Vhodná strava pro důchodce

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#106 Příspěvek od tomasjedno »

dvorak píše:v Polsku jsou důchody o dost vyšší než u nás
Já mám informaci přesně opačnou. Nebyl by odkaz na zdroj?
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 14 led 2020, 18:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#107 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, je pořeba si uvědomit , že důchody v Polsku se zdaňují.
Jarda

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#108 Příspěvek od konosuke »

Prošel jsem několika montovnami autodílů v kraji SM, 20-30% osazenstva jsou Poláci (ale taky Slováci, UK...) myslíte že agentura jim odvání soc.pojištění ? moc bych se tomu divil, zdravotní ano - je povinné, kontrolované, soc. ne, firmy upřednostňujou je - jakpak by ne - jsou (za stejnou práci) levnější než našinec, kdo jěště nevěří ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#109 Příspěvek od sinclair »

V místní lisovně plastů s něčím podobným u agenturních lidí koketovali, ale asi se na to zavčasu přišlo, nebo spíš to někdo natvrdo prásknul.
Určitou dobu se tu pohybovaly fakt divný existence. V Penny hytlermarketu, na pumpě a ve dvou barech. Fakt divný, malí a šlachovití čmoudíci v charakteristických skupinkách, ale už tu nejsou. Když se něco většího v rámci města staví či rekonstruuje, tak jsou tady kupodivu vždycky bratři Slováci, Ukrajinci ještě nee.
Už ty lidi od agentur do lisovny neberou. Dva lidi krz to vyhodili a pak vyvěsili poutače, že dělat u vstřikolisu je prestižní zaměstnání.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 14 led 2020, 18:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#110 Příspěvek od danhard »

tomasjedno píše:
danhard píše:Nevím, jestli bráchovi zbývalo ještě pár dní k nároku na důchod, jen vím, že v ten rok měl jít do důchodu a vdova nedostala ani korunu.
Tak já zopakuju nezbytné a postačující podmínky pro získání vdovského/vdoveckého důchodu:
- zesnulý měl odsloužený potřebný min. počet let (dnes je to 30/35)
- manželství v den úmrtí trvalo
- pozůstalý/á požádá o přiznání vdovského důchodu (předepsaným způsobem, tj. stejně jako se žádá o starobní důchod, s doložením odsloužených let a výdělků, pokud jsou v evidenci ČSSZ díry).
Mluvím z vlastní zkušenosti.

P.S. Nárok nezaniká s časem, lze požádat i zpětně, doplatí ale zpětně max. 5 let.
K podmínkám získání starobního důchodu nepatří dovršení x let ?
Platí to tedy i při možnosti získání předčasného starobního důchodu ?
Švagrová to asi uplatňovala, ale došlo k promlčení, pokud jí nevyhověli ?

"Vdova/vdovec má nárok na vdovský/vdovecký důchod po zemřelé osobě (po manželovi nebo manželce), která pobírala starobní nebo invalidní důchod nebo pokud ještě nebyla příjemcem důchodu, splnila ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod "

Já jsem si důchod zařizoval sám, měl jsem tam 2 reklamace, obje uznaly, přestože se se mnou pracovnice na přepážce nebavily, musel jsem za paní vedoucí, pak to šlo na centrálu a tam to schválili.
Dělalo to asi 500,- při 9000 vyměřenýho základu.
Protože jsem tam strávil u "paní vedoucí" v čekárně několik hodin, tak jsem se seznámil i s jinými žadateli a všem jsem jim poradil.
Pokud vím, tak kromě jednoho, který to nemohl doložit, tak ostatní, asi 5, byli úspěšní.
A šlo přitom jen o uplatňování dávno neplatných zákonů z porevoluřního období.
Naposledy upravil(a) danhard dne 14 led 2020, 19:14, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#111 Příspěvek od konosuke »

vo těch vyděračskejch praktikách agentur se obecně ví ale mlčky toleruje - jinak by byla nezaměstnanost 3-4x vyšší až k sociálním nepokojům a stávkám, toho se bojí každá vláda
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#112 Příspěvek od danhard »

tomasjedno píše: - zesnulý měl odsloužený potřebný min. počet let (dnes je to 30/35)
Takže ideální pro stát jsou zabitý kolem 50.ky, tam nevzniká nárok na nic, (děti jsou odrostlý) a co dotyčnej platil na sociální pojištění, sežere stát, že měl nějakou rodinu, pro kterou žil, na to sere pes :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#113 Příspěvek od tomasjedno »

danhard píše:K podmínkám získání starobního důchodu nepatří dovršení x let ?
Získání starobního důchodu tady neřešíme.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#114 Příspěvek od xsc »

dvorak píše:Překvapila mne informace, že v Polsku jsou důchody o dost vyšší než u nás, přitom to je také bývalý lidodemo stát.... Jak jen to Ti Polací dělají ?
Jednak nejsou a jednak u průběžného systému moc nezáleží na tom, co bylo před 30 lety. V tom systému se nespoří, ale vyplácí se to, co se vybere na sociálním pojištění. Doba před 30 lety rozhoduje pouze o tom, z čeho se ty důchody vypočítávají, což je vzhledem k inflaci od té doby značně ovlivněno přepočítávacími koeficienty.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#115 Příspěvek od danhard »

tomasjedno píše:
danhard píše:K podmínkám získání starobního důchodu nepatří dovršení x let ?
Získání starobního důchodu tady neřešíme.
Každej tady nasere hafo příspěvků, který se netýkají žrádla pro důchodce a Ty tady potom prohlásíš, že takový věci se tu neřeší ?
V každém případě je nějaká hranice věku, při které stát "odcizí" nároky vyplývající z důchodového pojištění, pokud osoba zemře.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#116 Příspěvek od konosuke »

když přiznají 2030 je situace krajně vážná a bude to mnohem mnohem dřív
výsledek 30-letého deficitního hospodaření státu všech polistopadových vlád
https://www.forum24.cz/schillerova-duch ... estihneme/
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#117 Příspěvek od dvorak »

Zde je ten odkaz na výši důchodů - Poláci jsou o něco málo před náma a Maďaři exelují !

https://www.finance.cz/duchody-a-davky/ ... -ve-svete/

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#118 Příspěvek od xsc »

konosuke píše:když přiznají 2030 je situace krajně vážná a bude to mnohem mnohem dřív
výsledek 30-letého deficitního hospodaření státu všech polistopadových vlád
Kecáš kraviny. Průběžný systém je prostě závislý na poměru pracujících vůči důchodcům. A jak známo, tak dětí se rodí méně a populace se dožívá vyššího věku. S hospodařením státu to kupodivu nemá mnoho společného - největší problémy s důchody tak mají v Japonsku, v Africe to ani nemusí řešit...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#119 Příspěvek od konosuke »

no jak chcete - ať tak či onak čekají nas nelehké časy, jo a kdopak nám to šáhl na penzijní fondy sanovat rozpočet když se hroutil privatizační experiment jistého pana profesora (jehož habilitační práce nebyla nalezena nikdy)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#120 Příspěvek od xsc »

Ty rezervy by na moc nestačily. V době krize se zas důchodový fond z rozpočtu dotoval - málo se vybíralo na sociálním pojištění. Ještě jednou - do toho fondu se nespoří, peníze hned tečou dál současným důchodcům.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“