neviděl.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Myslím že existovaly varianty vidlice 5632 "čápovka" s vybráním pro klíč na obou stranách, takže se daly otočit v pětikolíkové zásuvce 5044, zásuvka byla zapojená PE-L1-L2-L3-PE?
Obrázek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , crifodo , na posledních Holicích jsem je kupoval . Nevím o čem psal celeron . Ale tyto mám doma v mhoha kusech . O žádném tavení zde není potuchy . Jo ty první kulaté , ty se spékaly .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Crifodo píše:...existovaly varianty vidlice 5632 s vybráním pro klíč na obou stranách, takže se daly otočit v pětikolíkové zásuvce 5044, zásuvka byla zapojená PE-L1-L2-L3-PE?
To bylo tzv. reverzní provedení - při otočení se prohodily fáze L1 a L3. Na první pohled šla rozeznat podle delších krajních kolíků PE.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Někde tomu říkali čápovka, někde Baťovka.
Ve skutečnosti je firma Baťa odněkud převzala, začala je sama hromadně vyrábět i používat, nejspíš jako první /i dvoj a trojzásuvky z bakelitu i AL/.
Původně jsou vidlice celé z tmavohnědého bakelitu.
Zásuvky měly víčka a ploché kolíky zástrček byly bez povrchovky, jen mosazné.
Na původních nástěnných i zemních typech, které si vyráběla fabrika sama a bylo na nich tedy Baťovo logo, bylo vylisováno 15A/500V.
Umožňovaly snadné přemístění jednoúčelového stroje a jeho rychlé připojení na firemně standardizované zásuvky. Pouhým otočením se jim reverzoval pohon, bez nutnosti honit elektrikáře.

Tímhle ale jaksi vůbec neřešíme připojení čínského invertoru, který pro plnou funkci potřebuje 20-25A jednofázovou přípojku.
Ačkoli se prodává s 16A vidlicí i kabelem.
Já bych tomu vůbec neříkal "urob si sám", ale prachsprostý podvod na zákazníka.
Výrobce velkým písmem zdůrazňuje oněch 200-220A, které ale nikdy nejsou v praxi dosažitelné - ne běžnými prostředky či připojením.
Jsem skoro na 100% přesvědčený, že po výměně vidlice za "modrou" 32A, s odpovídajícím jištěním zásuvky a nastavením čínského invertoru na plný proud, je do minuty po něm.
Už to úplně vidím, jak přes krabičku o velikosti menší, klasické nabíječky olověných akumulátorů, sviští do svářecích 50-70mm2 svářecích kabelů nějakých 5-6kW stejnosměrného výkonu, po dobu třeba 5 minut, než upálím třeba 150 traverzu.
Tak jistě...za nějakých 2.000,-Kč ceny soupravy pak úplně jistě.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Ty jsi o mnohém , co pravdou není , často přesvědčen . Většina svářecích prací doma si vystačí do 100A , a to jen výjimečně , jinak na dvojku stačí 60-75A . Jinak je z toho co datluješ zřejmé , že nemáš ponětí o zatěžovateli , který je psaný pro každý typ . Dnes i ti mrňky opravdu umí v podstatě to , co je na nich napsané . No a vzhledem k dnešním cenám ani nijak zvláště opravy neřeším . Koupil jsem z china invertor 250A + bezdotik TIG za dvaapůl tisíce kaček .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#26 Příspěvek od rezis »

BOBOBO: co máš? Uvažuji něco s TIG HF , možná už i AC, ale je mi docela líto těch peněz. Jinak souhlas. V dnešní době je elektroda větší než 2,5mm vyjímka.

Autor zde má MMA/MIG/MAG
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BlackCZE
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2009, 01:00
Bydliště: PRAHA

#27 Příspěvek od BlackCZE »

Přesně tak, je to kombinace elektroda + Céóčko případně i TIG.
Ale problém je stejný u jakéhokoliv spotřebiče, který se připojuje 16A vidlicí do 16A zásuvky a přitom vyžaduje jištění nad 16A.
Cena 7800Kč - Maxtechnika

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

https://www.banggood.com/220V-7700W-2-i ... rehouse=CN
Ale za 2560,- v akci , spokojenost .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#29 Příspěvek od scorpions-cz »

ZdenekHQ píše:Ty invertory jsou stejně kouzelný, jsou tam tranzistory na hraně čínskýho limitu.

S rutilkou to kupodivu funguje, s "línou" stejnosměrnou elektrodou to nesvařuje kromě maxima, kdy to shoří. Dvakrát vyzkoušeno.

Ale možná je to rukama.
To je pravda. Koupil jsem si malej invertor a s bazickou elektrodou nic moc, ale s rutilkou jsem jako profík.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#30 Příspěvek od Hrnous »

Pro ilustraci celkem oblíbené Třebíčské zázraky. Vyráběné opravdu u nás.
[/img]
Přílohy
pfc.png

Odpovědět

Zpět na „Poradna“