zesilovač z promítačky Terta sound BM2005-C

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jindrichus
Příspěvky: 31
Registrován: 01 zář 2017, 02:00

zesilovač z promítačky Terta sound BM2005-C

#1 Příspěvek od jindrichus »

Ahoj všem,
netušíte někdo jaké parametry má výstupní transformátor v zesilovači promítačky Terta sound BM2005-C?
Koncový stupeň je tam dvojčinný, pravděpodobně s pentodami. Z nápisů na baňkách koncových elektronek se dochoval jen výrobce: Tungsram a že označení pravděpodbně začíná šestkou. Impedance reproduktoru má být 15 Ohmů.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jindrichus píše:Koncový stupeň je tam dvojčinný, pravděpodobně s pentodami. Z nápisů na baňkách koncových elektronek se dochoval jen výrobce: Tungsram a že označení pravděpodbně začíná šestkou.
. . . ale chybí dost důležitá věc.
kolik to má nožiček ?
sedum nebo devět ??

tady je zapsáno 6AQ5, což by měla být i naše 6L31, ale se sedmi nožkami.
našel jsem taky schéma Terta sound BM2006 a tam je zase EL41 a ta má osum nožek . . .
. . . tak nevím
Přílohy
Terta sound BM2006.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Tyto projektory existovaly minimálně ve dvou verzích "Sound" a "Sound Magnetic" lišících se možností snímání a záznamu na magnetickou vrstvu. S tím se určitě měnilo i provedení a zapojení zesilovačů. Tvá verze má jen optický zvuk?
Přílohy
schematic.pdf
Schéma z radiomuseum.org
(158.9 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

elektrosvit píše:Tyto projektory existovaly minimálně ve dvou verzích "Sound" a "Sound Magnetic" lišících se možností snímání a záznamu na magnetickou vrstvu.
tady jsou snad všechny verze . . .
. . . i ta BM2005
Přílohy
BM2003-2005.png

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

To budou 6AQ5.
Tungsram přece vyráběl heptaly pod originál americkým značením.
Přílohy
6AQ5A_Rca.pdf
(165.13 KiB) Staženo 86 x
ECC40.pdf
(170.67 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
jindrichus
Příspěvky: 31
Registrován: 01 zář 2017, 02:00

#6 Příspěvek od jindrichus »

Díky moc vám všem. Nožiček to má sdum, což souhlasí se schematem.
Moje verze je s optickým snímáním - fotočlánek se však nedochoval. Vlastně se toho dochovalo dohromady nemnoho, ale ten zesilovač je až na usměrňovačky kompletní. Škoda že je na 110V.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Dají se u nás sehnat k těm rimlockům sokly? Nebo je nutné je shánět v Maďarsku a Německu? U nás přece v ničem použité nebyly, Tesla je moudře ve "vývoji" přeskočila. Strejda mi kdysi daroval celou řadu nepoužitých, od EBC až po EZ, ale neměl bohužel ani jeden sokl.
Usměrňovačka k nim byla i AZ41, ale tu jsem nabídl kolegovi.
Přijde mi to líto - nevíte někdo o soklech?
Přílohy
ECH42.jpg
AZ41.jpg

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hubert_79 »

[OT]Měl jsem poměrně nedávno cukání tuto věc pořídit na inzerát. No, jak tak koukám, dobře jsem udělal, že jsem se na to vykašlal a nadále zůstávám u Meopty[/OT]
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Proč? Když by jí nic nechybělo, měl bys další kus do sbírky.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

Pěkný a funkční kousek ti nikdo neprodá. Těch inzerátů bylo pár a bylo to většinou "půdní nález" nebo "nezkoušeno, nerozumím tomu".
Ostatně, ve froně na zprovoznění již vystává důlek Meopta Club. Mechanicky jede, ale zvuk to nevydá; jen šum. Má to taky lampový zesilovač.
Jinak - ono je to na 120V, ne? Tak to trafo mám, svítí to asi stejnou lampou (P28s), problém by mohl být ve zvukové lampě.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Radovane, šum je docela dobrý znamení - konec i zdroj běží a výstupní trafo je v pořádku.
V koncovém stupni i zdrojích bývá vždy nejvíc závad, protože jsou tepelně i napěťově nejvíc namáhaný.
Tady to bude nějaká pitomost, třeba napěťově namáhaný dělič s filtračním elektrolytem, co má napájet vakuovou fotonku.
Jestliže to šumí, tak několik stupňů před koncovým zesilovačem ještě běží - odtud ten šum. Možná, že běží i vstup, jen je vadná fotonka. Lze to ostatně vyzkoušet i cejchovaným šroubovákem. Citlivost vakuového opto-vstupu je tam vysoká a impedance také.
Meopta Club by měla mít zesilovač zapojením velmi podobný až stejný, jako má zesilovač Tesla KZ8.
Taky by měl mít na konci 2x6L31 a vepředu nejspíš taky heptálový lampy.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

To popisuješ na mě moc odborně :lol: Mrknu do toho a napíšu ti co tam je za lampy. Jsou tam myslím čtyři.
Teď mi ale docvaklo, já jsem se tehdy při zkoušení nepřesvědčil, že svítí zvuková lampa. No tak jestli ne, tak bodejť by to hrálo.
Dneska se mi do toho nechce, mrknu na to výhledově.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Nejjednodušší je vyzkoušet ostatní vstupy. Pokud nemáš ty ploché vidlice, tak při doteku prstem na příslušnou dutinku by se měl ozvat z reproduktorů brum, jestli je zesilovač v pořádku.

EDIT: Špatně jsem se podíval, pro mikrofon je trojkolík nebo pětikolík.
Hubert_79 píše:Jinak - ono je to na 120V, ne? Tak to trafo mám, svítí to asi stejnou lampou (P28s), problém by mohl být ve zvukové lampě.
To nevím, Tertu jsem nikdy v rukou neměl. Ale pravděpodobně bude na 120 V, stejně jako ostatní mašiny z těch let.

Uživatelský avatar
jindrichus
Příspěvky: 31
Registrován: 01 zář 2017, 02:00

#14 Příspěvek od jindrichus »

Na štítku Terty je 110 V / 50 Hz.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“