Jeden magnetický dveřní senzor pro dva nezávislé systémy

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

Jeden magnetický dveřní senzor pro dva nezávislé systémy

#1 Příspěvek od sklipky »

Lze použít jeden a ten samý magnetický dveřní senzor pro dva různé systémy?

1. systém je dálkový ovladač garážových vrat, který má získává ze senzoru zpětnou informaci o tom, zda jsou vrata otevřená/zavřená

2. systém je zabezpečovací systém, vybaví, pokud se vrata otevřou když je zabezpečovačka v ,,arm,, režimu.




Dodatečná otázka:
Zabezpečovací systém má vstupy pro 4 zóny čidel. Lze na jednu a tu samou zónu zapojit zároveň magnetický senzor dveří a PIR senzor ?

Do přílohy dávám fotky použitých zařízení.
Přílohy
zabezpečovačka_zádaa.png
otevírání_garážových_vrat.png
zabezpečovačka_set.png

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Existují magnetické detektory (např. MAS 273), který má dva nezávislé kontakty, pak to lze jednoduše.
Pokud má detektor jen jediný kontakt, lze jej nejprve zpracovat např. v elektronickém obvodu s relé (nebo optronem) a pak "odděleně" předat oběma dalším zařízením.

K druhému dotazu, ano lze mít na jedné zóně více monitorovaných kontaktů.
Nevýhodou je fakt, že pak člověk při případném poplachu neví, který detektor "hlásil".

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od sklipky »

Předpokládám, že obě mou používaná zařízení pouští do obvodu nějaký proud a čekají na to, až se magnety oddálí a tím se obvod rozpojí a pak vybavují.

Pokud ale dám do tohoto obvodu dva zdroje tohoto proudu, tak to bude problém, protože to budou dva k sobě paralelně připojené zdroje a časem jedno či druhé zařízení zničím. Je to tak?

Mám obyčejný dveřní senzor, který má jen dva dráty.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Ano.
A proto pokud nemůžeš použít dva samostatné detektory nebo jeden dvojitý, musíš si nejprve ten jeden elektronicky "naklonovat".
Můžeš použít NPN tranzistor, který bude mít do báze od +12V např. 10k rezistor a také sepnutý dveřní kontakt od GND. Tím bude tranzistor zavřený.
Jakmile kontakt rozepne, tranzistor se otevře a ve svém obvodu bude mít emitor na GND a od kolektoru směrem k +12V bude mít zapojené 12V relé a antiparalelní diodou na cívce.
Relé bude mít dva nezávislé kontakty, a na každý kontakt se připojí jedno a druhé zařízení.

Jde to i optronem, ale tam už musíš znát, co si dají líbit vstupní zónové okruhy, aby nehlásily aktivní zónu už tím úbytkem na diodě optronu.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od sklipky »

Díky za objasnění.

Nejspíš budu mít dveřní senzor zapojený jen jako zdroj zpětné vazby pro systém ovládání garážových vrat.

Pro zabezpečení garáže použiji pouze PIR senzor. Sice tím nezajistím ochranu proti nechtěnému otevření garážových vrat, ale budu upozorněn, pokud tam někdo vleze.

Ještě zkouším přes IFTTT nastavit signalizaci na mobilu. Chtěl bych, aby mi vyskočila notifikace, pokud budou vrata otevřena třeba dobu delší než 10 minut. Bohužel pro můj systém ovládaný přes službu eWeLink jsem tuto možnost zatím nenašel.


Jiný dotaz:
Lze do jedné zóny zapojit třeba PIR senzor + dveřní senzor?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Ale Mlho, to už jsme tu ve středu probírali...

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od sklipky »

Měl jsem se spíš zeptat jak.

Prostě vezmu NC kontakt z PIR a jeden kontakt z dveřního senzoru a obojí napojím do svorkovnice například na Z1 (zóna 1) . Oba tedy budou fungovat. Takhle jednoduše?

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“